Dornyk – bývanie na bratislavskej Trnávke

Dornyk – bývanie na bratislavskej Trnávke

(15. 4. 2016) Architekti ŠeboLichý, s.r.o.

   
 
 
 
 

Dornyk – bývanie na bratislavskej Trnávke

Obytný dom Dornyk sa nachádza v heterogénnom prostredí Trnávky v dosahu najväčšieho nákupného centra. V okolí okrem bytových domov sú rôznorodé prevádzky služieb, obchodov, hotely, kancelárske objekty, či dokonca priemyselné areály.
Bytový dom predstavuje v skutočnosti rekonštrukciu, nadstavbu a dostavbu pôvodného školského 4-poschodového objektu, z ktorého ostal skelet a stropy. Zadaním bolo vytvoriť za veľmi racionálne stavebne náklady atraktívnu architektúru, ktorá sa v rôznorodom prostredí nestratí a bude ľahko identifikovateľná. Riešenia bytov boli taktiež extrémne racionalizovane, čo bolo čiastočne podmienené modulu jestvujúcej stavby a zároveň cieľom developera ponúknuť cenovo atraktívne štartovacie byty, tj plošne úsporné byty s dobre vyriešenými dispozíciami (byty 1-3 izbové od 22 do 61m2). Išlo doslova o centimetre. K zadnej strane objektu prilieha parkovací dom ktorého nadstavba bude tvoriť druhú etapu projektu.
Architektonicky bude druhá etapa identická s prvou etapou, v súčasnosti je v štádiu projektovej prípravy. Prvá etapa obsahuje 103 bytov, druhá bude mať 92 bytov. Dva rôzne prístupy k riešeniu dvoch hlavných fasád boli podmienené orientáciou objektu na svetové strany, s cieľom maximalizovať preslnenie a presvetlenie bytov na oboch stranách dispozície. Zadná tj. severovýchodná strana preto obsahuje vikiere obývacích izieb, ktorých vystupujúce presklene rohy napĺňajú normatívne predstavy o správnom preslnení každého bytu. Tento prvok je ale zároveň vnímaný klientmi ako atraktívny, opticky zväčšujúci obývaciu izbu.

Autorská zpráva

Místo: Bratislava – Trnávka
Investor: Ivanská cesta, s.r.o.
Autoři projektu: Architekti ŠeboLichý, s.r.o. - Mgr. arch. Igor Lichý, Ing. arch. Juraj Mihálik, Ing. arch. Tomáš Šebo, Ing. arch. Emanuel Zatlukaj
Generální projektant: Architekti Šebo Lichý, s.r.o.
HIP p. Hojstrič, p. Šranko
Technický dozor investora: ISE, s.r.o.
Zastavěná plocha: parkovací dům - 3058,7m3; Bytový dům - 22499,8 m3  (z toho nástavba 8799,6 m3)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz