Dům v Křižánkách

Dům v Křižánkách

Křižánky, okres Žďár nad Sázavou

(21. 4. 2021) Kuba a Pilař architekti

   
 
 
 
 

Dům v Křižánkách

Dům stojí na okraji obce ve Žďárských vrších. Směřuje do zahrady a do výhledů na hřebeny Devíti skal.

Klient chtěl energeticky nenáročnou stavbu s co nejmenším obestavěným prostorem. Její koncept vychází z archetypů místního lidového stavení – především celkovou proporcí, půdorysem tvaru protáhlého obdélníku a typem a sklonem sedlové střechy. Dům využívá některé v dnešní době již nepoužívané tradiční prvky jako například zápraží, které je navrženo po obvodu a vymezují ho posuvné okenice. V případě nepříznivého počasí lze zápraží a celý dům okenicemi uzavřít. Půdorys obsahuje jednu obytnou místnost s kuchyní a tři ložnice, všechny orientované na jihozápad do zahrady. Koupelny, zázemí a vstup jsou orientované na severovýchodní stranu.
 
Celá konstrukce stavby je ze dřeva. Stěny, střecha a fasáda mají rastr jeden metr, je to přesná stavebnice několika stále se opakujících prvků. Záměrně jsme navrhli hrubší konstrukční detaily s vůlí pro určité nepřesnosti, když se něco nepovede, zkroutí se trám nebo seschne šindel. V prostoru zápraží i v interiéru jsou přiznané části dřevěných krokví, vaznic a stropních trámů. Obvodová stěna za okenicemi je obložena plechovými panely, okna jsou hliníková. Na vnějším fasádním plášti, kterým je střešní krytina a obklad posuvných okenic, je dřevěný ručně štípaný šindel; na bočních štítových stěnách průhledný vlnitý akrylát zavěšený na dřevěných latích.

Dům je šetrný k životnímu prostředí už tím, že ho stavěli místní řemeslníci, dřevo konstrukcí a šindelový obklad pocházejí z místních zdrojů. Má vlastní studnu a jímku na dešťovou vodu. Na pozemku nejsou žádné zpevněné plochy, zahrada je stejná jako okolní louky a pastviny, splývá s krajinou.

Autorská zpráva
Foto: David Korsa

Autoři: Kuba a Pilař architekti – Tomáš Pilař, Ladislav Kuba; spolupráce Pavel Míchal, Josef Žufánek
Zastavěná plocha: 148 m2
Obestavěný prostor: 841 m3
Náklady: 3 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

 
 
 
 
49.6875735
16.0643001
Dům v Křižánkách

Dům v Křižánkách
Křižánky, okres Žďár nad Sázavou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 2. 2024 13:11:56. POTŘEBUJETE NEBANKOVNÍ PŮJČKU. PINKOVA ALENA

 
 
 
 

15. 2. 2024 13:11:56. POTŘEBUJETE NEBANKOVNÍ PŮJČKU. PINKOVA ALENA

  Půjčka až 150 000 000 Kč/EUR od soukromého investora, po celé ČR. rychlé vyřízení, vhodné pro výplatu exekucí, sloučení mikropůjček a dalších nevýhodných půjček do jednoho. Délku splácení a výši splátky si určíte sami, kontaktujte nás na Email:mhorackova04@gmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2024 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a