Český ostrovní dům představuje architekturu nové generace

Český ostrovní dům představuje architekturu nové generace

(4. 8. 2016)  A především neutuchající chuť inovovat.

   
 
 
 
 

Český ostrovní dům představuje architekturu nové generace

Český ostrovní dům je ambiciózní projekt, jehož hlavní cílem je akcelerovat nástup udržitelných technologií do domácností a budov. Úvodní myšlenka projektu tkví ve snaze posunout vývoj soběstačné architektury a dokázat, že existují možnosti, jak budovat šetrné stavby, jenž zachovávají současnou životní úroveň, jsou krásné a zároveň šetrné k přírodním zdrojům. 

Autoři projektu prostřednictvím architektonické soutěže propojili nejrespektovanější technické a architektonické odborníky s nadějnými studenty architektury a stavebnictví. Formou dvoukolové soutěže, která probíhala pod záštitou fakulty stavební ČVUT v Praze a VŠTE v Českých Budějovicích vzniklo pět výjimečných soběstačných konceptů, tzv. ostrovních budov. “Budova, která je kompletně odpojena od inženýrských sítí, je ve své podstatě technologickým a estetickým oříškem, jednoduše je to obrovská výzva. Proto bylo nutností, aby na něm pracoval tým těch nejlepších odborníků a my měli velké štěstí, že je náš projekt skutečně přitáhl. Je to velmi náročné a fascinující téma zároveň,“ popisuje autor projektu Pavel Podruh. Odborná vedoucí projektu Ing. Arch. Jana Hořická dodává: “Úroveň návrhů nám vyrazila dech - zadání bylo složité, ale invence a chuť objevovat nové možnosti překonaly veškerá naše očekávání. Soutěž ve studentech vzbudila velký zájem a to je přesně to, čeho jsme chtěli docílit.”

Pokud půjde vývoj podle plánu, na jaře 2018 začnou stavební práce prvních dvou prototypních staveb projektu Český ostrovní dům. “Především chceme být užiteční. Po malých krůčcích bychom rádi pomohli na svět moderním soběstačným a vysoce šetrným budovám nové generace. Začínáme ale velmi pokorně, v malém a s velkým osobním riskem. Vnímám, že tak trochu pukají ledy a že i velké, nadnárodní společnosti podstupují určitou evoluci myšlení. Za to jsem moc rád a věřím, že je to velký příslib do budoucnosti” dodal zakladatel projektu Podruh.

Český ostrovní dům by skutečně mohl příznivě přispět k vývoji v naší architektuře. “Projekt vnímám jako cestu, jak popularizovat udržitelnost a přiblížit jí blíže veřejnému zájmu. Úroveň lidského poznání je již tak daleko, že není důvod dále poškozovat prostředí, ve kterém žijeme. Nejde o ekologii, ale spíše o selský rozum a uvažování o budoucnosti. Věřím, že bychom mohli zasít semínko zájmu. Obě prototypní stavby budou otevřené veřejnosti a každý bude mít možnost si je na vlastní kůži vyzkoušet. Pro odbornou veřejnost - architekty, projektanty, výzkumné pracovníky - přinese zase zkušenosti z provozu důležité pro další rozvoj v této oblasti,”  pokračuje architektka Hořická.

Projekt má před sebou ještě spoustu práce, ale nelze mu upřít obdivuhodnou odvahu a zápal, s jakými se do práce pouští. A pokud i ve Vás zažehl inspiraci a chuť zapracovat na svém obydlí, pak začíná plnit své cíle.

Český ostrovní dům je vzrušující příběh o tom, co můžeme udělat pro sebe a své okolí.
Všechny vítězné návrhy soutěže je možné nalézt na webových stránkách.

www.ceskyostrovnidum.cz
www.facebook.com/ceskyostrovnidum
tisková zpráva
zdroj obr.:
ceskyostrovnidum.cz

Související články:
Český ostrovní dům 2016 10.3.2016

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

 
 
 
 

4. 8. 2016 18:03:17. Re: Český ostrovní dům představuje architekturu nové generace. Jiří Kalvach

  Další krok zpět směrem k jeskyním nebo bydlení na stromech. Těžko očekávat, že je to jakýkoliv přínos pro udržitelný rozvoj. Snad ve spotřebě energií na výrobu těchto a podobných stodol pro lidi. Už by se archtekti mohli vrátit k myšlence, že kdo si staví dům, a má estetické vnímání, ten chce dům klasický, ktrý se bude nejen dobře užívat, ale také líbit, a to nikoliv z důvodů ješitných.

5. 8. 2016 11:42:21. Re: Český ostrovní dům představuje architekturu nové generace. Jiří Műller

  Zírám a nechápu! Ptám se po smysluplnosti takové soutěže? V každé mateřské škole by Vám děti nakreslily možná barevnější domy a obklopily by je stromy a loukami?! I na kolečkách by byly...
Co to je ostrovní dům uprostřed panenské přírody? Co to je za nesmysl? Proč se takový dům neřeší např. uprostřed uprchlického tábora nebo ve válečné zóně, kde Ti lidé nic nemají? Proboha, to jste se všichni zbláznili, ostrovní dům na Šumavě?

5. 8. 2016 11:47:44. Re: Český ostrovní dům představuje architekturu nové generace. Jiří Műller

  .....nebo si pan Bakala platí další projekt?

15. 8. 2016 05:30:38. Re: Re: Český ostrovní dům představuje architekturu nové generac... Jakub

  ty si pako.. nějak jsi nepochopil o co jde.. ale to nic !!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz