Dům pro Charitu Slavičín

Dům pro Charitu Slavičín

(2. 10. 2023) Ateliér Mur 

   
 
 
 
 

Dům pro Charitu Slavičín

Když charita hledala prostory pro svou činnost ve východomoravském Slavičíně, volba padla na poměrně zchátralý městský domek v bezprostřední blízkosti kostela sv. Vojtěcha a sv. Cecílie. Ten se nachází v severním cípu městečka na vyvýšeném místě a je obklopen hřbitovem, na kterém byly za druhé světové války pochovány téměř tři desítky amerických letců sestřelených nad Bílými Karpaty. Nový objekt si dal za cíl respektovat a podporovat charakter a ducha tohoto místa.

Realizační záměr
Lokalita nebyla vybrána náhodou. Skýtá totiž možnost realizovat postupně areál veřejných služeb. Do budoucna se vedle stávajícího objektu počítá se stavbou humanitárního skladu a s výstavbou nového obytného domu se sedmi sociálními byty. Prostor mezi budovami má pak být propojen a sjednocen příjezdovou cestou a parkovacími místy. Prvním počinem však měla být realizace budovy, která by sloužila základním potřebám této organizace tak, jak je definují požadavky obyvatel Slavičína. Jde především o provozní a administrativní zázemí, které poskytuje například konzultační místnost pro klienty, skladovací a manipulační prostor pro rozvážení obědů, sociální zařízení včetně koupelny pro klienty a kanceláře.

Nekřičet, ale kultivovat
Dům je řešen jako rekonstrukce původního objektu s přístavbou a nástavbou jednoho patra. Pravoúhlý půdorys a klasická sedlová střecha odpovídají charakteru okolních staveb. Budova na sebe nechce poutat zbytečnou pozornost. Jen příjemným, ale sebevědomým měřítkem naznačuje svou funkci – veřejnou službu. Kvalita řešení spočívá v detailech, proporcích a materiálových kombinacích. A také v maximální logičnosti a funkčnosti vnitřního uspořádání, navrhovaného s důrazem na ergonomii. Dům charakterizuje minimalistický vzhled, použití přírodních materiálů a cit pro vztahy mezi detaily, které pak vytvářejí zajímavé výtvarné momenty. Bílá omítka v kombinaci s provětrávanou fasádou z borového Thermowoodu, do detailu dopracované prvky jako jsou okapy a svody, screenové rolety a zábradlí, to vše vytváří dojem čistoty a světla, který se přenáší i do interiéru. Ten je navíc oživen modrou barvou na podlahách v patře a doplněn schodištěm z betonu. Velká terasa na prvním poschodí umožňuje práci na čerstvém vzduchu.

Potřeba zpevnit poměrně rozsáhlou plochu 560 m2 vedla autory k hledání řešení, jež by umožnilo zadržet vodu i při použití vydlážděného povrchu. Díky dotačnímu programu podporujícímu zadržování dešťové vody v krajině zde mohla být použita speciální vodopropustná dlažba. To považujeme, zvláště u veřejné zakázky, za velmi šťastné řešení. Objekt je navržen jako stavba s téměř nulovou spotřebou energie a je vytápěn pomocí tepelného čerpadla vzduch-voda.

Autorská zpráva

Foto: Pavel Malaník

Ateliér: Ateliér Mur s.r.o.
Autoři: Ing. Roman Belžík, Ing. arch. Kristýna Málková, Ing. Ondřej Hořák
Užitná plocha: 123 m2
Obestavěný prostor: 633 m3
Projekt: 2022
Realizace: 2022−2023

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2023

Komentáře ke článku

 
 
 
 

6. 10. 2023 23:06:53. Re: Dům pro Charitu Slavičín. Jitka

14. 11. 2023 22:17:48. Rýchla služba financovania do 48 hodí. TRNKOVÁ JAROSLAVA

 
 
 
 

6. 10. 2023 23:06:53. Re: Dům pro Charitu Slavičín. Jitka

  Minimalistický vzhled - to je eufemismus pro fasádu bez nápadu, která se ani nesnaží potlačit nehezké proporce vzniklé nástavbou patra? Dávní zedničtí mistři by nad tím asi vrtěli hlavou.

14. 11. 2023 22:17:48. Rýchla služba financovania do 48 hodí. TRNKOVÁ JAROSLAVA

  Dobrý den, nutně potřebujete financování a úvěr k dokončení svých projektů, domů, podnikání, Rychlý a pohodlný finanční úvěr, můžete jej použít na cokoliv. Nízká úroková sazba je stabilní po celou dobu splácení úvěru. Díky široké škále poskytovaných finančních půjček nabízíme všem výhodné finanční půjčky od 50 000 do 100 000 000 Kč, tuto půjčku může získat téměř každý žadatel v ČR. nákup pozemku, nemovitosti? nyní existuje řešení, jak získat půjčku. Rychlou půjčku Vám poskytnu do 3 hodin bankovním převodem na Váš účet. Pokud opravdu potřebujete seriózní a naléhavou půjčku, kontaktujte mě nyní a budete spokojeni, kontaktujte: tumovanatalie25@gmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz