Fotbalový stadion, Braga

Fotbalový stadion, Braga

(23. 8. 2008)

 
 
 
 

Fotbalový stadion, Braga

Autor: Souto Moura-Arquitectos - Eduardo Souto de Moura (*1952)
Stavebník: Cs^amara Municipal de Braga
Spolupráce: Carlo Nozza, Ricardo Merí, Enrique Penichet, Atsushi Hoshima, Diego Setien, Carmo Correia, Sérgio Koch, Joaquim Portela, Luisa Rosas, Jorge Domingues, Adriano Pimenta, Ricardo Rosa Santos, Diogo Guimaraes, José Carlos Mariano, Joao Queiroz e Lima, Tiago Coelho
Projekt: 2000
Realizace: 2002-2003
Adresa: Parque Norte, Braga, Costa Verde, Portugalsko
Výjimečná stavba na výjimečném místě - to je městský fotbalový stadion v portugalské Braze. Stadion se stal součástí příprav Portugalska na evropský fotbalový šampionát v roce 2004 - byl jedním z deseti stadionů, které dala státní správa pro tuto událost buď nově zbudovat (7) nebo zrekonstruovat (3). Z těchto deseti je pak stadion v Braze bezesporu nejzdařilejší.
Areál stadionu je situován severně od centra města na severním svahu Monte Castro ve sportovním parku Dume. Původně měl být umístěn v údolí řeky, ale konečné rozhodnutí padlo na lokalitu podstatně zajímavější - bývalý kamenolom -, která umožnila koncipování stadionu na principu podobném římským amfiteátrům.
Místo se tak stalo hlavním spolutvůrcem konceptu. Stavba je tvořena dvěma protilehlými čtyřicet metrů vysokými tribunami, přimykajícími se k delším stranám hřiště. Jihozápadní tribuna je vetknuta do stěny bývalého kamenolomu a druhá tribuna je tvořena masivní kompozicí železobetonových stěn s charakteristickými kruhovými otvory do prostorů schodišť. Syrová krása kamene a betonu je dotvořená lehkou zavěšenou konstrukcí střechy. Z počátku architekti uvažovali o využití stejného principu zastřešení, jako použil Álvaro Siza pro portugalský pavilon na EXPO 1998 v Lisabonu. Před formou pevného betonového stínítka však dostala nakonec přednost jiná inspirace lehké visuté peruánské mosty.
Peruánské mosty však nejsou jedinou jihoamerickou notou této dosud největší Souto de Mourovy zakázky. Stavba vykazuje jisté "brazilské rysy" - při pohledu na velkorysé a monumentální tvarování se nabízí hned několik asociací s díly Oscara Niemeiera či Affonsa Edouarda Reidyho.


Publikováno ve Stavbě č. 4/2006

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz