Dům v Bolzanu

Dům v Bolzanu

Bolzano

(20. 3. 2020) Pavol Mikolajcak, Andreas Lengfeld

   
 
 
 
 

Dům v Bolzanu

Na jednom z nejstarších náměstí v Bolzanu nahradil architekt Mikolajcak starou budovu z padesátých let pětipodlažním městským domem. Vertikální ekologizace staré schodišťové věže, vysoce kvalitní materiály, nadčasový architektonický jazyk a smíšené používání z něj činí výhodu pro dané místo.
Delago-Platz se nachází na křižovatce Vintlerstrasse a Weggensteinstrasse uprostřed starého města. Muzeum přírodní historie je diagonálně protilehlé, náměstí ohraničuje západní část Residenza Schrofenstein. V této staré památkově chráněné budově byly během rekonstrukce v roce 2006 objeveny fresky s rytířskými a dvorními gotickými výjevy, které patří k nejvýznamnějším v Evropě. Nejstarší jádro domu, které si rodina Vintlerů vybrala jako své zimní sídlo, pochází z roku 1368. Fresky byly pravděpodobně realizovány kolem roku 1395. V roce 1768 Franz de Paula von Mayrl, bohatý bolzanský občan, ve své poslední vůli určil, aby část jeho majetku byla věnována pro založení dobrovolného pracovního domu. V roce 1770 koupilo devět občanů Bolzana rezidenci Schrofenstein, která se stala sídlem nadace Franz De Paula von Mayrl. Dodnes existuje a vlastní řadu budov v sousedství.
Nadaci patřil také dvoupodlažní dům s valbovou střechou, který stál uprostřed náměstí od konce 50. let 20. století. Muselo se zachovat schodiště s kovovým pláštěm, které otevírá parkovací garáž pod Schrofensteinským palácem. Dům do historické lokality příliš nezapadal, proto nadace vyhlásila soutěž na novou budovu. Pavol Mikolajcak spolu s Andreasem Lengfeldem předložili dvě verze projektu: první z nich dodržovala úroveň soutěžních požadavků, druhá, alternativní, využila tzv. bonus za kubaturu. Vyšší verze na poradní sbor a úřady zapůsobila a nezbytná změna plánu obnovy proběhla bez problémů. „Výška byla pro daný prostor důležitá," říká Andreas Lengfeld a Pavol Mikolajcak dodává: „Jako základ jsme vzali půdorys stávající budovy, vyčistili ho a nechali otevřený, kromě schodišťové věže. Navrhli jsme jednoduchou, ale sebevědomou budovu s ​​elegantním průčelím, která plynule přechází do historického prostředí. V exteriéru působí jednoduše, uvnitř má různorodou strukturu. Na úrovni terénu se k veřejnému prostoru otevírá betonová fasáda velkoformátovými okny.“
Kompaktní půdorys nové budovy byl veden kolem původního schodiště ve tvaru písmene L, které je nyní opláštěno tahokovem, po němž se pnou rostliny. Na první pohled přímočarý rohový dům má promyšlené dispozice: zóna v přízemí mezi nosnými panely z pohledového betonu má okna do výšky místnosti. Přestěhoval se sem bar, který, na vzpomínku svého předchůdce se nazývá Ex-Bar Sabina. Vchod je přímo na náměstí, na podlahu byl položen charakteristický kámen z této oblasti. Bar a stoly jsou vyrobeny ze starého dřeva. V sousedství baru jsou nyní obchod a malá restaurace.
Kancelářské prostory v prvním patře nabízejí velkorysé stropy vysoké 2,7 ​​metru a flexibilní půdorysy, ve vyšších patrech jsou byty. Každý z nich má úzký, ale dlouhý balkon s výhledem na západ nebo na jih. Byt ve druhém patře má prostornou lodžii na jihovýchod. V pátém patře se plochá střecha ve spodní úrovni stává prostornou terasou. Okna mají tmavě zbarvené modřínové rámy ve stejných proporcích jako u paláce Schrofenstein. Umístěna jsou 20 cm uvnitř betonové fasády, opatřena jsou dřevěnými žaluziemi, skrytými uvnitř zdi.

Isabella Marboe pro časopis architektur.aktuell (červen, červenec 2016)
Foto: OskarDaRiz a autoři


 


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz