Česká stopa na MS v Kataru nechybí

Česká stopa na MS v Kataru nechybí

(12. 12. 2022) V Kataru se uplatnily bílé matné obkládačky, bílé dlaždice, ale také obklady RAKO vyrobené na zakázku

   
 
 
 
 

Česká stopa na MS v Kataru nechybí

I když čeští fotbalisté na MS nepostoupili, s trochou nadsázky fotbalové mistrovství čes-kou účast nepostrádá. Už v minulých letech totiž do Kataru odcestovaly keramické ob-klady RAKO. A tato česká účast je hojná, protože celkový objem na dvou stadionech čítá dohromady více než 30 tisíc m2 keramických obkladů.   

Podobu diamantu, který se ve dne třpytí a v noci září, má stadion Qatar Foundation Stadium, známý také jako Education City Stadium. Inspirací pro stadion Al Thumama byl tradiční mužský klobouk taqiyah. Keramické obklady pro oba stadiony dodala značka RAKO. V Kataru se uplatnily bílé matné obkládačky, bílé dlaždice, ale také obklady vyrobené na zakázku dle přesné barevné specifikace architektů stadionu.

Fotbalový stadion Education City Stadium se nachází v katarském městě Al Raján v areálu několika univerzitních kampusů (Qatar Foundation's Education City). Dostal přezdívku „diamant v poušti“. Stadion ve tvaru broušeného diamantu se ve dne třpytí a v noci září. Stadion s kapacitou 45 350 míst se nachází na okraji hlavního města Dauhá. Po skončení mistrovství světa ve fotbale si stadion více jak polovinu míst ponechá pro využití univerzitními sportovními týmy. 

Díky tomu, že 20 % stavebních materiálů bylo označeno za ekologické, řadí se stadion mezi nejeko-logičtější stadiony na světě. V květnu 2019 získal stadion Education City Stadium pětihvězdičkové hodnocení GSAS. Dodavatelem stavby byla společnost JPAC JV, která jmenovala hlavním architek-tem Pattern Design a inženýrským projektem společnost Buro Happold. 

Společnost LASSELSBERGER, s.r.o. dodala na tento stadion 10 500 m2 keramických obkladů značky RAKO. Na projekt byly použity bílé matné obkládačky série SYSTEM ve formátu 30 x 60 cm v kombinaci s bílými dlaždicemi série ROCK v designu jemné žuly ve formátu 30 x 30 cm.  

Více na Fly-through the Education City Stadium (fifa.com)

Stadion Al Thumama se nachází se nedaleko mezinárodního letiště Hamad v Dauhá a na stavbě se významně podílel společný podnik katarské společnosti Al Jaber Engineering a turecké společnosti Tekfen Construction. Architektonický návrh, jehož autorem je hlavní architekt Arabské inženýrské kanceláře Ibrahim Jaidah, čerpá inspiraci z tradičního klobouku taqiyah, kterou nosí muži a chlapci na celém Blízkém východě. Stadion obklopuje veřejný park o rozloze 50 000 m2

Stadion má kapacitu 40 000 míst. Po skončení mistrovství světa bude polovina sedadel ze stadionu odstraněna a věnována jiným zemím. 


Společnost Lasselsberger, s.r.o. dodala na tento stadion 20 000 m2 keramických obkladů značky RAKO. Kromě dlaždic série CLAY ve formátu 60 x 60 cm, dodala značka RAKO výrobky na zakázku dle přesné barevné specifikace architektů stadionu. Bylo vyrobeno 15 000 m2 glazovaných slinutých dlaždic ve formátu 60 x 120 cm ve třech požadovaných barvách (bílá, šedá a černá), které byly na projektu vzájemně kombinovány. 

Více na Al Thumama Stadium (fifa.com)

podle podkladů společnosti LASSELSBERGER

Komentáře ke článku

 
 
 
 

14. 12. 2022 18:34:57. Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí. Jiří Kalvach

 
 
 
 

14. 12. 2022 18:34:57. Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí. Jiří Kalvach

  Ano, je to skvělé a udivující, když víme, a historicky je prokázané, že pálená keramika do Evropy přišla s muslimskou vírou v 1.tisíciletí letopočtu přes Španělsko. To znamená, že kvalita a design českého výrobce (tedy výrobních závodů v ČR) je na nejlepší dosažitelné úrovni, jako ve světě výrobci dosahují. Skvělý úspěch přátelé v Lasselsbergeru!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz