Dům v zahradě

Dům v zahradě

Palárikovo, Slovensko

(11. 1. 2022) Tomáš Šebo, Patrik Kuva, Michal Romanec

   
 
 
 
 

Dům v zahradě

Pozemek patří k jedněm z typických domů na Slovensku. Má čtvercový půdorys 10 x 10 m na soklu vysokém 1,5 metru. Na mnoha místech stále převládá a tvoří celé čtvrti, které vytlačily starší venkovskou zástavbu. Ale najít ho v původní podobě je čím dál vzácnější.

 
Místo asanace nebo přestavby jsme se rozhodli, že starší dům ponecháme, abychom nenarušili charakter ulice, a doplníme ho samostatnou podélnou stavbou v zahradě. Původní dům časem projde rekonstrukcí a bude sloužit pro hosty.
 
Nový objem jsme vytvořili s respektem k okolní zástavbě. Svým uspořádáním a hmotovou skladbou se blíží charakteru venkovských stavení s krytou terasou u vstupu. S typickým tvaroslovím jsme ale pracovali jen v náznacích: jednoduchá dispozice se otevírá do zahrady a k výhledům. Denní zóně dominuje světlík, který symbolicky akcentuje hlavní obytný prostor. Navíc prostor dobře větrá díky komínovému efektu. Část podkroví je obytná, figura stavby však zůstala jednopodlažní.

Vztah mezi starým a novým domem ještě není zcela definovaný. Postupně přidáme pergolu, která je spojí, a také přístřešek pro auta. Na zahradě vzniknou různá zákoutí; prostor pod pergolou bude soukromý, užitková část zahrady na konci pozemku naopak otevřená.

Autorská zpráva
Foto: Matej Hakár

Autoři: Tomáš Šebo, Patrik Kuva, Michal Romanec; spoluprácw Marcela Bertoková
Plocha pozemku: 1792 m2
Zastavěná plocha: 250 m2
Užitná plocha: 155 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
48.0405254
18.0708917
Dům v zahradě

Dům v zahradě
Palárikovo, Slovensko

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz