Dominique Perrault Architecture: Lávka pro pěší Arganzuela

Dominique Perrault Architecture: Lávka pro pěší Arganzuela

(25. 5. 2011) Park Manzanares je novým veřejným prostorem u řeky v Madridu. Přes řeku a park byla vystavena řada mostů, aby se lidé dostali z jedné strany parku na druhou. Nejdelším z těchto mostů je lávka Arganzuela.

 
 
 
 

Dominique Perrault Architecture: Lávka pro pěší Arganzuela

Park Manzanares je novým veřejným prostorem u řeky v Madridu. Přes řeku a park byla vystavena řada mostů, aby se lidé dostali z jedné strany parku na druhou. Nejdelším z těchto mostů je lávka Arganzuela.Místo: Parque de la Arganzuela, 28045, Madrid, Španělsko
Klient: Madrid City Council, Madrid
Architekt:
Dominique Perrault Architecture (Paříž, Francie)
Stavební projekt: MC2 / Julio Martínez Calzón, Madrid (statika); TYPSA, Madrid (záměčnický projekt)
Plocha zasaženého pozemku: 10 ha
Rozloha mostu: délka - 150 m (sekce 1) 128 m (sekce 2), 5 až 12 m šířka
Projekt (začátek): únor 2005
Stavba zahájena: únor 2010
Dokončeno: 2011
Umístění dálnice podél řeky Manzanares pod zem poskytlo příležitost otevřít pro obyvatele Madridu nové veřejné prostranství, tzv. Park Manzanares. Pro pěší byla vystavěna řada mostů přes řeku, aby se lidé dostali z jedné strany parku na druhou. Nejdelším z těchto mostů je lávka Arganzuela, která je navržena pro pěší a cyklisty. Kromě překlenutí řeky umožňuje lávka také přístup k parku dole. Jako na cívku jsou na konstrukci mostu navinuty dvě kovové spirály opláštěné kovovými stuhami. Povrch mostovky je dřevěný, jeho štěrbinami pronikají sluneční paprsky do parku pod lávkou. Kónická geometrie vytváří nad parkem vyhlídku na okolní město. Tento "belvedere" je výjimečným místem pro pohledy na slavný toledský most.
Ve dne je promenáda po mostě stíněná, v noci osvětlená.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz