Čeští architekti získali prestižní ocenění za obytný dům v Kazachstánu

Čeští architekti získali prestižní ocenění za obytný dům v Kazachstánu

 
 
 
 

Čeští architekti získali prestižní ocenění za obytný dům v Kazachstánu

Obytný soubor České Terasy se 13 luxusními byty v kazašském městě Almaty  na úpatí pohoří Ťan-Šan navržený českými architekty získal stříbrnou medaili  na výstavě architektury ZODCHESTVO v Moskvě. Po úspěchu v architektonické soutěži na návrh zástavby nábřeží Tarase Ševčenka v Moskvě se jedná o další významný úspěch české architektury v zahraničí v krátké době.


Byty jsou situovány nad městem s více než milionem obyvatelů, v unikátní přírodě s výhledem na pohoří s výškou přes 4000 metrů nad mořem. „Rozhodli jsme se vstoupit na místní trh s projektem luxusního bydlení v evropském stylu, který zatím není v Kazachstánu příliš obvyklý. Kromě vysokého standardu dispozičního řešení a architektonického ztvárnění nám také velmi záleželo na úrovni designu všech detailů stavby a použitých materiálů,“ uvedl vedoucí projektu Oleg Haman z architektonického studia Casua.

Vyprojektovat na tomto místě obytný dům s bytovými jednotkami ve velkorysých dispozicích od 120 do 240 m2 s terasou a patnácti parkovacími stáními v podzemní garáži a dalšími užitnými prostorami však nebylo úplně snadné.

„Objekt se nachází na území s velkým sklonem a navíc v seismicky aktivní oblasti se zatížením až 10 ballů v blízkosti tektonického zlomu. Z toho vycházela nosná konstrukce objektů, která je navržena jako ocelový skelet se stropní železobetonovou deskou,“ přiblížil Jindřich Schindler, hlavní inženýr projektu ze studia Casua.

Čeští architekti si poradili i s přísnějšími kazašskými normami, zejména v požární oblasti, které významně ovlivnily například volbu obkladového materiálu či pro nás nezvyklé požární nádrže v blízkosti budovy a museli se vypořádat i s expertizním řízením způsobeným právě umístěním v seismicky aktivní oblasti.

„Při všech analytických pracích jsme vycházeli i z práce českých geologů a obecně se dá říci, že čeští odborníci mají dodnes v těchto zemích velký kredit,“ dodává Oleg Haman.

Funkčnost však musela jít ruku v ruce se zajímavým architektonickým řešením. „Tvar samotného objektu vzešel z tvaru pozemku, kdy jsme po dodržení odstupové vzdálenosti zhruba 8 metrů od hrany toho svahu jsme vlastně vyplnili veškerý možný zastavitelný prostor.  Z toho vzešel zajímavý tvar objektu se špičkou do údolí Almaty,“ popisuje architektonický návrh architekt projektu Petr Jambor ze studia Casua.

S velkým úspěchem se setkal  už samotný projekt obytného souboru, který získal v roce 2010  Cenu za nejlepší architektonický projekt na území republiky Kazachstán za období 2007 až 2010, což je nejvyšší ocenění tamního svazu architektů.
tisková zpráva

Webové stránky projektu v ruském jazyce www.czech-terraces.com.

Související články:


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.