Dům v Bolzanu

Dům v Bolzanu

Bolzano

(20. 3. 2020) Pavol Mikolajcak, Andreas Lengfeld

   
 
 
 
 

Dům v Bolzanu

Na jednom z nejstarších náměstí v Bolzanu nahradil architekt Mikolajcak starou budovu z padesátých let pětipodlažním městským domem. Vertikální ekologizace staré schodišťové věže, vysoce kvalitní materiály, nadčasový architektonický jazyk a smíšené používání z něj činí výhodu pro dané místo.
Delago-Platz se nachází na křižovatce Vintlerstrasse a Weggensteinstrasse uprostřed starého města. Muzeum přírodní historie je diagonálně protilehlé, náměstí ohraničuje západní část Residenza Schrofenstein. V této staré památkově chráněné budově byly během rekonstrukce v roce 2006 objeveny fresky s rytířskými a dvorními gotickými výjevy, které patří k nejvýznamnějším v Evropě. Nejstarší jádro domu, které si rodina Vintlerů vybrala jako své zimní sídlo, pochází z roku 1368. Fresky byly pravděpodobně realizovány kolem roku 1395. V roce 1768 Franz de Paula von Mayrl, bohatý bolzanský občan, ve své poslední vůli určil, aby část jeho majetku byla věnována pro založení dobrovolného pracovního domu. V roce 1770 koupilo devět občanů Bolzana rezidenci Schrofenstein, která se stala sídlem nadace Franz De Paula von Mayrl. Dodnes existuje a vlastní řadu budov v sousedství.
Nadaci patřil také dvoupodlažní dům s valbovou střechou, který stál uprostřed náměstí od konce 50. let 20. století. Muselo se zachovat schodiště s kovovým pláštěm, které otevírá parkovací garáž pod Schrofensteinským palácem. Dům do historické lokality příliš nezapadal, proto nadace vyhlásila soutěž na novou budovu. Pavol Mikolajcak spolu s Andreasem Lengfeldem předložili dvě verze projektu: první z nich dodržovala úroveň soutěžních požadavků, druhá, alternativní, využila tzv. bonus za kubaturu. Vyšší verze na poradní sbor a úřady zapůsobila a nezbytná změna plánu obnovy proběhla bez problémů. „Výška byla pro daný prostor důležitá," říká Andreas Lengfeld a Pavol Mikolajcak dodává: „Jako základ jsme vzali půdorys stávající budovy, vyčistili ho a nechali otevřený, kromě schodišťové věže. Navrhli jsme jednoduchou, ale sebevědomou budovu s ​​elegantním průčelím, která plynule přechází do historického prostředí. V exteriéru působí jednoduše, uvnitř má různorodou strukturu. Na úrovni terénu se k veřejnému prostoru otevírá betonová fasáda velkoformátovými okny.“
Kompaktní půdorys nové budovy byl veden kolem původního schodiště ve tvaru písmene L, které je nyní opláštěno tahokovem, po němž se pnou rostliny. Na první pohled přímočarý rohový dům má promyšlené dispozice: zóna v přízemí mezi nosnými panely z pohledového betonu má okna do výšky místnosti. Přestěhoval se sem bar, který, na vzpomínku svého předchůdce se nazývá Ex-Bar Sabina. Vchod je přímo na náměstí, na podlahu byl položen charakteristický kámen z této oblasti. Bar a stoly jsou vyrobeny ze starého dřeva. V sousedství baru jsou nyní obchod a malá restaurace.
Kancelářské prostory v prvním patře nabízejí velkorysé stropy vysoké 2,7 ​​metru a flexibilní půdorysy, ve vyšších patrech jsou byty. Každý z nich má úzký, ale dlouhý balkon s výhledem na západ nebo na jih. Byt ve druhém patře má prostornou lodžii na jihovýchod. V pátém patře se plochá střecha ve spodní úrovni stává prostornou terasou. Okna mají tmavě zbarvené modřínové rámy ve stejných proporcích jako u paláce Schrofenstein. Umístěna jsou 20 cm uvnitř betonové fasády, opatřena jsou dřevěnými žaluziemi, skrytými uvnitř zdi.

Isabella Marboe pro časopis architektur.aktuell (červen, červenec 2016)
Foto: OskarDaRiz a autoři


 


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz