g.o.y.a.: Mateřská školka v Rakousku

g.o.y.a.: Mateřská školka v Rakousku

(6. 10. 2011) Svobodná hra v lesní chatě - tak lze charakterizovat novostavbu školky v dolnorakouském Gutramsdorfu.

 
 
 
 

g.o.y.a.: Mateřská školka v Rakousku

Svobodná hra v lesní chatě - tak lze charakterizovat novostavbu školky v dolnorakouském Gutramsdorfu.
Vyzvaná soutěž, 1. místo
Místo: Guntramsdorf, Niederösterreich
Investor: Obec Guntramsdorf

Architekt:
g.o.y.a. (group of young architects)
Tým: KS Ingenieure, EGKK (krajinářský artchitekt)
Foto: Kurt Hörbst


Tady by se člověk rád stal zase dítětem: vídeňská kancelář g.o.y.a. postavila v kaštanovém háji novou školku. Je obložená modřínovým dřevem a jako soubor několika malých stavebních objektů připomíná vesničku z malých lesních chat.

Školka zvaná "Freispiel" (svobodná hra) poskytuje na ploše asi 730 m2 místo pro tři skupiny pětadvaceti dětí.

Ze tříd mají děti nádhernou vyhlídku do zeleně díky panoramatickým oknům. Také hala, která je multifunkční zónou, nabízí v celé výšce výhled do všech světových stran. Díky mobilní dělicí stěně může sloužit také jako velký sál pro rodičovské večírky.

Stejně jako vnější fasáda jei vnitřek hůavně ze dřeva: nosné stěny jsou ze smrkových lamel, vlastní plochy jsou ze světle natřených třívrstvých smrkových desek. Pouze prostory vedení školky se svou fasádou ze světlých a tmavých pruhů liší od celého komplexu. Venkovnímu prostoru udává tón opět dřevo.

Tři terasy s pískovišti pro každou třídu jsou spojeny dřevěnými chodníky. V zahradě jsou pro mrňousy tři hřiště, která jsou uspořádána tematicky: vyvažování a rovnováha, barva a příroda a písek a voda. V lesních chatách a kolem nich zůstává ještě mnoho dalšího místa pro samostatnou hru dětí.


 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.