Dům ve vesnici Pátek u Poděbrad

Dům ve vesnici Pátek u Poděbrad

Pátek u Poděbrad

(7. 2. 2018) David Kraus

   
 
 
 
 

Dům ve vesnici Pátek u Poděbrad

Koncepce návrhu se snaží vnějšími i vnitřními znaky odkazovat k lokální typicky české „vesnické" stavební kultuře, založené na jednoduchých a srozumitelných formách, tradičních materiálech a prosté organizaci prostoru. Původní vesnické domy jsou většinou upřímné, neokázalé a pravdivé. Upřímnost sledujeme v užití poctivých a solidních materiálů. Neokázalost je rovnováhou mezi moderním vzhledem a tradičními hodnotami, pravdivost je pak schopností rozpoznat vnitřní uspořádání zvenku a naopak. Navržené domy fungují tak jednoduše, jak vypadají, nemají a nechtějí nic skrývat, chtějí být obývány a žity.
Předmětem práce byla kromě novostavby uvnitř zahrady také přestavba objektu tvořícího západní hranici pozemku.
Dům v zahradě je tvarově triviální, má protáhlou hmotu s ubíhající sedlovou střechou. Stejný princip sestupujícího hřebene jako u „uličního domu" je zde použit ještě prostěji, pouze klesá. Jednoduchost tvaru střechy vyvažuje účelný prostor – venkovní i vnitřní zároveň – klasická veranda. Je zároveň mostem/molem, které provede člověka od veřejné, převážně pouze zatravněné přehledné zahrady, přes zahradu polosoukromou, osázenou ovocnými stromy v pravidelném rastru, až po divočejší svět zadní volně rostoucí louky. Veranda poskytuje ochranu všem obytným místnostem před nepříznivými povětrnostními vlivy za každého počasí, chrání je také před ostrým jižním sluncem. Fasáda verandy přepisuje rytmus střešních vazníků do stěn. Modul 900 mm se opakuje po celé její délce.
Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Autoři: Architektura s. r. o. / David Kraus a Zdeněk Dohnálek
Užitná plocha: 350 m2
Realizace: 2014-2017

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

 
 
 
 
50.1655171
15.1584623
Dům ve vesnici Pátek u Poděbrad

Dům ve vesnici Pátek u Poděbrad
Pátek u Poděbrad

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

8. 12. 2021 17:10:41

Re: Parkovací dům Černý Most

Tleskám! Radost trochu kalí, že zde vzniká první vzorová vlaštovka asi tak 30 let poté, co by bylo takové vlaštovky potřeba, ale zaplaťpánbu za ty dary. Bohužel tak je to s námi tady v české kotlině pořád a asi jenom výjimečně bychom hledali počiny a osobnosti, jež nereagují na minulost či v lepším případě horkotěžko dohánějí palčivou přítomnost, ale hledí do budoucnosti (jo, hned mě napadl Jan Antonín Baťa, dovedeme si vůbec představit někoho takového v současnosti?). A tak když vytrváme v úsilí, budeme snad za 50 let tam, kde je civilizovaný svět dnes... V mladickém optimismu 89. roku minulého století jsem si chvíli myslel, že by snad tohle prokletí mohla naše společnost konečně překonat a že bychom se snad konečně mohli stát skutečně moderním státem na evropské špičce. Ale dost rychle mě to přešlo (přišla doba žvástů o "spálené zemi" a následná dekadence "oposmlouvy") a dnes už ten optimismus nějak nenacházím. (Stavba 6 km obchvatu Horní Lukavice od zahájení bude trvat 4 roky... čtyři dlouhé roky...) Za 8 let vlády těch, co "nekecejí, ale makají", jsme viděli, že populismus diletantů, kteří chtějí řídit stát jako firmu, jenom k tomu bohužel nemají nejmenší kompetence, taky nikam nevede. Před všemi budoucími vládami (ale to platí i pro všechny firmy a lidi v nich) tu stojí obrovský úkol - začít to strašné zpoždění konečně nějak dohánět. K dluhu komunismu se bohužel začíná přičítat dluh neschopnosti naší generace, a to ten dluh komunismu ještě nebyl zahlazen ani zdaleka. A k tomu výzvy doby, které nás v devadesátkách ani omylem nenapadly...(A budou mnohem vážnější, než si kdo odváží dnes vyslovit nahlas.) Budete muset, milí třicátníci a mladší, asi opravdu zabrat. Budete lepší a úspěšnější, než jsme byli my? Moc bych vám to přál, opravdu ano.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz