Drátěné véčko upozorňuje na program Cesta svobody

Drátěné véčko upozorňuje na program Cesta svobody

(6. 11. 2019) Dílo podle návrhu výtvarníka Vladimíra Líbala má upozornit na události před 30 lety

   
 
 
 
 

Drátěné véčko upozorňuje na program Cesta svobody

Na travnatém porostu v Šafaříkových sadech před Západočeským muzeem v Plzni se od pátku 1. listopadu tyčí dva metry vysoký drátěný objekt ruky se dvěma zdviženými prsty do tvaru písmena V. Dílo podle návrhu výtvarníka Vladimíra Líbala má upozornit na program, jímž si Plzeň 17. listopadu připomene události před 30 lety. Symbol véčka je hlavní grafickou identitou reklamní kampaně k celodenní městské akci Cesta svobody.

Vladimír Líbal patří k zakladatelům Občanského fóra v Plzni. Na podobě drátěné verze se autorsky podílela projektantka, specialistka na zahradní umění Lucie Tlustá. Ve spolupráci s pracovníky z Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni vznikl dvoumetrový symbol véčka ze silných zkorodovaných drátů. Za instalací stojí student fakulty Jakub Čúzy.  Podklad pro umístění ruky v trávě tvoří obrazec z vřesu v barvách trikolóry. Na realizaci díla se podílela Správa veřejného statku města Plzně.

Svoji roli sehraje tento symbol vítězství při vyvrcholení celodenního programu Cesta svobody na Anglickém nábřeží. Stane se jedním z nasvícených objektů před závěrečnou performancí Michala Cabana nazvanou Padá hvězda, KONEČNĚ!

V den 30. výročí pádu totalitního režimu, tedy 17. listopadu, připomene celkem 13 míst v centru Plzně různou formou události roku 1989. Uskuteční se debaty s přímými účastníky tehdejších akcí, koncertní vystoupení, procházky českým divadelním a hudebním uměním, výstavy, vzpomínková setkání i naučně zábavná soutěž pro děti školního věku a jejich rodiče.
tisková zpráva


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.