Dům ve zlatém řezu

Dům ve zlatém řezu

(30. 6. 2017) ARCHCON atelier

   
 
 
 
 

Dům ve zlatém řezu

Dům s výhledem na řeku Sázavu byl navržen pro bydlení čtyřčlenné rodiny. Tvoří ho jednoduchá kompaktní hmota štíhlého kvádru se sedlovou střechou, orientovaná na pozemku tak, aby bylo co nejvíce využito solárních tepelných zisků. Dominantou stavby je dřevěná terasa s pergolou a navazujícím přístavkem prosklené zimní zahrady nad strání do údolí. Dům svým výrazem doplňuje okolní zástavbu. Použitím přírodních materiálů respektuje a dotváří výraz okolní přírody. Půdorys kopíruje tvar původního přízemního domu, na jehož základech byl objekt vystavěn.
Jednopodlažní novostavba s podkrovím má sedlovou střechu bez přesahů, symetrii fasády podtrhuje trojúhelníkový vikýř na jihozápadní straně.

Vstup do domu chrání lehká stříška, následuje zádveří, odkud je přístupná menší koupelna s toaletou a sprchovým koutem, dále se zde nachází schodiště do podkroví. Přímo proti domovním dveřím je umístěn vstup do obytného prostoru, který se společně s prosklenou jídelnou otevírá do údolí Sázavy na jihozápadní straně. Obytný prostor je propojen s venkovní terasou pomocí posuvných dveří. V horním patře jsou tři ložnice. Hygienické zázemí představuje prostorná koupelna s vanou, toaletou a infrasaunou. Na schodišťovou halu přímo navazuje pracovna, osvětlená velkým trojúhelníkovým vikýřem. Dveře do pracovny jsou posuvné, aby bylo možné pracovnu co nejvíce otevřít do haly a celý prostor prosvětlit.

Založení domu je na stávajících základových konstrukcích po demolici původního objektu a na základových pasech ze ztraceného bednění. Hydroizolaci spodní stavby tvoří modifikované asfaltové pásy. Obvodové svislé nosné konstrukce, vnitřní nosné a ztužující konstrukce jsou z dřevěných masivních panelů KLH, ostatní stěny jsou ze SDK. Uložení dřevěných panelů obvodových stěn je provedeno na řadu pórobetonových tvárnic. Nové nosné zdivo v 1. PP je z tvarovek Porotherm. Stropní konstrukce nad 1. PP je z dřevěných fošen, mezi něž byla vložena dřevovláknitá izolace se záklopem z OSB desek a podhledem ze SDK. Nad 1. NP je strop z masivních dřevěných panelů KLH s dřevěným obložením s palubkovým podhledem. Střecha je sedlová provětrávaná, s krytinou z falcovaného hliníkového plechu. Nosná konstrukce střechy je vytvořena z nosníků KVH, mezi něž je vložena dřevovláknitá izolace. Podhled v podkroví tvoří dřevěné palubky, v koupelnách pak ze SDK. Pro difuzně otevřený kontaktní zateplovací systém byla použita dřevovláknitá izolace a omítka. Přístavek v 1. PP je obložen vodorovným modřínovým obkladem, konstrukce terasy a pergoly je také z modřínu.

Autorská zpráva
Foto: Martin Zeman
Ocenění Dřevostavba 2016: Cena čtenářů a redakce časopisu DŘEVO&Stavby za citlivé ztvárnění obsahu a formy


Autor projektu: ARCHCON atelier, s.r.o. – Ing. Irena Truhlářová
Konstrukční systém: masivní dřevěné panely KLH, stěny i stropy v pohledové kvalitě. Jedinečné řešení trojúhelníkového vikýře v pohledové kvalitě.
Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2012

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz