Domy s dvěma dveřmi

Domy s dvěma dveřmi

Oranjeboomstraat 81-101, 3071 Rotterdam

(12. 4. 2018) Bytové domy v Rotterdamu jsou jedním z 50 projektů nominovaných na cenu Brick Award 2018

   
 
 
 
 

Domy s dvěma dveřmi

Oranjeboomstraat je ulice ve čtvrti Feijenoord v jižní části Rotterdamu. Kdysi stromy lemovaná ulice s tramvají procházející středem v pozdější době ztratila svůj původní charakter. Staré budovy byly nahrazeny novými velkými domy. Historický charakter ulice tak zmizel, domy ztratily původní architektonický vzhled.
Projektem sociálního bydlení se architekti pokusili vrátit do této lokality pocit místa a historie. Rytmus původních uličních fasád obnovili použitím typologie skládaných duplexů a opakováním domů se dvěma vstupními dveřmi. Urbanistický cíl projektu podporují standardní, režné a světle hnědé, ručně tvarované cihlové fasády s náhodně uspořádanými cihlami. Okna a sokly jsou zdůrazněny použitím o něco tmavších barev cihel.
Projekt je ukázkou, jak novostavba může přispět k obnovení historických architektonických prvků v dané lokalitě.

Architekt: Hans van der Heijden Architect (Nizozemsko)
Místo: Rotterdam, Nizozemsko
Realizace: 2013 - 2015
Užitná plocha: 4620 m2
Použitý typ cihel:  Lícovky


Brick Award 2018
Cílem této mezinárodně uznávané soutěže je představení a ocenění nejlepších inovativních staveb z cihel v rámci celého světa. Hodnotí se ta architektonická díla, jejichž významná část je vytvořena z keramického stavebního materiálu. Zvláštní zřetel je brán na to, jak stavba spojuje funkčnost, principy udržitelného rozvoje a energetickou úspornost. Další nutnou podmínkou je dokončení stavby v roce 2014 nebo později. Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků společnosti Wienerberger.

Do Brick Award 2018 se přihlásilo celkem 600 projektů z 44 zemí. Vítěz obdrží finanční odměnu ve výši 7000 EUR a vítězové jednotlivých kategorií částku 5 000 EUR. Na výběr vítěze nemá společnost Wienerberger žádný vliv a je brán v potaz pouze odborný názor poroty. Porota Brick Award 2018 se skládá z těchto členů:
Anne Kaestle, Duplex Architekten, Německo
Jonathan Sergison, Sergison Bates architects, Velká Británie
Marc Mimram, Marc Mimram Architecture, Francie
Stephan Ferenczy, BEHF Corporate Architects, Rakousko
Vladimir Arsene, Westfourth Architecture, Rumunsko

Architektonická soutěž Brick Award se pořádá ve dvouletých intervalech od roku 2004. V současnosti jde do finále její osmý ročník. Vítězové ročníku 2018 budou oznámeni na slavnostním vyhlášení dne 28. 5. 2018 ve Vídeňské Albert Hall, kteé bude spojeno s odborným sympoziem na téma: Stavitelství budoucnosti – architektura orientovaná na budoucnost.
Brick Award 2018

Podle podkladů společnosti Wienerberger
Foto © Stefan MüllerZákladní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

 
 
 
 
51.910676
4.503827
Domy s dvěma dveřmi

Domy s dvěma dveřmi
Oranjeboomstraat 81-101
3071 Rotterdam

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz