E15: Finep uzavřel s ČSSD milionový kontrakt na Lannův palác

E15: Finep uzavřel s ČSSD milionový kontrakt na Lannův palác

(7. 8. 2014) (ČTK) - Developerská společnost Finep dá do opravy pražského Lannova paláce, který patří ČSSD, 75 milionů korun ze svého. Navíc bude sociálním demokratům čtvrt století platit nájem, uvedl dnes deník E15. Kolik ČSSD na nájemném za zhruba 2000 metrů čtverečních ploch inkasuje, obě strany tají. "Výše nájmu je bez komentáře," uvedl místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec.

 
 
 
 

E15: Finep uzavřel s ČSSD milionový kontrakt na Lannův palác

(ČTK) - Developerská společnost Finep dá do opravy pražského Lannova paláce, který patří ČSSD, 75 milionů korun ze svého. Navíc bude sociálním demokratům čtvrt století platit nájem, uvedl dnes deník E15. Kolik ČSSD na nájemném za zhruba 2000 metrů čtverečních ploch inkasuje, obě strany tají. "Výše nájmu je bez komentáře," uvedl místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec.

Palác Lannův (Nové Město), Praha 1, Hybernská 11, Nové Město (zdroj: Wikipedie Common/ autor foto: Michal Kmínek)
Palác Lannův (Nové Město), Praha 1, Hybernská 11, Nové Město (zdroj: Wikipedie Common/ autor foto: Ondřej Kořínek)
Podle deníku obsahuje smlouva mezi Finepem a ČSSD podmínky, které na realitním trhu "vzbudily rozpaky". Nejdelší firemní kontrakty na pronájem kanceláří se v Praze uzavírají na deset let, a to ještě výjimečně, uvádí E15. A jsou to prý zpravidla majitelé pronajímaných kanceláří, kteří v době přebytku volných kancelářských ploch lákají firmy například pomocí příspěvků na úpravy interiéru. "Firmě se Lannův palác velmi líbí a naši akcionáři se do projektu doslova zamilovali," cituje E15 mluvčí Finepu Pavlu Temrovou, která vysvětlovala, proč developer na podmínky v tendru, jenž ČSSD vyhlásila, kývl.

Sociální demokraté letos v červnu oznámili, že chystají opravu památkově chráněného Lannova paláce v centru Prahy naproti Masarykovu nádraží. Uvedli také, že straně by měl pomoci strategický partner, který by měl jako nájemce novogotickou budovu rekonstruovat a spravovat.

Lannův palác se nachází blízko stranického sídla - Lidového domu v Hybernské ulici. V současnosti není přístupný, jeho podloubí zakrývají vlnité plechy. Budovu s obytnými a reprezentačními prostory a obchody v přízemí nechal postavit podnikatel Vojtěch Lanna, který založil mimo jiné kladenské železárny. Dokončena byla v roce 1859. Později - zhruba v polovině minulého století - přibylo podloubí.

Doplněno Stavbaweb:

Pohled na křižovatku ulic Hybernské, Jezdecké (vlevo) a Dlážděné
(vpravo mimo záběr)

Zleva Lannův palác, postavený podle plánů J. Ripoty a možná i I. Ullmanna. Objekt byl několikrát přestavován a v roce 1958 v jeho přízemí zřízeno podloubí.

SVĚTLOTISK. F. J. JEDLIČKA, KOLEM 1905

zdroj: www.starapraha.cz/pohlednice-praha-hybernska-ulice.php

Na místě dnešního novogotického paláce stály dva středověké domy, uváděné v roce 1431. Roku 1857 oba domy koupil zakladatel kladenských dolů a oceláren Vojtěch rytíř Lanna. Na jejich místě si nechal postavit moderní palác. Za jeho autora byl dlouho považován Lannůnv přítel architekt Josef Kranner, v roce 1994 bylo však prokázáno, že se jedná o dílo Ignáce Vojtěcha Ullmanna. Palác byl dokončen v roce 1859. Kromě obytných a reprezentačních prostor byly již tehdy v přízemí obchody. Za autora malířské výzdoby interiérů je považován Viktor Barvitius. V roce 1872 přikoupil Vojtech Lanna mladší vedlejší dům a nechal jej architektem J. Schulzem a stavitelem Havlem přestavět a spojit s palácem. Loubí bylo zřízeno v letech 1947–48, do Havlíčkovy ulice prodlouženo v roce 1957.
Milan Caha (zdroj: Ledvinka, Mráz, Vlnas: Pražské paláce, nakladatelství Akropolis, Praha 2000), 29.7. 2009 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz