Čeští studenti se vůbec poprvé utkají v USA v solárním desetiboji

Čeští studenti se vůbec poprvé utkají v USA v solárním desetiboji

(1. 2. 2012) Praha, 31.ledna 2012 – Tým ČVUT pod vedením studentů Fakulty architektury postoupil mezi 20 finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon. V Kalifornii postaví „sluneční dům“.

 
 
 
 

Čeští studenti se vůbec poprvé utkají v USA v solárním desetiboji

Praha, 31.ledna 2012 – Tým ČVUT pod vedením studentů Fakulty architektury postoupil mezi 20 finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon. V Kalifornii postaví „sluneční dům“.


Od roku 2002, kdy se ve Washingtonu konal první Solar Decathlon, soutěží každé dva roky univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Studenti sami projekt řídí, zajišťují jeho financování a vlastními silami domy staví. Stavby, které vznikají na půdě univerzit, jsou na finální přehlídku převezeny do USA, kde se hodnotí v deseti disciplínách — podobně jako v atletickém desetiboji. Soutěží se například v bilanci elektrické energie, kvalitě vnitřního prostředí nebo použitelnosti pro běžný realitní trh. Studenti prezentují své soutěžní domy veřejnosti a přehlídku doprovází řada workshopů, odborných konferencí a přednášek.

Letošní 6. ročník Solar Decathlon se přesunul do Orange County Great Park v Kalifornii. Cílem prestižní mezinárodní soutěže pořádané Ministerstvem energetiky USA je propagace využití solární energie a nových efektivních technologií v architektuře a stavebnictví.

Princip domu AIR House, se kterým studenti Fakulty architektury a Fakulty stavební vstupují do soutěže, je jednoduchý a přesto novátorský. Koncept vystihují dvě slova: Box – Membrána. Box jako odkaz na tradici minimálního bydlení české architektonické avantgardy 20. let, úsporný, prefabrikovaný a mobilní. Membrána jako nosná konstrukce, high-tech a inteligentní kůže.

Soutěž Solar Decathlon je jedinečnou příležitostí prezentovat architekturu jako disciplínu, ve které boduje všestrannost, komplexní návrh a multidisciplinární spolupráce. Pro České vysoké učení technické nabízí možnost představit se jako přední evropské vědecké pracoviště, schopné obstát ve světové konkurenci.

http://www.solardecathlon.gov
http://fa.cvut.cz/SolarDecathlon2013

http://www.facebook.com/SolarDecathlon2013.Prague 

Zdroj: Ing. arch. Kateřina Rottová, Fakulta architektury ČVUT, Ústav navrhování II

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz