Festival Vltavské filharmonie

Festival Vltavské filharmonie

(20. 5. 2022) Festival představí koncerty, výstavu i světelnou instalaci v lokalitě budoucí filharmonie

   
 
 
 
 

Festival Vltavské filharmonie

Do neděle 22. května probíhá v okolí metra Vltavská Festival Vltavské filharmonie, nového hudebního centra, které navrhne dánské studio BIG, v čele s architektem Bjarke Ingelsem. Během prodlouženého víkendu oživí lokalitu koncerty, komentované procházky, parkour show i světelná instalace. K vidění bude také venkovní výstava, která seznámí návštěvníky s podobou Vltavské filharmonie. Její vítězný návrh byl vyhlášen v rámci mezinárodní architektonické soutěže v Centru architektury a městského plánování (CAMP).

Festival Vltavské filharmonie představí budoucí podobu lokality v okolí stanice metra Vltavská. V rámci čtyř zastavení bude prezentována samotná architektonická soutěž, vítězný návrh budovy filharmonie od studia BIG, proměna lokality a nová obytná čtvrť Bubny-Zátory. Místo ožije i díky koncertům, hned první den na místě zahraje například Klára Vytisková, Komorní orchestr FOK a večer uzavře Dan Bárta & Robert Balzar Trio. 

„Samotné okolí Vltavské je nyní neutěšeným místem, které k návštěvě příliš neláká. To se změní s novou budovou Vltavské filharmonie. Místo bude žít od řeky až po střechu – terasy filharmonie budou veřejně přístupné přímo z přilehlého náměstí, a tak si budovu bude moct užít opravdu každý, i ten, kdo není fanouškem vážné hudby. Festival Vltavské filharmonie místo oživí a návštěvníci se tak mohou těšit na koncerty, komentované prohlídky a výstavu,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hl. města.

Blíže prozkoumat okolí Vltavské umožní zájemcům komentované procházky, které zaštítí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) spolu s organizací Pragulic, která ukazuje Prahu očima lidí bez domova. Vycházky budou probíhat v rámci celého víkendu, stejně jako světelná instalace Jana Slaniny či outdoorové show.

„Ruku v ruce s výstavbou filharmonie plánujeme i přestavbu tohoto dopravního uzlu, který se nebojím nazvat v dnešní podobě vředem města, který nemá v metropoli co dělat. Pojďme se alespoň na chvilku prostřednictvím hudby a vizualizací budoucí Vltavské filharmonie přenést o pár let dopředu, kdy nám tu bude hezky pořád. Díky Festivalu Vltavské filharmonie můžeme oživit alespoň krátkodobě tuto zanedbanou lokalitu. Celý projekt pak otevře toto území nejenom milovníkům hudby, ale i široké veřejnosti. Vítězný návrh studia BIG totiž pracuje s budovou jako veřejným prostorem, kde může každý trávit volný čas,” dodává Petr Hlaváček, I. náměstek primátora,

„Praha 7 již osm let pracuje na tom, aby komunisty zdecimovaná Vltavská byla přívětivějším místem nejen v budoucnu, ale už nyní. Nedávno se Haně Třeštíkové podařilo ve spolupráci se skejtovou komunitou změnit část zanedbaných podchodů v atraktivní městský prostor. Vltavská filharmonie pak bude definitivním návratem celého zjizveného území do vstřícného veřejného prostoru moderní Prahy,” dodává starosta Jan Čižinský.

Do 27. 5. bude v blízkosti tramvajové zastávky Vltavská umístěn také informační kontejner IPR, ve kterém občané získají odpovědi na konkrétní dotazy týkající se vítězného návrhu budovy a jejího bezprostředního okolí.

„Celý program Festivalu myslí i na místní občany, kromě toho, že zde vystoupí Základní umělecká škola z Prahy 7 či lokální parkouristé, chceme zapojit veřejnost i v rámci našeho informačního kontejneru nebo komentovaných vycházek. V létě pak na Festival naváže výstava Vltavské filharmonie v CAMPu,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR. 

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

4. 6. 2022 10:06:36

Re: Re: Rozhledna Závist.

:-)

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz