Dominique Perrault Architecture: Lávka pro pěší Arganzuela

Dominique Perrault Architecture: Lávka pro pěší Arganzuela

(25. 5. 2011) Park Manzanares je novým veřejným prostorem u řeky v Madridu. Přes řeku a park byla vystavena řada mostů, aby se lidé dostali z jedné strany parku na druhou. Nejdelším z těchto mostů je lávka Arganzuela.

 
 
 
 

Dominique Perrault Architecture: Lávka pro pěší Arganzuela

Park Manzanares je novým veřejným prostorem u řeky v Madridu. Přes řeku a park byla vystavena řada mostů, aby se lidé dostali z jedné strany parku na druhou. Nejdelším z těchto mostů je lávka Arganzuela.Místo: Parque de la Arganzuela, 28045, Madrid, Španělsko
Klient: Madrid City Council, Madrid
Architekt:
Dominique Perrault Architecture (Paříž, Francie)
Stavební projekt: MC2 / Julio Martínez Calzón, Madrid (statika); TYPSA, Madrid (záměčnický projekt)
Plocha zasaženého pozemku: 10 ha
Rozloha mostu: délka - 150 m (sekce 1) 128 m (sekce 2), 5 až 12 m šířka
Projekt (začátek): únor 2005
Stavba zahájena: únor 2010
Dokončeno: 2011
Umístění dálnice podél řeky Manzanares pod zem poskytlo příležitost otevřít pro obyvatele Madridu nové veřejné prostranství, tzv. Park Manzanares. Pro pěší byla vystavěna řada mostů přes řeku, aby se lidé dostali z jedné strany parku na druhou. Nejdelším z těchto mostů je lávka Arganzuela, která je navržena pro pěší a cyklisty. Kromě překlenutí řeky umožňuje lávka také přístup k parku dole. Jako na cívku jsou na konstrukci mostu navinuty dvě kovové spirály opláštěné kovovými stuhami. Povrch mostovky je dřevěný, jeho štěrbinami pronikají sluneční paprsky do parku pod lávkou. Kónická geometrie vytváří nad parkem vyhlídku na okolní město. Tento "belvedere" je výjimečným místem pro pohledy na slavný toledský most.
Ve dne je promenáda po mostě stíněná, v noci osvětlená.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz