Čechův most v Praze

Čechův most v Praze

(5. 6. 2008)

 
 
 
 

Čechův most v Praze

Fotogalerie ke článku (1)

Čechův most (zdroj: PIS)

Čechův most (zdroj: PIS)
Celá fotogalerie (1)

Před 100 lety byl uveden do provozu most Svatopluka Čecha v Praze

Před 100 lety, 6. června 1908, byl slavnostně uveden do provozu most Svatopluka Čecha v Praze, v současné době jediný železný obloukový most v metropoli. Most spojující Pařížskou třídu s nábřežní komunikací pod Letnou je ze všech pražských mostů vedoucích přes Vltavu nejkratší - měří 169 metrů.

Jeho stavba byla zahájena v roce 1905 a velmi úzce souvisela s asanací někdejšího židovského města. Měl se stát součástí velkolepé trasy z Václavského přes Staroměstské náměstí, Pařížskou třídu a průkopem či tunelem Letenskou strání na Pražský hrad. Tato původní myšlenka však nebyla zcela realizována.

Most byl nazván jménem básníka a spisovatele Svatopluka Čecha, který zemřel několik měsíců před otevřením mostu. V roce 1940 byl přejmenován podle brněnského augustiniána a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela na Mendelův most a od roku 1945 nese dnešní jméno - Čechův most. Je jedinou takto velkou a zdobenou mostní konstrukcí v Čechách z období secese, a proto patří mezi chráněné technické památky.
Zdroj: Zpráva ČTK 5.6.2008


Doplněno Stavbaweb:
Most Svatopluka Čecha  je dílem architekta Jana Kouly.
- je nejkratší pražský most, 169 metrů dlouhý a 16 metrů široký 
-  vybudovaný v letech 1905 - 1908.
- má tři ocelové oblouky o rozpětí, které se zvětšuje stoupáním mostu směrem k Letné
- v současné době je to jediný pražský obloukový železný most.
(zdroj: internet)

Wikipedie - stavební vývoj, umělecká výzdoba
Encyklopedie mostů
Pražská informační služba
Fotogalerie


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz