DTZ: Nájemné za "zelené" kanceláře v ČR kleslo na úroveň běžných

DTZ: Nájemné za "zelené" kanceláře v ČR kleslo na úroveň běžných

(7. 6. 2013) (ČTK) - Nájemné za "zelené" kanceláře v ČR kleslo na úroveň necertifikovaných. Může za to nárůst kancelářských budov s nějakým druhem osvědčení, jež na pražském trhu mají už 12procentní podíl. Vyplývá to z ve středu zveřejněných statistik mezinárodní poradenské společnosti DTZ.

 
 
 
 

DTZ: Nájemné za "zelené" kanceláře v ČR kleslo na úroveň běžných

(ČTK) - Nájemné za "zelené" kanceláře v ČR kleslo na úroveň necertifikovaných. Může za to nárůst kancelářských budov s nějakým druhem osvědčení, jež na pražském trhu mají už 12procentní podíl. Vyplývá to z ve středu zveřejněných statistik mezinárodní poradenské společnosti DTZ.


"Zelené budovy se staly nedílnou součástí trhu nemovitostí, muselo proto zákonitě dojít i ke srovnání hladin nominálního nájemného. To se u nových staveb v centru pohybuje nejvýše kolem 20 až 21 eur (515,60 až 541,40 Kč) za čtverečný metr a měsíc, mimo centrum je to pak 16 až 17,5 eura (412,50 až 451,20 Kč)," poznamenala vedoucí oddělení Research & Consulting v DTZ Lenka Šindelářová. To je stejně jako je průměr základního nájemného v těchto lokalitách.

"Zelený" certifikát, mohou získat takové kanceláře, které splňují přísné podmínky, jako například nízká spotřeba energií, rekuperace, šetrné vodní a odpadové hospodářství či nízká emisní stopa.

Nájemci však mohou v energeticky efektivních budovách ušetřit na provozních poplatcích. "Zatímco poplatky za služby v pražských kancelářích dosahují v průměru 100 až 130 korun za metr čtvereční měsíčně, u úsporných budov mohou klesnout i pod 90 korun za čtvereční metr. Tím se v součtu celkových nákladů nájemného a provozních poplatků stávají energeticky efektivní budovy výrazně konkurenceschopnější než konvenční budovy," dodala Šindelářová s tím, že pro nájemce jsou celkové náklady, které mohou být u efektivních budov nižší, rozhodující.

I proto přibližně 89 procent rozestavěných administrativních projektů v Praze buď už má předběžnou certifikaci "zelených" budov nebo se o ni bude ucházet. Díky těmto novým projektům vzroste podíl certifikovaných budov v Praze na 14 procent. Brno i Ostrava však za hlavním městem stále zaostává, podíl energeticky šetrných kanceláří u nich dosahuje čtyř, respektive osmi procent.

"Důležitější než statistická čísla je změna celkového vnímání šetrných budov. Postupně padá jeden mýtus za druhým a i v pražské DTZ už vidíme, že většina nájemců uznává objektivní, tedy provozně-finanční, i subjektivní, tedy pocitové, přednosti zelených a hlavně energeticky efektivních kanceláří," doplnila Šindelářová.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz