Čeští architekti získali prestižní ocenění za obytný dům v Kazachstánu

Čeští architekti získali prestižní ocenění za obytný dům v Kazachstánu

(2. 3. 2015) Obytný soubor České Terasy se 13 luxusními byty v kazašském městě Almaty  na úpatí pohoří Ťan-Šan navržený českými architekty získal stříbrnou medaili  na výstavě architektury ZODCHESTVO v Moskvě. Po úspěchu v architektonické soutěži na návrh zástavby nábřeží Tarase Ševčenka v Moskvě se jedná o další významný úspěch české architektury v zahraničí v krátké době.

 
 
 
 

Čeští architekti získali prestižní ocenění za obytný dům v Kazachstánu

Obytný soubor České Terasy se 13 luxusními byty v kazašském městě Almaty  na úpatí pohoří Ťan-Šan navržený českými architekty získal stříbrnou medaili  na výstavě architektury ZODCHESTVO v Moskvě. Po úspěchu v architektonické soutěži na návrh zástavby nábřeží Tarase Ševčenka v Moskvě se jedná o další významný úspěch české architektury v zahraničí v krátké době.


Byty jsou situovány nad městem s více než milionem obyvatelů, v unikátní přírodě s výhledem na pohoří s výškou přes 4000 metrů nad mořem. „Rozhodli jsme se vstoupit na místní trh s projektem luxusního bydlení v evropském stylu, který zatím není v Kazachstánu příliš obvyklý. Kromě vysokého standardu dispozičního řešení a architektonického ztvárnění nám také velmi záleželo na úrovni designu všech detailů stavby a použitých materiálů,“ uvedl vedoucí projektu Oleg Haman z architektonického studia Casua.

Vyprojektovat na tomto místě obytný dům s bytovými jednotkami ve velkorysých dispozicích od 120 do 240 m2 s terasou a patnácti parkovacími stáními v podzemní garáži a dalšími užitnými prostorami však nebylo úplně snadné.

„Objekt se nachází na území s velkým sklonem a navíc v seismicky aktivní oblasti se zatížením až 10 ballů v blízkosti tektonického zlomu. Z toho vycházela nosná konstrukce objektů, která je navržena jako ocelový skelet se stropní železobetonovou deskou,“ přiblížil Jindřich Schindler, hlavní inženýr projektu ze studia Casua.

Čeští architekti si poradili i s přísnějšími kazašskými normami, zejména v požární oblasti, které významně ovlivnily například volbu obkladového materiálu či pro nás nezvyklé požární nádrže v blízkosti budovy a museli se vypořádat i s expertizním řízením způsobeným právě umístěním v seismicky aktivní oblasti.

„Při všech analytických pracích jsme vycházeli i z práce českých geologů a obecně se dá říci, že čeští odborníci mají dodnes v těchto zemích velký kredit,“ dodává Oleg Haman.

Funkčnost však musela jít ruku v ruce se zajímavým architektonickým řešením. „Tvar samotného objektu vzešel z tvaru pozemku, kdy jsme po dodržení odstupové vzdálenosti zhruba 8 metrů od hrany toho svahu jsme vlastně vyplnili veškerý možný zastavitelný prostor.  Z toho vzešel zajímavý tvar objektu se špičkou do údolí Almaty,“ popisuje architektonický návrh architekt projektu Petr Jambor ze studia Casua.

S velkým úspěchem se setkal  už samotný projekt obytného souboru, který získal v roce 2010  Cenu za nejlepší architektonický projekt na území republiky Kazachstán za období 2007 až 2010, což je nejvyšší ocenění tamního svazu architektů.
tisková zpráva

Webové stránky projektu v ruském jazyce www.czech-terraces.com.

Související články:


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 6. 2021 11:36:20. 50,000czk od 60,000,000 czk pujcky. Romana Jana

 
 
 
 

30. 6. 2021 11:36:20. 50,000czk od 60,000,000 czk pujcky. Romana Jana

  Nyní máte na svém účtu bezpečnou a spolehlivou rychlou půjčku za méně než pár minut. Upřímně souhlasím s tím, že vám poskytnu půjčku ve výši 70.000 Kc – 70.000.000 Kc za velmi výhodnou úrokovou sazbu 2%. Půjčka bude nyní rychle vložena na váš bankovní účet bez zpoždění a minut. Splácení půjčky začíná na 1–15 let a více. Získejte bezpečnou půjčku kontaktováním: kdfin11@gmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz