Dům v domě
(16. 9. 2021) Martin Jančok, ateliér PLURAL
Dům v domě
Dům v domě se nachází v obci Bernolákovo u Bratislavy v prostředí zástavby rodinných domů a zahradních pozemků. V roce 2017 získal prestižní ocenění CE.ZA.AR v kategorii rodinné domy a následně se stal vítězem i mezinárodní soutěže Big See Architecture Award v kategorii rezidenční architektura. V projektu jsou použity fasádní, dveřní a okenní řešení Schüco s tepelně izolačními parametry na úrovni pasivního domu.
CE.ZA.AR 2017 v kategorii rodinné domy
V šestnáctém ročníku udělování cen za architekturu CE.ZA.AR bylo přihlášeno téměř 90 staveb. Z užšího výběru 24 realizací vybrala mezinárodní porota do finále patnáct projektů. V kategorii rodinné domy se na první příčce umístil Dům v domě. Podle člena poroty, architekta Jana Šépky, získal ocenění především pro jasné a důsledné uplatnění konceptu při celé realizaci.
Dům v domě se nachází v obci Bernálokovo u Bratislavy v prostředí zástavby rodinných domů a zahradních pozemků. Původně to byl také zahradní dům s tradičním odstupem od ulice díky přístupové cestě a bujné vegetaci. Protipólem neformální přední části pozemku s garáží je praktická a pobytová zahrada ukrytá za domem. Novostavba je velmi citlivě zasazena do kontextu malé obce. Přestože využívá moderní materiály a prvky, nijak nenarušuje okolí a genius loci.
Samotný dům byl luxusně prosklen od podlahy až po strop, díky čemuž je v interiéru dostatek slunečního světla. Architekt využil zdvižně-posuvný systém Schüco ASS 70.HI, kterým obyvatelům mimořádně usnadnil kontakt s vnějším prostředím. Dům v domě tak i prostřednictvím těchto řešení bourá hranice v tradičním striktním dělení na interiér a exteriér. Podtrhuje jejich vztah, soukromí a dočasnost. Řešení Schüco ASS 70.HI, FWS 50.HI a AWS / ADS 75.SI. v projektu instalovala společnost UniteamHD. Všechny zmiňované systémy - od fasádního FWS, přes zdvižně-posuvný ASS až po okenní (AWS) a dveřní (ADS) se vyznačují špičkovými tepelně-izolačními vlastnostmi (HI = high insulation a SI = super insulation). Díky nim je zaručen tepelný komfort a energetická efektivita objektu.
„Dům je rozdělen do dvou soustředných částí - vnitřní a vnější. Vnitřní sestává z nezbytných obytných místností v půdorysu Palladiánské mřížky 3x3 s vertikálně akcentovanou jídelnou v jejím středu. Vnější část domu má doplňkové funkce, které nemají celoroční nebo permanentní využití - patia různých velikostí a proporcí, garáž, bazén a skladové prostory,“ zhodnotil Dům v domě odborný portál ARCHINFO.
Vítěz Big See Architecture Award
Dům v domě zvítězil i v soutěži BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019. V silné mezinárodní konkurenci projektů z Jihovýchodní Evropy se umístil na prvním místě v kategorii rezidenční architektura.
BIG SEE sídlí Lublani ve Slovinsku, je to nezávislá a nezisková organizace, která podporuje rozvoj kreativní ekonomiky. Jejím posláním je propojení hospodářství, vzdělávacích institucí a tvůrčích odvětví a propagace výsledků jejich fungování a spolupráce, aby jak průmysl, tak společnost jako celek byly konkurenceschopnější. Podporuje akce typu City of Design, Month of Design a Big architecture Festival.
Informace o projektu:
Název projektu: Dům v domě
Architekt: Ing. arch. Martin Jančok, ateliér PLURAL
Spolupráce: Ing. Michal Marcin (Krajinný architekt), Mgr. art. Ľubica Segečová (Design atypických interiérových prvků), MSc. arch. Michal Janák, Ing. arch. Ivana Čobejová, Samuel Šimonovič, foto: Daniela Dostálková
Instalace systémů Schüco: UniteamHD.
Plocha pozemku: 760 m²
Zastavěná plocha: 300 m²
Podlažní plocha: 174 m²
Realizace: 2013 - 2016
Řešení Schüco použitá v projektu:
Schüco ASS 70.HI - zdvižně-posuvný systém s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, perfektní vodotěsností a excelentní zvukotěsností. Systém s 1-, 2- nebo 3-kolejovým rámem umožňuje realizaci velkých roztečí otevření s velmi komfortním ovládáním.
Schüco FWS 50.HI - sloupko-příčková fasáda umožňuje realizaci flexibilních a designově atraktivních fasád a průhledných střešních konstrukcí. Je kombinací jednoduchého zpracování a skvělé energetické efektivity s parametry na úrovni pasivního domu.
Schüco AWS 75.SI+ - Vysoce tepelně izolovaný okenní systém Schüco pro stavební hloubku 75 mm je základním systémem pro vytvoření energeticky efektivního fasádního pláště. Systém lze použít např. jako klasická vložková okna, okenní pás či vložkový fasádní element, je možné ho kombinovat s dveřními systémy Schüco.
Schüco ADS 75.SI - dveřní systém nabízí vynikající tepelnou izolaci kombinovanou s progresivní funkčností a kultivovaným designem.
Více informací o řešeních Schüco na www.schueco.cz
podle podkladů společnosti Schüco
Foto: Daniela Dostálková/PLURAL
Základní informace o objektu
Kategorie
Rodinné domy
Dokončení
2016
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.
7. 6. 2022 18:12:02
Re: Nový Hlavák dostal zelenou. Projekt osobně představili nejvy...
Předpokládám, že jako u Vltavské koncertní haly, budou opět ve veřejné a anonymní soutěži, vybrání k účasti kolektivy již veřejné a známé.........