Finále Solar Decathlonu začalo

Finále Solar Decathlonu začalo

(27. 9. 2013) Soutěž Solar Decathlon 2013 v Orange County Great Park má za sebou první dny stavby. Stavby musejí být hotové do 3. října, kdy se solární vesnice otevře veřejnosti.

 
 
 
 

Finále Solar Decathlonu začalo

Soutěž Solar Decathlon 2013 v Orange County Great Park má za sebou první dny stavby. Stavby musejí být hotové do 3. října, kdy se solární vesnice otevře veřejnosti.


Solar Decathlon začíná v Orange County od nuly. Od prvního ročníku (2002) se každé dva roky soutěž konala ve Washingtonu DC. Letos budou sluneční domy poprvé vystaveny v prostoru bývalé letecké základny americké námořní pěchoty El Toro. Teď její historii připomínají jen zrekonstruované hangáry a betonové ranveje. Na jedné z nich se právě staví i solární městečko.

Místní samospráva pracuje na sanaci celého území, které by se mělo v budoucnu proměnit v ekologický rekreační park.
Odhadujeme, že stavby všech soutěžních domů se bude účastnit až 700 studentů. Podle prvního společného setkání patří náš tým mezi ty početnější. Je nás tu i s přáteli a manželkami, které se starají o naše zázemí, celkem 32. Americké týmy převážejí své stavby v několika vpodstatě hotových částech, které budou spojovat a uvádět do provozu. Nás ale čeká montáž od podlahy po poslední vrut.
 
Soutěže se účastníme poprvé a stavbu solárního městečka jsme znali jen z fotografií. Je to ohromná zkušenost. 19 stavenišť je rozmístěno na přesně vymezených stavebních parcelách po obou stranách hlavní komunikace pro pěší. Tahače naložené částmi domů a námořními kontejnery distribuují náklad po obvodu stavenišť. Překvapivě plynule. Většina týmů používá na vykládání jeřáby, které dominují celému prostoru. S manipulací pomáhají nejrůznější typy vysokozdvižných vozíků. Pořadatelé objíždějí stavbu stylově, v golfových vozítkách.
 
Každý tým má vlastní techniku montáže, jinak zařízené staveniště. Většinu soutěžních domů staví studenti sami, často s pomocí několika zkušených dělníků. Domy, na které si týmy najmou stavební firmu, jsou výjimkou. Když na sousedním staveništi sledujeme, jak se připravuje bednění pro betonový základ, nestačíme se divit, kolik různých originálních způsobů lze vymyslet na kotvení stavby do betonové ranveje.
 
Montáž AIR House máme naplánovanou na pět dní. První den se nám podařilo vytyčit stavbu, ukotvit základové patky, osadit základové rámy, do nich ukotvit technologický box a osadit podlahové panely. Pracujeme ve dvou směnách. Ranní četa začíná v sedm hodin ráno, odpoledne jí střídá druhá, která končí ve dvě hodiny v noci. V práci můžeme pokračovat až po pětihodinové přestávce. Naštěstí, jinak bychom nejspíš pracovali celý den v kuse.
Čas, který ušetříme stavbou, chceme zprovozňovat a ladit technologie a testovat, jak se dům chová v prostředí, které jsme zatím jen simulovali v počítači. Bude to napínavé, ale první den nás dobře nastartoval a těšíme se, jak to bude pokračovat.
Držte nám palce a sledujte naše webové stránky a sociální sítě.
za tým ČVUT Solar Decathlon
Kateřina Rottová
 
Související odkazy:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz