Obytný soubor České Terasy se 13 luxusními byty v kazašském městě Almaty na úpatí pohoří Ťan-Šan navržený českými architekty získal stříbrnou medaili na výstavě architektury ZODCHESTVO v Moskvě. Po úspěchu v architektonické soutěži na návrh zástavby nábřeží Tarase Ševčenka v Moskvě se jedná o další významný úspěch české architektury v zahraničí v krátké době.
Byty jsou situovány nad městem s více než milionem obyvatelů, v unikátní přírodě s výhledem na pohoří s výškou přes 4000 metrů nad mořem. „Rozhodli jsme se vstoupit na místní trh s projektem luxusního bydlení v evropském stylu, který zatím není v Kazachstánu příliš obvyklý. Kromě vysokého standardu dispozičního řešení a architektonického ztvárnění nám také velmi záleželo na úrovni designu všech detailů stavby a použitých materiálů,“ uvedl vedoucí projektu Oleg Haman z architektonického studia Casua.
Vyprojektovat na tomto místě obytný dům s bytovými jednotkami ve velkorysých dispozicích od 120 do 240 m2 s terasou a patnácti parkovacími stáními v podzemní garáži a dalšími užitnými prostorami však nebylo úplně snadné.
„Objekt se nachází na území s velkým sklonem a navíc v seismicky aktivní oblasti se zatížením až 10 ballů v blízkosti tektonického zlomu. Z toho vycházela nosná konstrukce objektů, která je navržena jako ocelový skelet se stropní železobetonovou deskou,“ přiblížil Jindřich Schindler, hlavní inženýr projektu ze studia Casua.
Čeští architekti si poradili i s přísnějšími kazašskými normami, zejména v požární oblasti, které významně ovlivnily například volbu obkladového materiálu či pro nás nezvyklé požární nádrže v blízkosti budovy a museli se vypořádat i s expertizním řízením způsobeným právě umístěním v seismicky aktivní oblasti.
„Při všech analytických pracích jsme vycházeli i z práce českých geologů a obecně se dá říci, že čeští odborníci mají dodnes v těchto zemích velký kredit,“ dodává Oleg Haman.
Funkčnost však musela jít ruku v ruce se zajímavým architektonickým řešením. „Tvar samotného objektu vzešel z tvaru pozemku, kdy jsme po dodržení odstupové vzdálenosti zhruba 8 metrů od hrany toho svahu jsme vlastně vyplnili veškerý možný zastavitelný prostor. Z toho vzešel zajímavý tvar objektu se špičkou do údolí Almaty,“ popisuje architektonický návrh architekt projektu Petr Jambor ze studia Casua.
S velkým úspěchem se setkal už samotný projekt obytného souboru, který získal v roce 2010 Cenu za nejlepší architektonický projekt na území republiky Kazachstán za období 2007 až 2010, což je nejvyšší ocenění tamního svazu architektů.
tisková zpráva
Webové stránky projektu v ruském jazyce www.czech-terraces.com.
Související články:
- Casua: třetí místo v moskevské soutěži 26.6.2014
- CZECH TERRACES – bytový dům v Kazachstánu 30.11.2010
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…