Dům v Křižánkách

Dům stojí na okraji obce ve Žďárských vrších. Směřuje do zahrady a do výhledů na hřebeny Devíti skal.

Klient chtěl energeticky nenáročnou stavbu s co nejmenším obestavěným prostorem. Její koncept vychází z archetypů místního lidového stavení – především celkovou proporcí, půdorysem tvaru protáhlého obdélníku a typem a sklonem sedlové střechy. Dům využívá některé v dnešní době již nepoužívané tradiční prvky jako například zápraží, které je navrženo po obvodu a vymezují ho posuvné okenice. V případě nepříznivého počasí lze zápraží a celý dům okenicemi uzavřít. Půdorys obsahuje jednu obytnou místnost s kuchyní a tři ložnice, všechny orientované na jihozápad do zahrady. Koupelny, zázemí a vstup jsou orientované na severovýchodní stranu.
 
Celá konstrukce stavby je ze dřeva. Stěny, střecha a fasáda mají rastr jeden metr, je to přesná stavebnice několika stále se opakujících prvků. Záměrně jsme navrhli hrubší konstrukční detaily s vůlí pro určité nepřesnosti, když se něco nepovede, zkroutí se trám nebo seschne šindel. V prostoru zápraží i v interiéru jsou přiznané části dřevěných krokví, vaznic a stropních trámů. Obvodová stěna za okenicemi je obložena plechovými panely, okna jsou hliníková. Na vnějším fasádním plášti, kterým je střešní krytina a obklad posuvných okenic, je dřevěný ručně štípaný šindel; na bočních štítových stěnách průhledný vlnitý akrylát zavěšený na dřevěných latích.

Dům je šetrný k životnímu prostředí už tím, že ho stavěli místní řemeslníci, dřevo konstrukcí a šindelový obklad pocházejí z místních zdrojů. Má vlastní studnu a jímku na dešťovou vodu. Na pozemku nejsou žádné zpevněné plochy, zahrada je stejná jako okolní louky a pastviny, splývá s krajinou.

Autorská zpráva
Foto: David Korsa

Autoři: Kuba a Pilař architekti – Tomáš Pilař, Ladislav Kuba; spolupráce Pavel Míchal, Josef Žufánek
Zastavěná plocha: 148 m2
Obestavěný prostor: 841 m3
Náklady: 3 mil. Kč

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*