Expozice Jana Eskymo Welzla

Expozice Jana Eskymo Welzla

Zábřeh na Moravě

(6. 11. 2020) Martin Rusina, Martin Frei, Milada Vorzová

   
 
 
 
 

Expozice Jana Eskymo Welzla

Návrh nové expozice Městského muzea v Zábřehu vychází z myšlenky představení zábřežského rodáka Jana Welzla jako osoby vrstevnaté: životní příběh cestovatele zasazený do širšího kontextu jak historického, tak společensko-kulturního.
Expozice je založena na interpretaci osoby Jana Welzla v různých životních etapách. Vytvořením šesti stěžejních témat Welzlova života se návštěvník seznamuje s polárníkovým příběhem. Záměrem expozice je nechat návštěvníka pomyslně vstoupit do vlastního světa této svérázné postavy.
Novou expozici jsme umístili do podkrovního prostoru budovy. Půda, jakožto místo tajemné a skryté, zde představuje analogii vzrušujícího a neznámého světa dalekého severu. Tento svět je dán do záměrného kontrastu s důvěrně známým a bezpečným světem střední Evropy, který najdeme v prostředí výstavních sálů piana nobile měšťanského domu. Vznikl tak prostor, který kapacitu muzea rozšiřuje a nezasahuje do stávajících expozičních celků.
Autorská zpráva

 
Investor: Vlastivědné muzeum v Šumperku, Město Zábřeh
Autoři: Martin Rusina, Martin Frei, Milada Vorzová
Grafika: Colmo
Výtvarné řešení expozičních prvků (perpetuum mobile, diorama, poník): Tereza Brussmannová

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz