Engel House

Engel House

(12. 1. 2018) Vít Máslo, David R. Chisholm

   
 
 
 
 

Engel House

Zadáním stavebníka bylo navržení rekreačního domu v malebné obci v západních Čechách nedaleko lázeňského města Karlovy Vary. Od samého počátku jsme chtěli, aby dům dobře zapadl do romantické krajiny pod masivní skálou a středověkou zříceninou gotického hradu, na jehož úpatí se městečko nachází.
Území patří do chráněné krajinné oblasti a leží v poměrně vysoké nadmořské výšce přes 600 m.n.m., proto je zde nutno počítat i s drsnějším podnebím. Návrh domu vycházel z tradičního tvarosloví vesnického domu, ke kterému patří sedlová střecha a dřevěný štít. Zároveň však stavba musela splňovat požadavky a funkce moderního domu a to jak pro komfort letní i zimní rekreace.
Pozemek o velikosti 2163 m2 má ideální jižní orientaci s přístupem od severu a nabízí nádherné výhledy do zvlněné krajiny. Zastavěná plocha domu je 346 m2.

Kompozice a urbanistické řešení
Po analýze okolního prostředí byla zvolena křížová dispozice půdorysu stavby a to tak, že se jedná o protnutí vyšší dvoupodlažní hmoty se sedlovou střechou obložené šedým Rheinzink plechem s jednopodlažním objemem, který má hnědočervenou cortenovou fasádu. Tento půdorysný princip umožnil jednak odclonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu, na druhé straně vytváří částečně uzavřený prostor tvarovaný do písmene L, kam jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí a je odtud výhled do otevřené krajiny.

Dispozice a interiér
Hlavní obytná místnost je situována do jižního křídla s výškou přes dvě patra, v horní části přechází do prostoru otevřené galerie. V tomto převýšeném prostoru jsou umístěna kapkovitá dekorativní svítidla Tim z českého křišťálu.  Součástí obývacího pokoje je kuchyň, která navazuje na zastřešenou terasu s venkovní kuchyní a sezením. V prostoru mezi kuchyní a obytným prostorem je krb obložený černým surovým plechem a proskleným ohništěm.
V přízemí je kromě několika obslužných místností zázemí umístěna hlavní master bedroom s navazující pracovnou. V horním patře jsou tři pokoje pro hosty s hygienickým zázemím a technická místnost.
Hlavním materiálem v interiéru je dřevo. Dřevěné konstrukční panely byly opatřeny bílou lazurou, takže kontrastují s tmavou dřevěnou podlahou a dýhovaným obložením stěn ve vstupní části domu. Doplňkovým materiálem je černý plech použitý na obložení krbu nebo hnědošedý corian na kuchyňské desce. V koupelnách je použitá velkoformátová keramika ve tmavohnědém a béžovém odstínu.

Konstrukce
Dům byl koncipován jako dřevostavba, hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné velkoformátové panely a stěny, které jsou pohledově viditelné v interiéru a hrají důležitou roli ve výtvarné koncepci domu.
Materiály fasády byly zvoleny tak, aby dobře zapadly do kontextu okolí a stylu původní zástavby. Na štíty budovy bylo použito smrkové dřevo opalované ohněm, střecha má šedivou plechovou krytinu a jednopodlažní trakt je obložen reznoucím plechem corten.  Materiály jsou zvoleny tak, aby přirozeně stárly, časem tmavly a dobře zapadly do okolní přírody. Pro venkovní terasy bylo použito dřevo IPE s velkou odolností vůči povětrnostním vlivům a velmi dobrou stálostí.

Zahrada
Pro výsadbu dřevin byly použity druhy běžně se vyskytující v okolní přírodě doplněné o keře a květiny s nízkým nárokem na údržbu. Součástí zahrady je venkovní 10 metrový bazén vytápěný stejně jako dům tepelným čerpadlem.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Autor a projekt: CMC architects a.s. – Vít Máslo, David R. Chisholm; vedoucí projektu Jan Hřebíček; spolupráce Daniel Šimpach, Gabriela Sekyrová
Realizace: CMC architects a.s., Baustav a.s.
Interiéry: Alnus s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz