Five na Smíchově v Praze

Five na Smíchově v Praze

Na Valentince, 150 00 Praha-Smíchov

(4. 9. 2017) Z tramvajové vozovny jsou moderní kanceláře s prosklenou fasádou

   
 
 
 
 

Five na Smíchově v Praze

Kombinace starých industriálních prvků s moderní architekturou jsou působivé. Na tento koncept vsadila i nová kancelářská budova Five v Praze Na Valentince. To, že zde dřív stávala tramvajová vozovna, zdůrazňují zachovalé konstrukce a obvodové zdi. Jinak je sedmipatrová stavba ryze moderní, což dává hned na první pohled najevo dvojitou prosklenou fasádou. Projekt soutěží o titul Stavba roku 2017.

Stará tramvajová vozovna na Smíchově po rekonstrukci prokoukla a vstoupila do nové etapy. Původní historické obvodové zdi do ulic Na Valentince a Svornosti byly šikovně včleněny do projektu, který dal vzniknout moderní kancelářské budově. Ze společné střešní terasy mohou uživatelé obdivovat výhled na Pražský hrad, Vltavu i Vyšehrad. Vnitřní prostory jsou velkorysé a provoz je díky moderním technologiím ekologický, takže budova získala certifikaci LEED Platinum.

Ocel, beton, sklo Autorem projektu je společnost Qarta architektura s.r.o., která objekt navrhla jako podélný pěti trakt se dvěma středními chodbami. V přízemí vzniklo místo pro komerční prostory a nechybí vjezd do dvou podzemních garáží s dostatečnou parkovací kapacitou. Nosná konstrukce spodní stavby je monolitická železobetonová.

Obvodový plášť do ulic Na Valentince a Svornosti je koncipovaný jako dvojitá montovaná prosklená fasáda. Štíty budovy směrem k sousedním objektům dostaly kontaktní zateplovací systém. Střecha je plochá s minimálním spádem pro odvodnění, přičemž střecha části podzemního podlaží, která vybíhá mimo půdorysnou stopu nadzemní části, je zelená.

Při stavbě sehrály důležitou úlohu moderní materiály. Základová deska je betonová. V nadzemních podlažích padla volba na skeletový systém doplněný o tuhé železobetonové jádro. Původní památkově chráněná fasáda je ke stropním deskám nadzemních podlaží přichycena soustavou ocelových táhel zakončených kotevními deskami.

Budova má vlastní aplikaci Novou moderní prosklenou fasádu tvoří tzv. chytrá zrcadla (Smart Mirrors), jež se stala prototypem svého druhu. Modulová fasáda formuje obálku budovy od druhého do šestého nadzemního podlaží směrem do ulic Na Valentince a Svornosti. Její součástí jsou v průhledových částech izolační dvojskla s protislunečním pokovením.  Okna jsou tak velká, aby umožnila dostatečné proslunění interiéru.

Budova Five má také svoji mobilní aplikaci, která slučuje všechny služby, jež jsou v budově dostupné. Lidé si tak mohou snadno rezervovat zasedací místnost nebo prádelnu. V aplikaci je také přehled akcí, které se konají v okolí. Součástí je i modul smart parking, jenž informuje o obsazenosti parkovacích míst.

Administrativní budova Five v Praze soutěží o titul Stavba roku 2017. Hlasovat pro ni můžete během září na webu www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.
MgA. Petra Miškejová

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

 
 
 
 
50.0676531
14.4091031
Five na Smíchově v Praze

Five na Smíchově v Praze
Na Valentince
150 00 Praha-Smíchov

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 9. 2017 19:28:02. Když dva dělají totéž.... Lea Nardová
5. 9. 2017 08:00:06. Re: Když dva dělají totéž.... Jitka
8. 9. 2017 10:11:19. Re: Když dva dělají totéž.... Karel

 
 
 
 

4. 9. 2017 19:28:02. Když dva dělají totéž.... Lea Nardová

  Když dva dělají totéž, zřídkakdy to bývá totéž. Konverze tovární haly (Ricardo Bofill, Corso Karlín) je úchvatná, přívětivá, plná respektu a přesto 100% současná. Pocit, který mě opanoval, když jsem uviděla, co potkalo bývalou tramvajovou vozovnu v tomto případě, byla... lítost. Uvidíme, jak se jí bude s tím skleněným balvanem za krkem žít...Drtit svého nositele, to není symbióza...

5. 9. 2017 08:00:06. Re: Když dva dělají totéž.... Jitka

  Souhlasím, je to hrůza. Nástavba nikdy neměla překročit obvod přízemí, naopak měla uctivě ustoupit (aspoň trošku).

8. 9. 2017 10:11:19. Re: Když dva dělají totéž.... Karel

  Ano, nelze jinak než jen souhlasit!
http://www.qarta.cz/cs/projekty/corso-38
Five je jen špatný pokus o podobnou stavbu.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz