Dům z cihelné suti

Dům z cihelné suti

(21. 5. 2018) Dům, který si architekti postavili pro sebe, je jedním z 50 projektů nominovaných na cenu Brick Award 2018

   
 
 
 
 

Dům z cihelné suti

Dům stojící nedaleko centra Rotterdamu postavili architekti sami pro sebe. Zástavba v místě je značně zahuštěná. Parcela byla jen velmi malá a navíc nový dům nesměl zastínit okna již stojících sousedních domů. Proto autoři navrhli čtyřpatrový dům jen s jednou místností na každé úrovni. Vysoká a úzká budova je jen 4,65 metru široká a téměř 9 metrů hluboká. Ze dvou stran sousedí s dalšími domy, vznikl tak prostor pro malou terasu vzadu.

Tento jednoduchý, ale elegantní dům ukrývá ambiciózní příběh - nebo spíše se ukrývá uvnitř jeho cihlové fasády. Vzhledem k tomu, že stavební průmysl tvoří 40% veškerého vyprodukovaného odpadu v Nizozemsku, rozhodli se architekti použít  na stavbu vlastního domu cihly z recyklovaných materiálů.
Spolupracovali se začínajíc společností StoneCycling na výrobu cihel. Materiály, z kterých společnost cihly vyrábí, tvoří cihelná suť  společně se skleněným odpadem. Vyrobené cihly tak mají zajímavou a bohatou paletu barev a textur. Zvenku se cihly od ostatních příliš neliší, ale jakmile jsou řezané, odhalí svou originální podobu. Architekti z těchto cihel vytvořili fasádu s dekoračním vzorem.
Dům je ztělesněním motta architektonického studia: "věnovat pozornost kráse udržitelnosti a udržitelnosti krásy."

Architekt: architectuur MAKEN, Nizozemsko
Místo: Rotterdam, Nizozemsko
Realizace: 03.2016 - 07.2016
Užitná plocha: 120 m2
Použitý typ cihel:  Lícové cihly

Brick Award 2018
Cílem této mezinárodně uznávané soutěže je představení a ocenění nejlepších inovativních staveb z cihel v rámci celého světa. Hodnotí se ta architektonická díla, jejichž významná část je vytvořena z keramického stavebního materiálu. Zvláštní zřetel je brán na to, jak stavba spojuje funkčnost, principy udržitelného rozvoje a energetickou úspornost. Další nutnou podmínkou je dokončení stavby v roce 2014 nebo později. Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků společnosti Wienerberger.

Do Brick Award 2018 se přihlásilo celkem 600 projektů z 44 zemí. Vítěz obdrží finanční odměnu ve výši 7000 EUR a vítězové jednotlivých kategorií částku 5 000 EUR. Na výběr vítěze nemá společnost Wienerberger žádný vliv a je brán v potaz pouze odborný názor poroty. Porota Brick Award 2018 se skládá z těchto členů:
Anne Kaestle, Duplex Architekten, Německo
Jonathan Sergison, Sergison Bates architects, Velká Británie
Marc Mimram, Marc Mimram Architecture, Francie
Stephan Ferenczy, BEHF Corporate Architects, Rakousko
Vladimir Arsene, Westfourth Architecture, Rumunsko

Architektonická soutěž Brick Award se pořádá ve dvouletých intervalech od roku 2004. V současnosti jde do finále její osmý ročník. Vítězové ročníku 2018 budou oznámeni na slavnostním vyhlášení dne 28. 5. 2018 ve Vídeňské Albert Hall, které bude spojeno s odborným sympoziem na téma: Stavitelství budoucnosti – architektura orientovaná na budoucnost.
Brick Award 2018

Podle podkladů společnosti Wienerberger
Foto © Ossip

architectuurMAKEN - de Gouverneur from Ferry in 't Veld on Vimeo.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz