Druhý život pro letenský byt
Kamenická ulice, Praha Letná
(3. 8. 2021) ateliér Artikul
Druhý život pro letenský byt
Pražská Letná je skloňována jako ideální lokalita
pro bydlení. Blízkost parků, občanská vybavenost i dopravní dostupnost láká
mladé rodiny, které chtějí žít v centru města. Takoví jsou i investoři, kteří
na Kamenické ulici koupili byt v půdní nástavbě. Ta vznikla v 90. letech a nesla
spoustu neduhů typických pro toto období.
Největším úskalím byla nevyhovující dispozice s několika šikmými stěnami a špatně využitelnou, ale prostornou chodbou. Investoři chtěli její prostor s chladnou a tmavou dlažbou proměnit na přívětivý vstup do bytu. Kvůli šikminám vzniklo v dispozici několik hluchých a špatně dostupných míst. Ačkoliv má byt 88 m2, působil tísnivě. Hlavní ideou proto bylo dispozici otevřít a zvýšit její funkčnost, zvětšit obytný prostor a dát bytu nové a svěží barvy. Při řešení dispozice jsme se zbavili nelogických míst a soustředili se na otevření dispozice. Zbourali jsme příčku mezi obytnou kuchyní a chodbou a zbavili se tak tmavé chodby s nadbytkem dveří. Uprostřed sádrokartonových příček jsme objevili dva ocelové sloupy, které jsme do návrhu zapracovali. Obytný prostor se zvětšil i o dříve dělenou předsíň, dnes je vstupní část oddělena od zbytku bytu pouze atypickou šatní skříní. Dlažbu nahradily parkety, ty navazují na původní, které byly repasovány. Netradičně jsou parkety použity i v kuchyni, díky tomu prostor působí celistvě a útulně. Parkety byly speciálně ošetřeny, aby vydržely i provoz kuchyně.
Kuchyně je navržena na míru, do prostoru vstupuje snídaňový pult, který kombinuje precizní zámečnickou konstrukci a zlaté plechové kvádry. Ty se opakují i na dalších částech kuchyně. Zlatá barva je v kuchyni použita v kombinaci s námořní modrou. Kuchyň tvoří výrazný blok, který je součástí obývacího prostoru. Interiérové čistotě pomáhá i to, že zde není použit obklad. Namísto tradiční keramiky jsme zvolili voděodolný nátěr.
V obývacím prostoru je atypická růžová modulární sedačka, která se dá složit do čtverce, takže vznikne pohodlné spaní pro hosty. Místnost je připravena na instalaci dataprojektoru pro filmové večery. Obkladové kazety pražského metra se barevně napojují na interiér a sedačku. Od začátku bylo jasné, že v bytě bude hrát roli zeleň, investorka je milovnicí pokojových rostlin, proto jsme pro ně vyhradili netypickou niku v rohu obývací místnosti. Na nový atypický nábytek navazuje kvalitní starší nábytek po prarodičích, který má pro investory emocionální hodnotu.
Dalším nezvyklým prvkem bytu jsou dveře do ložnice. Namísto šikmé stěny jsou tu bezzárubňové dveře do tvaru písmene L na celou výšku místnosti. Díky nim je kuchyně co nejdelší a v chodbě nevznikl hluchý roh. Nově byly řešeny i koupelny. Vznikla prostorná toaleta i s pisoárem a vstupem do uzavřené prádelny. Nová koupelna je rozvržena tak, aby v ní bylo co nejvíce prostoru. Zlaté plechové kvádry se opakují na koupelnové skříňce dvojumyvadla.
Autorská zpráva
Foto: Michaela Klementová
Autoři architektonického řešení: Pavel Lejdar, Eva Svobodová
Plocha: 88 m2 + 7 m2 terasa
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Dokončení
2020
Druhý život pro letenský byt
Kamenická ulice
Praha Letná
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

26. 5. 2023 13:58:24
Půjčky do 24h pro celou republiku.
Půjčky do 24h pro celou republiku. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin, 7 dní v týdnu. Půjčky online do 45 milionů Kč až na 360 měsíců poskytneme rychle a bez zbytečných formalit nebo dokonce bez opuštění domova. Stačí výpis o příjmech nebo výpis z účtu, a to zcela online – zákazník dostane peníze do 3 hodin. Burianovalucie23@seznam.cz
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec
13. 4. 2023 18:14:08
Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci
jedná se o obec Chlumec na jihu Čech, nebo o Chlumec nad Cidlinou, či nějaký jiný Chlumec ?
11. 4. 2023 17:37:36
Re: Dětská léčebna v Ostrově u Macochy
Architektura je subjektivní věc, takže bez obalu: nic podobně depresivního jsem dlouho neviděla. A modlím se, aby mé děti neměly nikdy žádné dýchací potíže.
6. 4. 2023 17:41:39
Re: Spiegelbaude (Zrcadlovka)
\skla se přelepují speciálními páskami, jinak ano, mrtví ptáci po nárazu padají na zem. Třeba zavolat Českou společnost Ornitologickou, nejlépe Lukáše Viktoru.
2. 4. 2023 16:30:53
Re: Re: Spiegelbaude (Zrcadlovka).
Nejste škarohlíd, mě napadlo totéž: chudáci ptáci. Ale ten komín uvnitř se mi moc líbí.
2. 4. 2023 16:13:57
Re: Architektura na ČVUT uspěla v mezinárodním srovnání
Není spíš ostuda, že škola, o které nám vždy tvrdili, jak je skvělá, byla v minulých letech horší než 240 jiných škol?
2. 4. 2023 16:07:23
Re: Výstava Lukáše Procházky
Je hezké, že se takhle využívá prostor, kudy chodí děti do školky a do školy.
2. 4. 2023 15:58:06
Re: Pumpa
Zdá se mi to, nebo už to tady bylo?