Dům v náletu

Dům v náletu

Křenice u Prahy

(2. 12. 2020) Archport

   
 
 
 
 

Dům v náletu

Dříve než dům byl na pozemku utěšeně prosperující lesík drobných bříz - „nálet“. Tento fakt dal domu nejen název, ale byl i kontextem, do kterého jsme ho chtěli začlenit. Jednoduchá hmota stavby, jejíž proporce v příčném řezu vycházejí ze čtverce, je záměrně situována v severovýchodní části pozemku, aby před domem zůstalo maximum plochy orientované na jih. Byť dům zvenku působí jako ryze dvoupodlažní, jeho hlavní místnost, obývací pokoj, je otevřen přes dvě podlaží. Díky tomuto velkorysému řešení a díky orientaci vůči třem světovým stranám nabízí nespočet proměnlivých světelných atmosfér v průběhu dne. Obývací pokoj doplňuje v přízemí koupelna, ložnice a technické zázemí. V druhém patře se nachází další ložnice s koupelnou a samostatná toaleta.


Dům jsme koncipovali tak, aby jeho velikost, celková proporce, ale i rozměry okenních a dveřních otvorů byly v souladu s řádem dřevěné konstrukce. Pro zjemnění výrazu domu a jeho přirozenému začlenění do kontextu vzrůstajících bříz byla zvolena dřevěná fasáda. Výrazným prvkem jižní fasády je posuvný stínící panel, který se uplatní nejen jako plně funkční prvek, ale dotváří i celkový výraz domu.

Majiteli domu jsou Jakub a Markéta se dvěma psy. Jejich zadáním bylo vytvořit malou nízkoenergetickou stavbu s přirozenou vazbou na zahradu. Svou podélnou osou je orientována ve směru sever – jih. 

Autorská zpráva

Autor: ARCHPORT – Ing. arch. Vojtěch Hybler, Ing. arch. David Dvořák
Užitná plocha: 90 m²
Zastavěná plocha: 76 m²
Plocha pozemku: 1148 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz