Dům v Michálkovicích

Dům v Michálkovicích

Ostrava Michálkovice

(4. 1. 2022) Kohl Architekti

   
 
 
 
 

Dům v Michálkovicích

Základním hodnotou stavby je její poloha, orientace do zahrady a vzrostlá zeleň. Taková klidná a tichá vesnice přímo ve městě. Dům se může postavit rychle, ale zeleni a zejména stromům člověk neporučí a s pokorou si na jejich krásu ´dlouhé roky počká. Proto bylo při koupi domu zásadní, že zahradě vévodí majestátní, více než stoletý ořech, několik starých jabloní a zelený protilehlý svah zarostlý keři. Pro rodinu s dětmi byla také důležitá dobrá dostupnost na MHD, která je řešena úzkou pěší uličkou, která po několika metrech ústí na zastávku trolejbusu. Pro rodiče tak odpadá potřeba každodenního svozu a rozvozu dětí do školy a kroužků.

 
Dům jsme přisadili k úzké jednosměrné ulici, takže působí jako malý a nenápadný. Do zahrady vyrostl o jedno podlaží, otevřel se tak výhledu jižním směrem. Zahrada poskytuje volnost a díky poloze okolních domů seřazených v linii podél ulice nabízí soukromí a uzavřenost.
 
Původní řešení stavby bylo provedeno s malými okny, bez vazby a orientaci ke světovým stranám a zeleni. Dispozice byla komplikovaně členěna chodbami, veškeré materiálové hodnoty se skrývaly pod vrstvami omítek a barev. Koncepcí našeho řešení bylo dům otevřít do prosluněné zahrady a zároveň ho chránit před provozem z ulice. Tomu bránilo několik hospodářských přístaveb, proto musely být zbořeny. Odstranili jsme také sedlovou střechu, která se nacházela v dezolátním stavu. Dispozice byla přepracována, orientaci místností jsme změnili: obytná část, která je ze severní strany v úrovni ulice, se směrem na jih nachází díky zasazení do svahu v horním podlaží. Proto jsme navrhli robustní dřevěnou dvoupodlažní terasu s velkorysým schodištěm. Propojuje interiér se zahradou, ale vytvořila také krytý a chráněný a zároveň prosluněný obytný exteriér domu. Po celé délce terasy jsou velkorysá posuvná prosklení, na která navazuje obytný prostor. Členili jsme ho na část obývacího pokoje, jídelny s navazující kuchyní a vnitřním schodištěm do spodního podlaží. V horním podlaží se také nacházejí ložnice dětí a rodičů s koupelnami. Ve spodním podlaží na úrovni zahrady se nachází letní vstup, pokoj pro hosty s koupelnou a technické zázemí. Jeho součástí je přehledná a velkorysá šatna, která slouží také jako domácí fitness. Uspořádání dispozice umožnilo využít zbylé prostory pro spíž na potraviny a technický sklad s domácí dílnou.
 
Z exteriéru byl dům řešen v jednoduché a čisté formě s rovnoměrně rozloženými okny. Okna do ulice jsou zvětšena, na bočních fasádách jsme navrhli nová francouzská okna. Z jihu byla fasáda maximálně prosklena a otevřena do zahrady. Dominantou je terasa tvořená prostorovým rámem z opalovaných a kartáčovaných jedlových trámů. Pro sjednocení a změkčení ploch fasády byl kolem oken a na bocích terasy instalován svislý obklad z modřínových hranolů. Na terase plní funkci slunolamu a zároveň blokuje pohled ze sousedních zahrad. Celá fasáda je barevně řešena v temně hnědé čokoládové barvě.
 
Interiér jsme otevřeli a odlehčili – hornímu podlaží vévodí centrální otevřený obytný prostor, na který navazují ložnice. Nové dispozice se podařilo vyřešit téměř bez chodeb. Materiálově bylo v co největší míře využito toho, co dům nabízel: dřevěné stropy, očištěná cihelná struktura obvodového zdiva, cihelné klenby do ocelových nosníků. Původní zdi ale nebyly rovné, ani dřevěné stropy nebyly v rovině a pravé úhly jsme raději nehledali. Proto jsme dům zachovali takový, jaký byl, nesnažili se ho narovnat a přivést k rozumu, nebylo to třeba. Má svou atmosféru, ukázal, co je v něm, i se svými romantickými neduhy a chybami. Rodina spolu se psem Čendou se v něm cítí dobře a v době kovidové nestrádá.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

 
 
 
 
49.8379736
18.3505217
Dům v Michálkovicích

Dům v Michálkovicích
Ostrava Michálkovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz