Dům u lesa

Dům u lesa

Petříkov u Velkých Popovic

(24. 3. 2021) studio cakov & partners

   
 
 
 
 

Dům u lesa

Na rozdíl od běžných novostaveb v satelitech, kdy se staví velký rodinný dům na malém pěti až šestiarovém pozemku (častokrát i s dvojnásobně překročeným povoleným koeficientem zastavěnosti), jsme se s klienty shodli, že v tomto případě je potřeba investovat do prostoru. Nikoli vyjádřeném metry čtverečnými plochy, ale prostoru pro život a soukromí. Díky vzájemné důvěře a dobré komunikaci vznikl návrh bez zbytečností a s omezeným rozpočtem. 


Dům zabírá pouze deset procent plochy z dvaceti arů pozemku. Jeho užitná plocha je 223 m2 včetně garáže a technických místností. Rodinný dům má garáž pouze pro jedno auto, která – jak je známo z podobných případů – bez ohledu na svoji rozlohu ve většině případů stejně skonči jako sklad (což se potvrdilo i v tomto případě). Dům nemá bazén, altán nebo letní kuchyni. Velikosti otvorů na fasádě byly navrženy tak, aby v případě nedostatku finančních prostředků mohly být vyplněny plastovými okny bez předělů při zachování původního výtvarného záměru. Naštěstí k tomu nedošlo a mohla být osazena hliníková okna.
 
Spolupráce s investory začala ještě před koupí pozemku, který jsme spolu navštívili a stavebníkům doporučili. Jeho výhodou je, že se nachází na konci obce, má sousedy pouze ze dvou stran – další dvě strany hraničí s lesem a volnou krajinou. Dům je situován v severovýchodní části pozemku. Zachovává odstupové vzdálenosti od severního souseda a od ulice. Zbytek jihozápadní části pozemku je určen pro život rodiny. Pozemek plynule přechází do lesa a krajiny, v níž se volně pohybuje divoká zvěř. To bylo určující při vytváření konceptu. Dům se uzavírá před sousedy a otevírá směrem na jihozápad, stává se součástí přírody. Tento pocit lze vnímat z každého pokoje v denní i noční části.

Autorská zpráva

Autoři: Kalin Cakov, Metodiy Monev, Ján Obušek; spolupráce Miroslav Matiáš

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

 
 
 
 
49.9252006
14.6169661
Dům u lesa

Dům u lesa
Petříkov u Velkých Popovic

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz