Four Freedoms Park Franklina D Rooswelta v New Yorku

Four Freedoms Park Franklina D Rooswelta v New Yorku

(30. 10. 2012) Franklin D Roosevelt, 32. prezident USA, stanovil ve své slavné Zprávě Kongresu o stavu Unie v roce 1941 čtyři zásadní hodnoty: svobodu projevu, vyznání, osvobození od nedostatku a osvobození od strachu. Park Čtyř svobod (Four Freedoms Park) - prostorová oslava a památník Roosweltovy řeči známé jako Four Freedoms speech – se 24. října konečně otevřela. Je to po čtyřiceti letech od doby, kdy Louis Kahn park navrhl (1973).

 
 
 
 

Four Freedoms Park Franklina D Rooswelta v New Yorku

Franklin D Roosevelt, 32. prezident USA, stanovil ve své slavné Zprávě Kongresu o stavu Unie v roce 1941 čtyři zásadní hodnoty: svobodu projevu, vyznání, osvobození od nedostatku a osvobození od strachu. Park Čtyř svobod (Four Freedoms Park) - prostorová oslava a památník Roosweltovy řeči známé jako Four Freedoms speech – se 24. října konečně otevřela. Je to po čtyřiceti letech od doby, kdy Louis Kahn park navrhl (1973).

Foto Paul Warchol

Wallpaper, 23. 10. 2012 – Kahn navrhl park na jižní výběžek Roosweltova ostrova (jmenuje se tak právě od roku 1973, předtím Welfare Island, či Blackwell’s Island) na East River v New Yorku. Kvůli Kahnově úmrtí v roce 1974 a slabé tehdejší politické podpoře a nedostatku finančních prostředků ležely plány třicet let v šuplíku až do roku 2010, kdy začaly práce na jejich realizaci.

Four Freedoms Park – výrazně geometrický trojúhelníkový prostor – se odvíjí od centrálního bodu ležícího v úplné špičce. Bronzovou bustu prezidenta Rooswelta, která je ve špici umístěna, vytvořil Jio Davidson.

Foto Paul Warchol Foto Paul Warchol

V centru parku se směrem k vodě a k budově OSN za řekou nachází otevřená piazza – žulová plocha, Kahnem nazývaná „Room“. Kámen byl použit věrně podle architektovy vize – žula z Mont Airy v Severní Karolíně.

Foto Amiaga Foto Paul Warchol

V krásném parku je také pět buků, které vyznačují vstup, a sto dvacet malolistých lip rozmístěných kolem pozemku. Park je jediným Kahnovým dílem pro New York a poslední dílo jeho padesátileté kariéry.

Foto Paul Warchol Foto Paul Warchol

Park se má stát klíčovou památkou v metropoli, architektonickou událostí a prostředkem vzdělání. Nabízí také zbrusu nový veřejnosti přístupný nábřežní prostor o rozloze 12,5 akrů (něco přes 5 hektarů) a nádherné vyhlídky na panoráma Manhattanu.

Foto Paul Warchol
Foto Paul Warchol
Foto Amiaga Foto Amiaga

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz