Dům v Rosicích nad Labem

Dům v Rosicích nad Labem

Rosice nad Labem

(31. 3. 2021) Ateliér AIR

   
 
 
 
 

Dům v Rosicích nad Labem

Investor toužil po rodinném domě, který by byl příjemným prostředím nejen pro něj a jeho manželku, ale i pro celou jejich rodinu, především pro vnoučata. Nakonec našel krásný pozemek na samém okraji zástavby v těsné blízkosti lesa. Dům měl být bezbariérový a prostorný, avšak svým měřítkem a atmosférou tak trochu připomínat spíše chatu u lesa než luxusní novostavbu. Působí dojmem dočasnosti, přestože svou konstrukcí a vybavením bude funkční po dlouhou dobu.


Přestože byl pozemek poměrně velký, výstavba na něm byla omezena územním plánem. Museli jsme dodržet ochranná pásma lesa a pásma nadzemního i podzemního vedení. Tvar stavby jsme tomu přizpůsobili. Dům má terasu s výhledem do lesa, která navazuje na bazén. Východní křídlo je určeno pro hosty. Vede z něho vstup do galerie, která složí jako herna pro děti. Srdcem domu je velkorysý obytný prostor, orientovaný na severní stranu k lesu, prosluněný je skrze střechu galerie. Západní křídlo s šatnou, ložnicí, pracovnou a koupelnou, je určeno pro majitele domu. Z koupelny se vychází na malou terasu, kde je venkovní sauna, navázaná na hlavní koupelnu.

Dům je vyzděný keramickými tvárnicemi s minerální vatou. Klíčovým požadavkem investora byla maximální odolnost stavby, proto jsme použili vatové tvárnice s integrovanou tepelnou izolací, abychom při degradaci fasády nemuseli řešit také degradaci tepelné izolace.V interiéru je vidět konstrukce krovu z lehce vyběleného dřeva. Stropy jsou trámové s betonovou deskou vylévanou do prken. Výrazné stropy s nízkou výškou vytvářejí komorní prostory ložnicových křídel, které jsou protiváhou otevřeného centrálního obytného prostoru. Na fasádě se střídá bílá omítka s dřevěným obkladem z opáleného smrku. Dřevěné prvky včetně fasády dokončovali majitelé svépomocí. Mohli se tak podílet na finální podobě svého domu.

Pro vytápění byl zvolen systém teplovodního podlahového topení. V současnosti je z ekonomických důvodů jako zdroj tepla využíván plynový kotel, ale do budoucna je umožněna jeho záměna za tepelné čerpadlo.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Alexander Bednář

Autoři: Vítězslav Táborský a Aleš Jeřábek
Dodavatel: stavební firma Viktorstav s.r.o.
Užitná plocha: 158,5 m2
Zastavěná plocha: 441 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0454048
15.7431820
Dům v Rosicích nad Labem

Dům v Rosicích nad Labem
Rosice nad Labem

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz