Dům se dvěma štíty v Plzni

Dům se dvěma štíty v Plzni

(23. 10. 2023) PRO-STORY

   
 
 
 
 

Dům se dvěma štíty v Plzni

Při rekonstrukci řadového rodinného domu v Plzni jsme se snažili přinést novou prostorovou kvalitu při respektování měřítka stávající zástavby. Staré prvky jsme očistili a zachovali, u nových prvků jsme přiznali soudobý výraz.

Řada starších rodinných domů v Plzni-Lochotíně zůstala zachována uprostřed panelových domů, čímž vznikl zajímavý ostrov soukromí se zahradami uprostřed sídliště. Většina okolních domů již byla zrekonstruována a zvětšena různými nástavbami, čímž se do velké míry ztratilo měřítko původní zástavby.

Návrh rekonstrukce se snaží reagovat na současné potřeby a požadavky mladé rodiny; zároveň se snaží hmotu domu pouze nenafukovat, ale přinést novou, soudobou vrstvu, která pracuje s archetypálním prvkem štítu se sedlovou střechou. Nový tvar pak nabízí jak zajímavý exteriér, tak prostorově různorodý a velkorysý interiér, který pracuje s různými výškovými úrovněmi dřevěných mezipater a otevřením do krovu. Snažili jsme se do domu přivést co nejvíce světla, ale zároveň zachovat soukromí, k čemuž pomáhají i dřevěné lamely přes okna v nově přistavěném štítu.

Co je původní, to návrh přiznává, a co je nové, to není replikou, ale je nově pojaté. Členění fasády a šambrány do ulice jsou zachovány, fasáda s omítkou je sjednocena do bílé barvy. Okna nově pojatá jsou nedělená, dřevěná, fixní nebo otvíravá. Nově přidaný štít do dvora má dřevěnou fasádu z impregnovaných latí stejně jako nová přístavba zádveří, která nahradila původní přístavek.

V přízemí je jeden dětský pokoj, koupelna a obývací pokoj s výstupem na zahradu vzniklý propojením dvou místností. Prostor je otevřen do patra a je do něj vložena ještě čítárna. Prostorové propojení umožňuje i prosvětlení koupelny v patře. V patře je pak ložnice a druhý dětský pokoj, který má možnost využití mezipatra.


Autorská zpráva
Foto: Petr Polák

Studio: PRO-STORY
Autoři: Tereza Nová, Jiří Zábran
Umístění projektu: Plzeň
Rok projektu: 2017
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 103 m²
Hrubá podlahová plocha: 152 m²
Užitná plocha: 128 m²
Plocha pozemku: 575 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

27. 11. 2023 18:40:10. Re: Dům se dvěma štíty v Plzni. carlos

 
 
 
 

27. 11. 2023 18:40:10. Re: Dům se dvěma štíty v Plzni. carlos

  Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz