Dům v úzké proluce

Dům v úzké proluce

Calle Prado, 6, 13100 Piedrabuena

(9. 4. 2018) Objekt je jedním z 50 projektů nominovaných na cenu Brick Award 2018

   
 
 
 
 

Dům v úzké proluce

Piedrabuena je malé městečko s pěti tisíci obyvateli. Leží 200 kilometrů jižně od Madridu. Domy z cihel jsou pro tuto oblast typické. Najdete je téměř všude. Proto autoři vybrali cihly i pro tento projekt. 
Objekt je umístěn v malé proluce, jen 2,5 metru široké a 10 metrů dlouhé, takže vytvořit návrh bylo docela náročné. 
V zadní části se dům otevírá do dvora. 
Vpředu za dveřmi je umístěno schodiště, které vede ke třem malým místnostem se dvěma integrovanými "boxy", v nichž je umístěno WC a technické vybavení domu. V prvním patře je ložnice, obývací pokoj a box obsahující koupelnu a kuchyň s lodžií směrem do ulice. Všechny pokoje jsou osvětleny denním světlem shora. Vzhledem k tomu, že dům je postaven v úzké proluce mezi sousedními domy, nemohly být místnosti osvětleny okny. 
Aby byl dům dobře integrován do svého okolí, jsou fasádní lícové cihly uspořádány jak svisle, tak i horizontálně. Vznikla tak otevřená konstrukce, díky níž procházející sluneční paprsky vrhají třpytivé světlo. Fasáda je multifunkční - její reliéf vytváří nejen úžasnou hru mezi světlem a stínem ale tlumí i déšť a poskytuje tak příjemné vnitřní klima.

Architekt: Moises Royo Marquez, PhD Architect / Muka Arquitectura (Španělsko)
Místo: Piedraubuena, Španělsko
Realizace: 07.2016 - 03.2017
Užitná plocha: 115 m2
Použitý typ cihel:  Lícovky


Brick Award 2018
Cílem této mezinárodně uznávané soutěže je představení a ocenění nejlepších inovativních staveb z cihel v rámci celého světa. Hodnotí se ta architektonická díla, jejichž významná část je vytvořena z keramického stavebního materiálu. Zvláštní zřetel je brán na to, jak stavba spojuje funkčnost, principy udržitelného rozvoje a energetickou úspornost. Další nutnou podmínkou je dokončení stavby v roce 2014 nebo později. Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků společnosti Wienerberger.

Do Brick Award 2018 se přihlásilo celkem 600 projektů z 44 zemí. Vítěz obdrží finanční odměnu ve výši 7000 EUR a vítězové jednotlivých kategorií částku 5 000 EUR. Na výběr vítěze nemá společnost Wienerberger žádný vliv a je brán v potaz pouze odborný názor poroty. Porota Brick Award 2018 se skládá z těchto členů:
Anne Kaestle, Duplex Architekten, Německo
Jonathan Sergison, Sergison Bates architects, Velká Británie
Marc Mimram, Marc Mimram Architecture, Francie
Stephan Ferenczy, BEHF Corporate Architects, Rakousko
Vladimir Arsene, Westfourth Architecture, Rumunsko

Architektonická soutěž Brick Award se pořádá ve dvouletých intervalech od roku 2004. V současnosti jde do finále její osmý ročník. Vítězové ročníku 2018 budou oznámeni na slavnostním vyhlášení dne 28. 5. 2018 ve Vídeňské Albert Hall, kteé bude spojeno s odborným sympoziem na téma: Stavitelství budoucnosti – architektura orientovaná na budoucnost.
Brick Award 2018

Podle podkladů společnosti Wienerberger
Foto © Javier Callejas


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

 
 
 
 
39.0353312
-4.1751115
Dům v úzké proluce

Dům v úzké proluce
Calle Prado, 6
13100 Piedrabuena

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz