Dům z kamene, dřeva a skla

Dům z kamene, dřeva a skla

(24. 6. 2016) QARTA Architektura

   
 
 
 
 

Dům z kamene, dřeva a skla

Rodinný dům se nachází na kraji obce Palkovice s výhledem na Beskydy. Prvotní představa byla rekonstruovat dům na této parcele, který původně stál uprostřed parcely a jeho architektura byla poplatná době vzniku, tedy 90. létům. Po diskuzích s majiteli a po několika pokusech tuto stavbu upravit a přizpůsobit novým požadavkům jsme společně zjistili, že tento dům transformovat na nové požadavky prakticky nelze. Po čase tedy vznikla úvaha postavit dům nový. Tento fakt nahrával situaci umístit ho v zadní části parcely tak, aby měl výhled na hory a zároveň byl situován na jih. Další přidanou hodnotou celého řešení bylo to, že majitel mohl bydlet v původním domě a přitom probíhala výstavba nového.

Koncept vychází také z požadavku na bydlení v jedné výškové úrovni. Rovinatá parcela toto řešení pohodlně umožnila. Dalším momentem pro tvar a fungování domu bylo vytvořit různá zákoutí, terasy, dvorky, atria nejen pro posezení, ale také pro propojení exteriéru s interiérem. Zajímavým prvkem domu jsou světlíky do dětských pokojů a vstupní chodby. Oživením interiéru jsou uvnitř dispozice umístěná venkovní atria se zelení. Do obdélníkové přízemní hmoty jsou dělány zářezy tak, aby tvořily zákoutí.
Dům je navržen do jednotlivých zón jako garážová část, vstupní část a na ni navazující soukromá část s dětskými pokoji s vlastním hygienickým zázemím. Další část - polosoukromá je tvořena kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a venkovní krytou terasou. V severní části domu jsou šatna, ložnice, koupelna a pracovna.

Materiálově je dům koncipován jako kombinace kamene, dřeva a skla. Kámen tak je v domu použit tak, aby prostupoval z exteriéru do interiéru. Sklo jako velké plochy pro maximální propojení s exteriérem a pro hodnotné výhledy. Kamenné stěny jsou sladěny s dřevěnými obklady, trámy a dřevěnými podlahami.
Poděkování patří majitelům domu za vloženou důvěru v architekta.

Autorská zpráva
Foto: Ivan Bárta


Autor: QARTA Architektura s.r.o., Jiří Řezák, David Wittassek
Místo: Palkovice, okr. Frýdek-Místek
Užitná plocha: 310,5 m²
Zastavěná plocha: 385 m²           
Plocha pozemku: 1778 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 3. 2022 04:07:33. Re: Dům z kamene, dřeva a skla. Josef

 
 
 
 

15. 3. 2022 04:07:33. Re: Dům z kamene, dřeva a skla. Josef

  Dobryden velyce bych se rad dozvedel jakym spusobem se vytvareli kamene zdi, jaky spojovaci material na Karen byl pouzit, jak vypada rez podelne ze z hora pudoris zdiva .Dekuji predem ha odpoved

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz