Dům u parku

Dům u parku

Olomouc

(15. 3. 2021) masparti

   
 
 
 
 

Dům u parku

Dům byl stavěn postupně a je tak souborem několika staveb: palácová budova se zdobenou historizující fasádou, postavená roku 1887 dle návrhu Franze Langa; střední dvorní křídlo se společenským sálem s bohatou štukovou výzdobou (postaveno roku 1898 dle návrhu Jacoba Gartnera, později prostor sálu přepatrován vložením železobetonové konstrukce, v patře sál zůstal a přízemí bylo využito pro výrobu a skladování, tzv. Fabrikraum); boční trakt s jednoduchou fasádou, postavený roku 1912 podle upraveného návrhu Heinricha Czeschnera.


Po druhé světové válce proběhly úpravy dispozic, z původních interiérů se dochovalo jen málo. Dům sloužil odborům. Kolem roku 2010 ho koupili současní majitelé a započali s postupnou rekonstrukcí.
 
Přístavba dvorní části, obsahující vstup, schodiště a zázemí sálu na místě původních podružných objektů ve dvoře, byla postavena roku 2014 dle návrhu Aset Studio. My jsme se kolem Domu u parku pracovně pohybovali od roku 2012. Nejprve jsme zkoušeli dočasné intervence a drobné úpravy interiéru, více jsme se pak domu věnovali v letech 2015-17, kdy proběhla rekonstrukce historických fasád a interiéru. Z původních prvků se podařilo zachovat a zrekonstruovat vstupní dveře a opuková schodiště včetně litinového zábradlí. V některých částech původní litá terrazza, dále také štukovou výzdobu fasád a sálu, železobetonovou konstrukci pod sálem a břidlicovou střechu včetně vikýřků. Nové materiály navazují na původní, nebo původní materiály ukazujeme jinak: bílá litá terrazza (již bez historizujícího rámování), motiv vkládání mosazi (dilatace) jsme se snažili zvýraznit – například vložený detail mosazného lístku u vstupu, pásky pokračující na stěnách v přísálí... Původní trámy na bočním traktu jsme využili k vytvoření pohledového dřevobetonového stropu. Podhled v chodbě byl vytvořen z židlí thonet typ 14 na dubových parketách. Ocelová okna v přízemí (tam kde byla výroba) jsou nyní až k podlaze, což dělá vnitřní prostor slavnostnější.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Loutocký


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

 
 
 
 
49.5937780
17.2508787
Dům u parku

Dům u parku
Olomouc

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz