Dům u Agáty

Dům u Agáty

(15. 2. 2017) Jan Schindler, Ludvík Seko

   
 
 
 
 

Dům u Agáty

Budova Domu pro seniory je situována v Praze-Řeporyjích na pozemku zdravotního střediska. Pozemek vymezují zahrady rodinných domů a ulice, která se svažuje směrem od centra Řeporyjí k Dalejskému potoku. Z jihu je budova v kontaktu s krajinnou scenérií Dalejského profilu, západně přehlíží střešní krajinu starých Řeporyjí.
Původně se na pozemku nacházela funkcionalistická vila, která byla přestavěna na zdravotní středisko. Budovu obklopuje rozlehlý pozemek využívaný zčásti jako zahrada, zčásti jako skládka suti. 

Návrh
Stávající budovu jsme vrátili do její původní funkcionalistické podoby, vstupní předprostor byl upraven pro funkci zdravotního střediska. Novostavba Domu pro seniory se obtáčí kolem hmoty původní budovy a vytváří tak definovaný prostor otevřeného vnitrodvora, který plynule přechází do zahrady. Orientace základních os budovy vychází z tvaru pozemku a pozice stávajícího objektu.
Hmota budovy ustupuje společně se svahem, na kterém stojí. Nejvyšší je tak na severní hraně pozemku, kde je částečně zapuštěna pod zem, naopak nejnižší směrem k údolí kolem Dalejského potoka. V místech ustupující hmoty vznikly rozlehlé pochozí terasy, které vytvářejí druhou zahradu s výhledy do okolí.
Individuální pokoje jsou řešeny v neutrálních barvách. Naopak chodby a schodiště jsou tepnami budovy zvýrazněnými sytými barvami.
Velký důraz byl kladen na vytvoření rozmanité nabídky společných prostor s různou mírou intimity a zapojení do společného dění tak, aby si každý klient mohl najít rytmus, který vyhovuje právě jemu. 

Dispozice
Okna pokojů jsou orientována do zahrady nebo do průhledů do okolí, které v kombinaci se sníženými parapety zajišťují příjemné výhledy pro imobilní klienty. Na severních fasádách jsou umístěné komunikační prostory, které jsou vizuálně propojené s prostorem vnitrodvora. Na lineární prostor chodby jsou napojená jednotlivá místa společných programů od komunitních místností až po prostorová rozšíření, ve kterých je možné posedět s přáteli nebo rodinou. V suterénech jsou umístěné technické místnosti a zázemí.

Autorská zpráva
Foto: Ondřej Polák


Domov pro seniory – Dům u Agáty, Praha 13
Architekti: Jan Schindler, Ludvík Seko; spolupráce Ondřej Dušek, Ines Jorge
Investor: soukromý investor
Pozemek: 2858 m2
Hrubé podlažní plochy: 2050 m2
Obestavěný prostor: 6765 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 2. 2017 11:46:42. Re: Dům u Agáty. jadran

16. 2. 2017 12:20:35. Re: Dům u Agáty. Miloš, HK

17. 2. 2017 17:19:05. Re: Dům u Agáty. David

19. 2. 2017 11:04:43. Re: Dům u Agáty. karel HK

26. 2. 2017 19:51:30. Re: Dům u Agáty. Kateřina Šilhánová

 
 
 
 

16. 2. 2017 11:46:42. Re: Dům u Agáty. jadran

  Auorům architektonického návrhu i všem, co se podíleli velké plus. Dobře osazený, střídmě navržený a dispozičně velmi dobře se jevící stavba. Bohužel, mezi stavbami roku ji asi nenajdeme, na to je účelem, místem a rozsahem i střídmým řešením asi moc "obyčejná", ale sám za sebe bych autorům poděkoval za dobrýí komplexní návrh, protože kvalitní architekturu nedělají ani nesmyslné exhibice ani originalitu za každou cenu bez zřetele k účelnosti , technickým možnostem a řešením a třeba i provozním souvislostem (údržba, opravy, trvanlivost...). Kvalitní architekturu dělá kvalitní masová produkce a je daleko lepší tato skromná stavba než nějaké megalomanské nesmyslnosti.
16. 2. 2017 12:20:35. Re: Dům u Agáty. Miloš, HK

  Děkuju autorům za konečně normální dílo.Tohle přesně plní to,co já od arcitektů očekávám. Většina z těch, se kterými se setkávám, neumí pracovat se svahema smysluplnýmosazenímdo terénu a stavební pozemek upravuje pro budovu jako pro letiště. Já bych rovněž hlasoval pro ocenění, jako stavba roku- nebo alespoň jako příklad roku!

17. 2. 2017 17:19:05. Re: Dům u Agáty. David

  Pěkná stavba,ale dala hodně zabrat. Postaveno za 15 měsíců. Stavěla firma Stavsen s.r.o.

19. 2. 2017 11:04:43. Re: Dům u Agáty. karel HK

  Podařená záležitost -materiálově jednoduchá ve střídání bílé a tmavé formy omítky . Kvalitní osazení do terénu potvrzuje skutečnost , že dům osazený do svahu je vždy výzvou a možností o neotřelá řešení. Odvážné hmotové řešení s konzolami potvrzuje dobrou spolupráci se statikem ...Škoda formalistního prvky šikmé střechy ,která je rušivým elementem ..

26. 2. 2017 19:51:30. Re: Dům u Agáty. Kateřina Šilhánová

  Mohu posoudit i funkčnost budovy "zevnitř". Poslední týdny svého života tu strávila naše maminka. Celý prostor je výborně, čistě a srozumitelně rorvržený, se vstupy na zahradu a terasy, pohledy z okna, když už nestačíte na to se domem procházet. Každý den jsem do toho domu vstupovala s oceněním jeho tvůrců. Díky

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz