Do kauzy demolice domu na Václavském náměstí se možná vloží NKÚ

Do kauzy demolice domu na Václavském náměstí se možná vloží NKÚ

(9. 10. 2013) (ČTK) - Případem domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, kterému hrozí demolice, by se měl podle senátorů zabývat Nejvyšší kontrolní úřad. Měl by přezkoumat zpochybňované rozhodnutí památkového odboru pražského magistrátu, na jehož základě byla demolice domu v neoklasicistním slohu umožněna. Doporučil to dnes senátní kulturní výbor.

 
 
 
 

Do kauzy demolice domu na Václavském náměstí se možná vloží NKÚ

(ČTK) - Případem domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, kterému hrozí demolice, by se měl podle senátorů zabývat Nejvyšší kontrolní úřad. Měl by přezkoumat zpochybňované rozhodnutí památkového odboru pražského magistrátu, na jehož základě byla demolice domu v neoklasicistním slohu umožněna. Doporučil to dnes senátní kulturní výbor.


"Není možné připustit, aby v důsledku chybného stanoviska správního orgánu a chybného procesního postupu došlo k nenávratnému poškození pražské památkové rezervace,"
uvedl k postoji výboru jeho místopředseda Jaromír Jermář (ČSSD).

Závazné stanovisko pražského památkového odboru k domu, který je podle jeho architekta nazýván Kozákův, by mělo přezkoumat také ministerstvo kultury, doporučili senátoři. To se již v minulosti stalo, ministerstvo ale rozhodnutí pražských památkářů nezvrátilo. Senátoři ocenili postoj rady hlavního města, která se odvolala proti územnímu rozhodnutí ke stavbě nového objektu na místě současného domu. Novostavba má být o dvě patra vyšší než okolní budovy.

Senát se kauzou zabýval už loni kvůli petici proti zbourání domu, kterou podepsalo 14.500 lidí včetně architektů a historiků. Konstatoval, že ministerstvo kultury nerespektovalo účel zákona o státní památkové péči, podle něhož stát chrání kulturní památky jako nedílnou součást kulturního dědictví. Odbor památkové péče pražského magistrátu se pak podle stanoviska Senátu neřídil nařízením vlády o Pražské památkové rezervaci.

Zbourány by měly nárožní dům vedle hotelu Jalta, dvorní část hotelu a torzo bývalé Akciové tiskárny. Na jejich místě by měl být postaven multifunkční komplex. Investor už má povolení k demolici, nezačne ale podle svých slov bourat, dokud nebude mít povolení, podle nichž bude moci začít stavět nový dům.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz