Factor:Recurso: Obchodní dům v Mexiku

Factor:Recurso: Obchodní dům v Mexiku

(6. 3. 2013) Obchodní dům s dvojčaty oken stojí u Monterrey v severovýchodním Mexiku, které je nejdůležitějším průmyslovým střediskem v zemi.

 
 
 
 

Factor:Recurso: Obchodní dům v Mexiku

Obchodní dům s dvojčaty oken stojí u Monterrey v severovýchodním Mexiku, které je nejdůležitějším průmyslovým střediskem v zemi.Autor: Factor:Recurso
Foto: Carlos Rodríguez Garrido
 

Monterrey ovlivňuje i okolní města, tedy i San Pedro Garza Garcia, které vyrostlo spolu s ním jihozápadně od centra. V tomto předměstí nedávno monterreyská kancelář Factor:Recurso dokončila projekt kancelářské a obchodní budovy.

Budova stojí v bohaté čtvrti Colonia del Valle, kde dominuje obytná zástavba. Většinu místních staveb charakterizují cihly a moderní architektonické prvky. Čtvrť se ale stále více mění v obchodní zónu; nová obchodní a kancelářská budova by proto měla být jasně rozpoznatelná jako taková, současně ale nemá představovat žádný cizí element.

Symetrický dům je okny - dvojčaty orientován do ulice. Přízemí se lehce nadzvedá, má být zvenčí celé vidět a stejně tak výhledům zevnitř nemá býtkladena žádná překážka. Dole se může parkovat a podzemí slouží i pro sklady.

Skrze velká okna je vidět vnitřní organizace domu: nad přízemím se vznáší mezanin, přístupný dvěma bočními schodišti. Horní prostor je zřetelně vyšší než přízemí - celá budova je maximálně transparentní, prosvětlená přirozeným denním světlem. Současně architekti kladli velký důraz na funkční protisluneční ochranu a přirozené větrání.

Architekti litují, že proměna obytné čtvrti na obchodní je na mnoha místech prováděna necitlivě vůči stávající zástavbě a chtějí svou novou budovou, která se měřítkem a proporcemi okolí přizpůsobuje, nastolit příkladnou protiváhu.
 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz