Dům v úžině

Dům v úžině

Praha-Jinonice

(5. 5. 2015) Autoři: Michal Procházka, Lukáš Bezecný, Pavel Cihelka, Jiří Deyl - atelier SAEM

   
 
 
 
 

Dům v úžině

Existuje Jinonická úžina jen v myšlenkách tvůrců, nebo je skutečná? Úzký pás země sevřený pohořím! Úzký pás moře mezi dvěma břehy! ... Pohybujete se v horách, skály se zdvihají, cesta v proláklině mezi kopci. Zastavíte uprostřed a rozhlédnete se! Tam a zpět. Nedá se jít jiným směrem. Nevíte, co vás čeká. Jaké překvapení, jaké taje. Skály se rozestupují, zarůstají do země, vítá vás slunce. Otevírá se krajina. Prošli jste úžinou! Do jiného světa.

Dům, jehož pozemek měří v nejužším místě pouhé čtyři metry. Dům, jehož vysoké stěny kopírují krajinu a reflektují skály Prokopského údolí. Dům, který zaplnil zbytkový prostor „přesýpacích hodin“. Dům, který odděluje jižní zahradu od ruchu velkoměsta.
Efektivní a udržitelná stavba? Stavba v souladu s přírodou? O čem tyto věty vypovídají? Dům v úžině využívá „nezastavitelného“ pozemku, přírodních zdrojů, přírodních zákonů. Touží ukázat směr.
Vychází z tradiční řadové zástavby, zaplňuje celou šíři proluky. Propojení ulice se zahradou je přes průjezd – zde spíše průchod. Vnější výraz domu dávají obvodové stěny, které zrcadlí lámané tvary parcely a promítají je do třetího rozměru. Vnitřní prostor si pohrává s momenty překvapení. Šokuje světem, ukrývajícím se v úžině, kterou jste při průjezdu kolem doslova přehlédli.

Ale pojďme udělat pár kroků zpět, k výběru pozemku. Zbytková parcela v Praze. Stavební úřad ji označuje za nezastavitelnou. Stísněnost, členitost, jižním směrem se otevírá do vnitrobloku zahrad. Ke kostelu svatého Vavřince. Genius loci! Ano! To je zahušťování města v kladném smyslu. Podstatné je udržet měřítko.
Difuzně otevřená dřevostavba z pohledových masivních panelů Novatop je vestavěná do úžiny betonových stěn, kopírujících pozemek, určujících severojižní orientaci. Stěny, mimo architektonického výrazu a přenášení tvaru pozemku do 3D, vytvářejí opěrky terénních rozdílů, ochranu stavby před západními větry a před provozem sousedního pozemku školy. Dům využívá materiálů lokálních, obnovitelných, s minimální produkci CO2 v průběhu životního cyklu (nosné panely a dřevěná okna české výroby, dřevovláknitá izolace, fasáda z prken). Tvary a členitost, vnitřní dvůr, stísněný průchod – to vše doplňují skleněné plochy. Absence rekuperace je zcela proti zásadám nízkoenergetického domu, ale dům je přesto mimořádně úsporný. A co víc? Venkovní prostory chrání před povětrností a horkými dny masivními stěny. Odlesky slunce dopadají do míst, kde je neočekáváte, ve dvoře roste a vláhu udržuje Ginkgo Biloba. Reguluje vnitřní teplotu bez nutnosti instalace nákladných zařízení. Otevřená dispozice umožňuje provětrávání stavby ve vazbě na roční období a orientaci.
I přes absenci rekuperace stavba dosahuje energetické náročnosti budovy kategorie A, nejedná se však o nízkoenergetický standard. Neměli jsme ambice lepších parametrů, nechtěli jsme vzduch přiváděný do domu „špinit“ v potrubí. Domníváme se, že výpočtové energetické úspory jsou často v rozporu s ideálním životním prostředím. Čím se tedy dům vytápí a větrá? Odtahy vzduchu zajišťují hybridní ventilátory poháněné větrem, přívody větrací štěrbiny ve vazbě na fasády a roční období. Teplo pak tepelné čerpadlo země – voda. Záložním zdrojem a pro vytvoření nálady poslouží krb na dřevo.

Až jednou obrostou betonové stěny popínavou zelení, Jinonická úžina se ztratí v náruči Prokopského údolí.
Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


 
Dům v úžině
Ocenění: BEFFA 14 - Building Efficiency Awards 2014 - 1.místo v kategorii rodinné domy,
2.místo v kategorii dřevostavby
Dřevěná stavba roku 2014 - vítěz hodnocení odborné poroty v kategorii realizované moderní domy


Místo stavby: Praha-Jinonice
Investor: Michal Procházka
Architekt: ATELIER SAEM - Michal Procházka, Lukáš Bezecný, Pavel Cihelka, Jiří Deyl
Konstrukční systém: NOVATOP
Design skla: Anna Chmelová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

 
 
 
 
50.0543302
14.3636338
Dům v úžině

Dům v úžině
Praha-Jinonice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz