Dvojdům Hošťálkova

Dvojdům Hošťálkova

Praha 6 Břevnov

(9. 12. 2020) JK Architekti

   
 
 
 
 

Dvojdům Hošťálkova

Ze zahraničí se navrátivší manželé chtěli investovat do stavby dvojdomu, aby měli z pronájmu zajištěnou klidnou penzi. Syn sousedky se však rozhodl vyzkoušet, kam až lze v Česku dojít v naplnění hesla „NIMBY“. Realizace projektu započatého studií v roce 2013, DUR 2014 a DSP 2016 se tak šikanózním odvoláváním a neúspěšnými žalobami proti ÚR i SP protáhla zhruba o tři roky. Stavební práce započaly v létě 2019, od říjnu 2020 je navzdory covidu dvojdům hotov. 


V heterogenní zástavbě této části Břevnova pod Ladronkou jsme na parcele o velikosti přes 1100 m2 hledali adekvátní architekturu v objemu, který by naplnil představu investora. Takřka symetrický dvojdům s pěti ložnicemi a obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní přechází velkými zasklenými plochami a terasami do zahrady. Terasy a balkony orientované k jihu stíní velké přesahy horních podlaží, takže umožňují pobyt venku i za parného dne či deště. Východní fasáda vystupuje více k jihu, aby odclonila terasy od souseda a dům se otevíral k odpolednímu slunci. Severní průčelí je naopak charakteristické hrou plných ploch s proříznutými okenními otvory, ustoupenými zaoblenými nárožími a ustoupeným posledním podlažím. Boční fasády k sousedům jsou více uzavřené. 

Omezená šířka parcely si vyžádala hluboké dispozice s vnitřními koupelnami. Do mírného severního svahu se podařilo dům osadit využitím mezipodest. Při respektování stavební čáry jsme garáž každého z domů umístili do polozapuštěného suterénu, kde je také sauna, fitness a technické zařízení.
Domy jsou pronajímány pouze s vestavěným nábytkem, mobiliář budou mít nájemci vlastní.

Protože návrh stavby pochází ještě z doby platnosti bývalých pražských technických podmínek pro výstavbu (vyhl. 26/1999 OTPP), nemohlo se jednat o dva rodinné domy, ale o dva bytové domy s jedním bytem v každém z nich. Kolaudovat se naštěstí již mohl jako dům pro individuální bydlení s dvěma nadzemními podlažími a třetím ustupujícím. V průběhu odvolávání došlo také ke změně zdroje tepla z plynového kotle na tepelné čerpadlo vzduch/voda, skryté i s vývody sání a výdechu v suterénu. Dům vytápí podlahové topení s topnými žebříky v koupelnách. Chlazení exponovaných obytných místností je zajištěno multi-split systémem, výměna vzduchu rekuperační jednotkou v suterénu. Dešťová voda ze zelené bezúdržbové střechy je svedena do retenční nádrže a využita na automatickou zálivku zahrady, přebytek je vsakován v podzemních koších. 

Dvojdům má železobetonovou monolitickou nosnou konstrukci s kontaktním zateplovacím systémem a s omítkou kombinující hladkou ručně točenou stěrku a strukturální povrch, vytvořený ocelovým hřebenem. Výplně otvorů tvoří dřevohliníková okna, dveře a HS portály, které prosvětlují i dvoupodlažní obývací pokoje. Okna jsou vybavena vnějšími žaluziemi s čidly. 

Kvůli odložené realizaci a růstu cen stavebních prací došlo v létě 2019 k cenové optimalizaci – obklad TECU deskami s preoxidovaným měděným plechem byl nahrazen probarvenou stěrkou a strukturální omítkou, skleněná zábradlí pak sítěmi Carl Stahl. Změny považujeme za přínos celkovému projevu novostavby – pokornějšímu a uměřenějšímu.

Poděkování kromě velkorysému a trpělivému investorovi patří zejména generálnímu dodavateli STEP Praha, všem jeho subdodavatelům a spolupracovníkům. Věřím, že i sousedé v ulici přijmou nového člena rodiny za svého. 

Za autorský kolektiv Jan Kasl


Autoři: JK Architekti s.r.o. – Jan Kasl, Pavel Krpec, Čestmír Kříž, Tomáš Kupka; spolupráce Dušan Melzer (statika), J. Matějka, Martin Bureš, Jaroslava Košťálová 
Prováděcí projekt: projekt S15 s.r.o., Miloš Švajcr
Generální dodavatel: STEP, spol. s r.o. – Jiří Čáp, Jiří Škabrada, stavbyvedoucí Kristian Bara, Filip Benedikt 
Zahrada - projekt: Ing. Jan Švejkovský - JENA, realizace: Bianca - květiny s.r.o., Luboš Čech

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz