Dostálová: Každá desátá stavba zahájena bez stavebního povolení

Dostálová: Každá desátá stavba zahájena bez stavebního povolení

(20. 9. 2019) Podle nového stavebního zákona, jehož věcný záměr vláda v červnu schválila, bude každá černá stavba odstraněna na náklady státu

 
 
 
 

Dostálová: Každá desátá stavba zahájena bez stavebního povolení

(ČTK) - Každá desátá stavba v Česku je v současnosti zahájena bez stavebního povolení, takzvaně načerno. Podle nového stavebního zákona, jehož věcný záměr vláda v červnu schválila, bude každá černá stavba odstraněna na náklady státu. Na setkání s novináři to ve středu 18. září 2019 řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Nový stavební zákon má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Podle plánu ministerstva pro místní rozvoj, které zákon předkládá, by měl platit od roku 2021.

"Nechali jsme si udělat analýzu, ze které vyplynulo, že každá desátá stavba je zahájena načerno. To svědčí o tom, že se stavebním právem je potřeba opravdu něco udělat. Protože investoři už toho mají dost a uchylují se k těmto společensky velmi nekomfortním krokům. V novém zákoně je to nastavené tak, že černá stavba bude odstraněna. Bez kompromisů, žádná dodatečná stavební povolení," uvedla Dostálová.

Pokud investor zahájí stavbu na základě stavebního povolení, ale poté se od dokumentace odchýlí, stavební úřad podle ministryně nařídí okamžitě přerušit práce. "Pokud investor poslechne a přeruší stavbu, tak mu bude umožněno dodatečně povolit ty změny, které tam udělal. Pokud práce nepřeruší, tak bude stavba opět odstraněna," doplnila Dostálová.

Podle ní lze nařídit odstranění černé stavby i dnes, ale děje se to jen výjimečně. Problém je v tom, že náklady musí zaplatit obec, která na to většinou nemá peníze. "Tím pádem tu stavbu neodstraní. A ten projekt vyhnívá, až se jednoho dne dodatečně povolí a celý ten proces se zlegalizuje. Teď to odstraňování bude platit stát," uvedla dále ministryně.

Podle nového stavebního zákona budou stavební úřady spadat pod stát, nikoliv pod obce, jako dosud. Podle Dostálové se tak zvýší zastupitelnost, protože zhruba čtvrtina ze 730 stavebních úřadů má jednoho zaměstnance. Pokud onemocní, nemá ho kdo zastoupit. "V novém systému jde o sdílení úředníků. Ale nechci, aby tady vznikla panika, že třeba úředníky z Prahy přestěhujeme do Českých Budějovic. Tak to není. Všechno bude digitalizováno, takže to půjde řešit virtuálně. V případě větších staveb mohou pomáhat úředníci napříč celou republikou. Samozřejmě, pokud bude potřeba řešit nějaký problém na místě, tak tam někdo může přijet," dodala.

MMR předpokládá, by se mělo povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na rok. Podle kritiků ale zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci.

Návrh počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy.

Harmonogram počítá s tím, že paragrafové změní by mělo být vypracováno v listopadu letošního roku. Po vypořádání připomínek v meziresortním řízení a projednání návrhu zákona legislativní radou by měla vláda návrh zákona schválit do konce dubna 2020. Po projednání oběma komorami Parlamentu by ho měl v listopadu 2020 schválit prezident. Platný by měl být od roku 2021. Podle některých odborníků ale není takový plán reálný.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 9. 2019 15:48:59. Re: Dostálová: Každá desátá stavba zahájena bez stavebního povol... Jiří Kalvach

  Co neprojde a také by nemělo, je záměr odstranit stavbu, pokud se investor odchýlí od projektu se stavebním povolením a nemá schválenou dodatečnou změnu. Zde je třeba určitě uvést, jaká změna se má na mysli, např.místo domku postavit restauraci, nebo jesle, či zvýšit počet podlaží. to není problém, do §§ uvést citaci, o co by se jednalo. Určitě ne počet oken, nebo dveří či velikost jiných výplní či změna systému vytápění, samozřejmě k ekologičtějšímu.

23. 9. 2019 07:05:26. Re: Re: Dostálová: Každá desátá stavba zahájena bez stavebního p... Jitka

  Když zakážeme změnu druhu stavby a nebudeme se zabývat počtem sociálních zařízení, tak můžeme fakticky dostat místo rodinného domu penzion nebo ubytovnu a nikdo už to nebude moci posoudit. A počet oken, který má vliv na vzhled stavby, může být důležitý v územích s památkovou nebo i jinou ochranou.
Možná by místo citace, co nespadá pod změnu stavby, bylo lepší kodifikovat, co z dokumentace stavby je závazné (v návaznosti na stanoviska DO). A že to má být uvedeno v povolení stavby.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.