Čeští architekti získali prestižní ocenění za obytný dům v Kazachstánu

Čeští architekti získali prestižní ocenění za obytný dům v Kazachstánu

(2. 3. 2015) Obytný soubor České Terasy se 13 luxusními byty v kazašském městě Almaty  na úpatí pohoří Ťan-Šan navržený českými architekty získal stříbrnou medaili  na výstavě architektury ZODCHESTVO v Moskvě. Po úspěchu v architektonické soutěži na návrh zástavby nábřeží Tarase Ševčenka v Moskvě se jedná o další významný úspěch české architektury v zahraničí v krátké době.

 
 
 
 

Čeští architekti získali prestižní ocenění za obytný dům v Kazachstánu

Obytný soubor České Terasy se 13 luxusními byty v kazašském městě Almaty  na úpatí pohoří Ťan-Šan navržený českými architekty získal stříbrnou medaili  na výstavě architektury ZODCHESTVO v Moskvě. Po úspěchu v architektonické soutěži na návrh zástavby nábřeží Tarase Ševčenka v Moskvě se jedná o další významný úspěch české architektury v zahraničí v krátké době.


Byty jsou situovány nad městem s více než milionem obyvatelů, v unikátní přírodě s výhledem na pohoří s výškou přes 4000 metrů nad mořem. „Rozhodli jsme se vstoupit na místní trh s projektem luxusního bydlení v evropském stylu, který zatím není v Kazachstánu příliš obvyklý. Kromě vysokého standardu dispozičního řešení a architektonického ztvárnění nám také velmi záleželo na úrovni designu všech detailů stavby a použitých materiálů,“ uvedl vedoucí projektu Oleg Haman z architektonického studia Casua.

Vyprojektovat na tomto místě obytný dům s bytovými jednotkami ve velkorysých dispozicích od 120 do 240 m2 s terasou a patnácti parkovacími stáními v podzemní garáži a dalšími užitnými prostorami však nebylo úplně snadné.

„Objekt se nachází na území s velkým sklonem a navíc v seismicky aktivní oblasti se zatížením až 10 ballů v blízkosti tektonického zlomu. Z toho vycházela nosná konstrukce objektů, která je navržena jako ocelový skelet se stropní železobetonovou deskou,“ přiblížil Jindřich Schindler, hlavní inženýr projektu ze studia Casua.

Čeští architekti si poradili i s přísnějšími kazašskými normami, zejména v požární oblasti, které významně ovlivnily například volbu obkladového materiálu či pro nás nezvyklé požární nádrže v blízkosti budovy a museli se vypořádat i s expertizním řízením způsobeným právě umístěním v seismicky aktivní oblasti.

„Při všech analytických pracích jsme vycházeli i z práce českých geologů a obecně se dá říci, že čeští odborníci mají dodnes v těchto zemích velký kredit,“ dodává Oleg Haman.

Funkčnost však musela jít ruku v ruce se zajímavým architektonickým řešením. „Tvar samotného objektu vzešel z tvaru pozemku, kdy jsme po dodržení odstupové vzdálenosti zhruba 8 metrů od hrany toho svahu jsme vlastně vyplnili veškerý možný zastavitelný prostor.  Z toho vzešel zajímavý tvar objektu se špičkou do údolí Almaty,“ popisuje architektonický návrh architekt projektu Petr Jambor ze studia Casua.

S velkým úspěchem se setkal  už samotný projekt obytného souboru, který získal v roce 2010  Cenu za nejlepší architektonický projekt na území republiky Kazachstán za období 2007 až 2010, což je nejvyšší ocenění tamního svazu architektů.
tisková zpráva

Webové stránky projektu v ruském jazyce www.czech-terraces.com.

Související články:


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz