Dům v Rosicích nad Labem

Dům v Rosicích nad Labem

Rosice nad Labem

(31. 3. 2021) Ateliér AIR

   
 
 
 
 

Dům v Rosicích nad Labem

Investor toužil po rodinném domě, který by byl příjemným prostředím nejen pro něj a jeho manželku, ale i pro celou jejich rodinu, především pro vnoučata. Nakonec našel krásný pozemek na samém okraji zástavby v těsné blízkosti lesa. Dům měl být bezbariérový a prostorný, avšak svým měřítkem a atmosférou tak trochu připomínat spíše chatu u lesa než luxusní novostavbu. Působí dojmem dočasnosti, přestože svou konstrukcí a vybavením bude funkční po dlouhou dobu.


Přestože byl pozemek poměrně velký, výstavba na něm byla omezena územním plánem. Museli jsme dodržet ochranná pásma lesa a pásma nadzemního i podzemního vedení. Tvar stavby jsme tomu přizpůsobili. Dům má terasu s výhledem do lesa, která navazuje na bazén. Východní křídlo je určeno pro hosty. Vede z něho vstup do galerie, která složí jako herna pro děti. Srdcem domu je velkorysý obytný prostor, orientovaný na severní stranu k lesu, prosluněný je skrze střechu galerie. Západní křídlo s šatnou, ložnicí, pracovnou a koupelnou, je určeno pro majitele domu. Z koupelny se vychází na malou terasu, kde je venkovní sauna, navázaná na hlavní koupelnu.

Dům je vyzděný keramickými tvárnicemi s minerální vatou. Klíčovým požadavkem investora byla maximální odolnost stavby, proto jsme použili vatové tvárnice s integrovanou tepelnou izolací, abychom při degradaci fasády nemuseli řešit také degradaci tepelné izolace.V interiéru je vidět konstrukce krovu z lehce vyběleného dřeva. Stropy jsou trámové s betonovou deskou vylévanou do prken. Výrazné stropy s nízkou výškou vytvářejí komorní prostory ložnicových křídel, které jsou protiváhou otevřeného centrálního obytného prostoru. Na fasádě se střídá bílá omítka s dřevěným obkladem z opáleného smrku. Dřevěné prvky včetně fasády dokončovali majitelé svépomocí. Mohli se tak podílet na finální podobě svého domu.

Pro vytápění byl zvolen systém teplovodního podlahového topení. V současnosti je z ekonomických důvodů jako zdroj tepla využíván plynový kotel, ale do budoucna je umožněna jeho záměna za tepelné čerpadlo.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Alexander Bednář

Autoři: Vítězslav Táborský a Aleš Jeřábek
Dodavatel: stavební firma Viktorstav s.r.o.
Užitná plocha: 158,5 m2
Zastavěná plocha: 441 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0454048
15.7431820
Dům v Rosicích nad Labem

Dům v Rosicích nad Labem
Rosice nad Labem

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz