Dvojdům Hošťálkova

Dvojdům Hošťálkova

Praha 6 Břevnov

(9. 12. 2020) JK Architekti

   
 
 
 
 

Dvojdům Hošťálkova

Ze zahraničí se navrátivší manželé chtěli investovat do stavby dvojdomu, aby měli z pronájmu zajištěnou klidnou penzi. Syn sousedky se však rozhodl vyzkoušet, kam až lze v Česku dojít v naplnění hesla „NIMBY“. Realizace projektu započatého studií v roce 2013, DUR 2014 a DSP 2016 se tak šikanózním odvoláváním a neúspěšnými žalobami proti ÚR i SP protáhla zhruba o tři roky. Stavební práce započaly v létě 2019, od říjnu 2020 je navzdory covidu dvojdům hotov. 


V heterogenní zástavbě této části Břevnova pod Ladronkou jsme na parcele o velikosti přes 1100 m2 hledali adekvátní architekturu v objemu, který by naplnil představu investora. Takřka symetrický dvojdům s pěti ložnicemi a obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní přechází velkými zasklenými plochami a terasami do zahrady. Terasy a balkony orientované k jihu stíní velké přesahy horních podlaží, takže umožňují pobyt venku i za parného dne či deště. Východní fasáda vystupuje více k jihu, aby odclonila terasy od souseda a dům se otevíral k odpolednímu slunci. Severní průčelí je naopak charakteristické hrou plných ploch s proříznutými okenními otvory, ustoupenými zaoblenými nárožími a ustoupeným posledním podlažím. Boční fasády k sousedům jsou více uzavřené. 

Omezená šířka parcely si vyžádala hluboké dispozice s vnitřními koupelnami. Do mírného severního svahu se podařilo dům osadit využitím mezipodest. Při respektování stavební čáry jsme garáž každého z domů umístili do polozapuštěného suterénu, kde je také sauna, fitness a technické zařízení.
Domy jsou pronajímány pouze s vestavěným nábytkem, mobiliář budou mít nájemci vlastní.

Protože návrh stavby pochází ještě z doby platnosti bývalých pražských technických podmínek pro výstavbu (vyhl. 26/1999 OTPP), nemohlo se jednat o dva rodinné domy, ale o dva bytové domy s jedním bytem v každém z nich. Kolaudovat se naštěstí již mohl jako dům pro individuální bydlení s dvěma nadzemními podlažími a třetím ustupujícím. V průběhu odvolávání došlo také ke změně zdroje tepla z plynového kotle na tepelné čerpadlo vzduch/voda, skryté i s vývody sání a výdechu v suterénu. Dům vytápí podlahové topení s topnými žebříky v koupelnách. Chlazení exponovaných obytných místností je zajištěno multi-split systémem, výměna vzduchu rekuperační jednotkou v suterénu. Dešťová voda ze zelené bezúdržbové střechy je svedena do retenční nádrže a využita na automatickou zálivku zahrady, přebytek je vsakován v podzemních koších. 

Dvojdům má železobetonovou monolitickou nosnou konstrukci s kontaktním zateplovacím systémem a s omítkou kombinující hladkou ručně točenou stěrku a strukturální povrch, vytvořený ocelovým hřebenem. Výplně otvorů tvoří dřevohliníková okna, dveře a HS portály, které prosvětlují i dvoupodlažní obývací pokoje. Okna jsou vybavena vnějšími žaluziemi s čidly. 

Kvůli odložené realizaci a růstu cen stavebních prací došlo v létě 2019 k cenové optimalizaci – obklad TECU deskami s preoxidovaným měděným plechem byl nahrazen probarvenou stěrkou a strukturální omítkou, skleněná zábradlí pak sítěmi Carl Stahl. Změny považujeme za přínos celkovému projevu novostavby – pokornějšímu a uměřenějšímu.

Poděkování kromě velkorysému a trpělivému investorovi patří zejména generálnímu dodavateli STEP Praha, všem jeho subdodavatelům a spolupracovníkům. Věřím, že i sousedé v ulici přijmou nového člena rodiny za svého. 

Za autorský kolektiv Jan Kasl


Autoři: JK Architekti s.r.o. – Jan Kasl, Pavel Krpec, Čestmír Kříž, Tomáš Kupka; spolupráce Dušan Melzer (statika), J. Matějka, Martin Bureš, Jaroslava Košťálová 
Prováděcí projekt: projekt S15 s.r.o., Miloš Švajcr
Generální dodavatel: STEP, spol. s r.o. – Jiří Čáp, Jiří Škabrada, stavbyvedoucí Kristian Bara, Filip Benedikt 
Zahrada - projekt: Ing. Jan Švejkovský - JENA, realizace: Bianca - květiny s.r.o., Luboš Čech

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz