Dům v domě
(16. 9. 2021) Martin Jančok, ateliér PLURAL
Dům v domě
Dům v domě se nachází v obci Bernolákovo u Bratislavy v prostředí zástavby rodinných domů a zahradních pozemků. V roce 2017 získal prestižní ocenění CE.ZA.AR v kategorii rodinné domy a následně se stal vítězem i mezinárodní soutěže Big See Architecture Award v kategorii rezidenční architektura. V projektu jsou použity fasádní, dveřní a okenní řešení Schüco s tepelně izolačními parametry na úrovni pasivního domu.
CE.ZA.AR 2017 v kategorii rodinné domy
V šestnáctém ročníku udělování cen za architekturu CE.ZA.AR bylo přihlášeno téměř 90 staveb. Z užšího výběru 24 realizací vybrala mezinárodní porota do finále patnáct projektů. V kategorii rodinné domy se na první příčce umístil Dům v domě. Podle člena poroty, architekta Jana Šépky, získal ocenění především pro jasné a důsledné uplatnění konceptu při celé realizaci.
Dům v domě se nachází v obci Bernálokovo u Bratislavy v prostředí zástavby rodinných domů a zahradních pozemků. Původně to byl také zahradní dům s tradičním odstupem od ulice díky přístupové cestě a bujné vegetaci. Protipólem neformální přední části pozemku s garáží je praktická a pobytová zahrada ukrytá za domem. Novostavba je velmi citlivě zasazena do kontextu malé obce. Přestože využívá moderní materiály a prvky, nijak nenarušuje okolí a genius loci.
Samotný dům byl luxusně prosklen od podlahy až po strop, díky čemuž je v interiéru dostatek slunečního světla. Architekt využil zdvižně-posuvný systém Schüco ASS 70.HI, kterým obyvatelům mimořádně usnadnil kontakt s vnějším prostředím. Dům v domě tak i prostřednictvím těchto řešení bourá hranice v tradičním striktním dělení na interiér a exteriér. Podtrhuje jejich vztah, soukromí a dočasnost. Řešení Schüco ASS 70.HI, FWS 50.HI a AWS / ADS 75.SI. v projektu instalovala společnost UniteamHD. Všechny zmiňované systémy - od fasádního FWS, přes zdvižně-posuvný ASS až po okenní (AWS) a dveřní (ADS) se vyznačují špičkovými tepelně-izolačními vlastnostmi (HI = high insulation a SI = super insulation). Díky nim je zaručen tepelný komfort a energetická efektivita objektu.
„Dům je rozdělen do dvou soustředných částí - vnitřní a vnější. Vnitřní sestává z nezbytných obytných místností v půdorysu Palladiánské mřížky 3x3 s vertikálně akcentovanou jídelnou v jejím středu. Vnější část domu má doplňkové funkce, které nemají celoroční nebo permanentní využití - patia různých velikostí a proporcí, garáž, bazén a skladové prostory,“ zhodnotil Dům v domě odborný portál ARCHINFO.
Vítěz Big See Architecture Award
Dům v domě zvítězil i v soutěži BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019. V silné mezinárodní konkurenci projektů z Jihovýchodní Evropy se umístil na prvním místě v kategorii rezidenční architektura.
BIG SEE sídlí Lublani ve Slovinsku, je to nezávislá a nezisková organizace, která podporuje rozvoj kreativní ekonomiky. Jejím posláním je propojení hospodářství, vzdělávacích institucí a tvůrčích odvětví a propagace výsledků jejich fungování a spolupráce, aby jak průmysl, tak společnost jako celek byly konkurenceschopnější. Podporuje akce typu City of Design, Month of Design a Big architecture Festival.
Informace o projektu:
Název projektu: Dům v domě
Architekt: Ing. arch. Martin Jančok, ateliér PLURAL
Spolupráce: Ing. Michal Marcin (Krajinný architekt), Mgr. art. Ľubica Segečová (Design atypických interiérových prvků), MSc. arch. Michal Janák, Ing. arch. Ivana Čobejová, Samuel Šimonovič, foto: Daniela Dostálková
Instalace systémů Schüco: UniteamHD.
Plocha pozemku: 760 m²
Zastavěná plocha: 300 m²
Podlažní plocha: 174 m²
Realizace: 2013 - 2016
Řešení Schüco použitá v projektu:
Schüco ASS 70.HI - zdvižně-posuvný systém s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, perfektní vodotěsností a excelentní zvukotěsností. Systém s 1-, 2- nebo 3-kolejovým rámem umožňuje realizaci velkých roztečí otevření s velmi komfortním ovládáním.
Schüco FWS 50.HI - sloupko-příčková fasáda umožňuje realizaci flexibilních a designově atraktivních fasád a průhledných střešních konstrukcí. Je kombinací jednoduchého zpracování a skvělé energetické efektivity s parametry na úrovni pasivního domu.
Schüco AWS 75.SI+ - Vysoce tepelně izolovaný okenní systém Schüco pro stavební hloubku 75 mm je základním systémem pro vytvoření energeticky efektivního fasádního pláště. Systém lze použít např. jako klasická vložková okna, okenní pás či vložkový fasádní element, je možné ho kombinovat s dveřními systémy Schüco.
Schüco ADS 75.SI - dveřní systém nabízí vynikající tepelnou izolaci kombinovanou s progresivní funkčností a kultivovaným designem.
Více informací o řešeních Schüco na www.schueco.cz
podle podkladů společnosti Schüco
Foto: Daniela Dostálková/PLURAL
Základní informace o objektu
Kategorie
Rodinné domy
Dokončení
2016
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

6. 12. 2023 12:39:42
Re: Šťastný Hlavák
Přestože brutalistní stavby v centru zrovna nemusím, protože většinou nemají žádnou návaznost na okolí, v tomto případě je to jiné. Hala se skrývá pod úrovní magistrály a pohled na Fantovu budovu je odkrytý. To je to hlavní, co by mělo být zachováno. Pergola mezi parkem a vstupní halou je nesmysl, provozně nic nevyřešila. Jen překáží pohledu na historickou památku, ubírá vnitřní prostor a poskytuje další prostor bezdomovcům a holubům. Nevím, jak náročná by byla oprava a úprava vnitřního uspořádání současné haly, ale jediné, co by stačilo přidat, by byly přístřešky na nové tramvajové zastávce.
5. 12. 2023 22:51:11
Re: Šťastný Hlavák bez Dánů !
Nepamatuji se, že by nějaká vafle vydržela dlouho ...
5. 12. 2023 14:08:18
Re: Šťastný Hlavák
Je jasné, že je celý návrh je věcí úplatků! Nechť je veřejnost komplexně seznámena KDO VYPSAL SOUTĚŽ, KDO JMENOVAL POROTU A JACÍ ODBORNÍCI V NÍ BYLI???? A uvidíme, jak je to z průhledností celé akce................
4. 12. 2023 18:39:15
Re: Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Ještě - pro nás chudé duchem - mi prosím udělejte pořádek v tom, kdo jsou ti odborníci, kteří jediní mají správný pohled na věc a kteří jediní mají být vyslyšeni. A co nastane v případě, že tomu tak bude. Přivítala bych jmenný seznam, abych neztrácela čas s těmi ostatními tutany, kteří koncipovali zadání, kteří marnili čas zpracováním soutěžních návrhů a kteří je hodnotili. Proč tápat v temnotách alternartiv, když jsou tu odborníci, kteří mají ve všem jasno!
4. 12. 2023 18:13:52
Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Jsem zvědav, zda prostesty odborníků dojdou vyslyšení, a nedopadne to jako s rohovou budovou Opletalovy na Václaváku. Tam sice památkáři a moudří lidé neobstáli, prohráli, ale nakonec zde ta nová nová budova není žádné kulturní strašidlo, jako Europalác u Můstku.
4. 12. 2023 18:10:33
Re: Re: Šťastný Hlavák.
Díky Karle, to jsou správná slova!
4. 12. 2023 18:09:36
Re: Re: Fibonacci.
Řekl bych že s tím mohu souhlasit. A co radní města? Hlaváček nerozhoduje sám, ti ostatní jsou jistě svéprávní.
4. 12. 2023 17:05:26
Re:Ne - Šťastný Hlavák
Výsledná studie je důkazem naprostého nepochopení potřeb obyvatel a cestujících, jak ze strany soutěžících, tak ze strany zadavatele. Nádraží v zásadě vyhovuje dnešním potřebám /mimo pokladen , které ale v době on line prodejů ztrácí důležitost/. Nevyhovuje" Šervůd " před nádražím, ten však návrh neřeší, ba naopak ho gigantickým otevřeným přístřeškem zhoršuje. Navržená dřevostavba nepatří do místního prostředí, a to bez toho, zda je zde památkový objekt - Fantova budova původního nádraží - kterou přístřek výrazně zakrývá. České dráhy by měly řešit jiné problémy a né se zabývat urbanismem, kterému nerozumí. Bohužel to platí i pro Magistrát. l
4. 12. 2023 15:54:06
Re: Šťastný Hlavák
Likvidace stávajícího objektu je nepřijatelné barbarství a pitomost. v 80. letech jsem nakreslil pro Sial Fantovu budovu Praha hl. n. v měřítku 1/100 u příležitosti studie i s modelem zastřešení jižního předpolí a napojení na Vinohrady. Tak, jak je propojen na severu s Žižkovem, je rozvoj na jih jediné možné řešení. Chybí diskuze o smyslu věcí. Centrum Prahy je Václavské náměstí, k němu se přiblížit, dává smysl. Vykročení na západ je krokem do tmy. Je na čase řešit problémy tady a teď. Dánové nemohou chápat Genia Loci místa.
4. 12. 2023 15:31:48
Re: Fibonacci
Jediné nazvání, které návrh může unést, je NEŠŤASTNÝ HLAVÁK. Žádné přirozené propojení sadů a Fantovy budovy není. Jde o uměle vytvořený uzel bez přirozených a tradičních návazností na tradiční prostor. Ve vizualizacích, které snesou vše, na rozdíl od následujících uživatelů, schází již pouze ženy v burkách a islámská mešitka. Výraznou osobností návrhu je "architekt" HŘIB architekt Hlaváček. Měla by se rozvinout diskuze, kdo a jakým způsobem byla soutěž vyhlášena a kdo ji posuzoval!? T.j. kdo nese zodpovědnost za plýtvání z prostředky z peněz občanů - daňových poplatníků. HRŮZA hrůzoucí...........
4. 12. 2023 15:03:18
Re: Fibonacci
Moc milé, příjemné, hezké s citlivým měřítkem k okolí. Prima.
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!
21. 11. 2023 09:18:31
Re: Terminál hromadné dopravy Nová Paka
To se povedlo. Díky.
16. 11. 2023 15:11:48
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Co nám chtěli autoři říci, se složitě dohledává, protože tak odborný text, kde skáčí z jednoho tématu pro příklad do jiného, je dost náročně rozklíčit. To abychom zjistili, co by mohlo nebo mělo následovat. Myslím, že to mnoho čtenářů nebude bavit tak dlouho, aby dočetli celý článek. Stálo by za to k tomu dopsat dovětek, co má být cílem souboru staveb se zachováním ducha místa a tvarosloví podle Zahy Hadid a jak to bude propojeno s tou zmíněnou budoucně dokončenou magistrálou sever-jih. Bude?
14. 11. 2023 22:09:41
Re: Dřevěné školky globálním trendem
Můžete mi, prosím, říct, jak je dřevo povrchově ošetřeno, aby neztratilo své přirozené vlastnosti? Protože jinak neporovnáváte zděné omítané stavby se dřevem, ale s nějakým povrchovým materiálem dřevostavby.
14. 11. 2023 21:59:27
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Děkuji autorům článku za skloňování genia loci. To už je dnes vzácné, takže mě to potěšilo.