Dům v Křižánkách

Dům v Křižánkách

Křižánky, okres Žďár nad Sázavou

(21. 4. 2021) Kuba a Pilař architekti

   
 
 
 
 

Dům v Křižánkách

Dům stojí na okraji obce ve Žďárských vrších. Směřuje do zahrady a do výhledů na hřebeny Devíti skal.

Klient chtěl energeticky nenáročnou stavbu s co nejmenším obestavěným prostorem. Její koncept vychází z archetypů místního lidového stavení – především celkovou proporcí, půdorysem tvaru protáhlého obdélníku a typem a sklonem sedlové střechy. Dům využívá některé v dnešní době již nepoužívané tradiční prvky jako například zápraží, které je navrženo po obvodu a vymezují ho posuvné okenice. V případě nepříznivého počasí lze zápraží a celý dům okenicemi uzavřít. Půdorys obsahuje jednu obytnou místnost s kuchyní a tři ložnice, všechny orientované na jihozápad do zahrady. Koupelny, zázemí a vstup jsou orientované na severovýchodní stranu.
 
Celá konstrukce stavby je ze dřeva. Stěny, střecha a fasáda mají rastr jeden metr, je to přesná stavebnice několika stále se opakujících prvků. Záměrně jsme navrhli hrubší konstrukční detaily s vůlí pro určité nepřesnosti, když se něco nepovede, zkroutí se trám nebo seschne šindel. V prostoru zápraží i v interiéru jsou přiznané části dřevěných krokví, vaznic a stropních trámů. Obvodová stěna za okenicemi je obložena plechovými panely, okna jsou hliníková. Na vnějším fasádním plášti, kterým je střešní krytina a obklad posuvných okenic, je dřevěný ručně štípaný šindel; na bočních štítových stěnách průhledný vlnitý akrylát zavěšený na dřevěných latích.

Dům je šetrný k životnímu prostředí už tím, že ho stavěli místní řemeslníci, dřevo konstrukcí a šindelový obklad pocházejí z místních zdrojů. Má vlastní studnu a jímku na dešťovou vodu. Na pozemku nejsou žádné zpevněné plochy, zahrada je stejná jako okolní louky a pastviny, splývá s krajinou.

Autorská zpráva
Foto: David Korsa

Autoři: Kuba a Pilař architekti – Tomáš Pilař, Ladislav Kuba; spolupráce Pavel Míchal, Josef Žufánek
Zastavěná plocha: 148 m2
Obestavěný prostor: 841 m3
Náklady: 3 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

 
 
 
 
49.6875735
16.0643001
Dům v Křižánkách

Dům v Křižánkách
Křižánky, okres Žďár nad Sázavou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz