Dům v sadu

Dům v sadu

(6. 5. 2019) Radek Hadrbolec

   
 
 
 
 

Dům v sadu

Původně zemědělská usedlost se nachází na okraji v klidné části obce. K usedlosti přiléhá stodola a starý ovocný sad ve svažitém terénu s úvozem. Svah stoupá směrem k jihu, kde je přístup z komunikace do zadní části zahrady a nová kamenná garáž zapuštěná do terénu.

Investor chtěl pro potřeby trávení volného času, relaxace a sportu krytý bazén s víceúčelovou otevřenou halou. Jelikož si nové prostory bazénu a aktivit volného času vyžádaly značné nároky na místo, bylo by hmotově obtížné a nereálné rozšiřovat, „lepit“ další hmotu k jednoduché původní stodole (současný hobby objekt). Díky prostorné zahradě jsme mohli vytvořit samostatně stojící objekt. Vznikl tvarově banální dům v sadu – kamenný kvádr se sedlovou střechou a proskleným průčelím. Jeho návrh vycházel také z myšlenky vtáhnout krásný sad do interiéru, žít s ním. To stávající hlavní dům, vzhledem ke své poloze, neumožňoval. Proto jsme zvolili i prosklenou dřevěnou fasádu přes dvě podlaží. V interiéru ji umocňuje skleněná podlaha zajišťující dostatek světla pro bazén.

Nosný obvodový plášť tvoří keramické zdivo, minerální vlna, provětrávaná mezera a kamenná přizdívka. Trámové stropy a nosné sloupy jsou z lepeného dřeva.
Dispozice domu je přehledná a jednoduchá: v přízemí bazén se sprchou, v zádveří točité schodiště a šatna. V částečně podsklepeném suterénu se nachází kotelna s tepelným čerpadlem a zázemí pro chod bazénu. V patře vznikl otevřený prostor pro volný čas, posezení, relaxaci i ubytování hostů se sociálním zázemím. Do budoucna přibude lávka propojující patro s podkrovím původní stodoly.
Kamenná cestička spojující garáž kopíruje původní úvoz. Byly voleny materiály zapadající přirozeně do krajiny a historie: dřevo, kámen, sklo, černý kov.

Autorská zpráva


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2010

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz