Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí

Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí

(19. 12. 2022) CHYBIK + KRISTOF

   
 
 
 
 

Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí

CHYBIK + KRISTOF zvítězili ve veřejné architektonické soutěži na návrh nové galerie v centru města Ústí nad Orlicí, která se má stát významnou uměleckou a kulturní dominantou nadregionálního významu. Bývalá textilní továrna se promění v živé multifunkční centrum s galerijním prostorem, veřejně přístupným nádvořím, kavárnou a nezbytným zázemím.

Po letech prosperity ukončila v roce 2009 textilní továrna Perla v Ústí nad Orlicí svůj provoz. Její prostory se od té doby postupně redukovaly až do dnes, kdy z ní zůstaly zachovány jen ty nejcennější části – původní výrobní budova navržena Pavlem Janákem, kancelářská část bloku a kotelna s trafostanicí z 19. století. Právě tyto prostory se nyní díky iniciativě místní radnice promění v galerii moderního umění - nový symbol města nacházející se v těsné blízkosti historického centra, který výrazně podpoří již existující místní kulturní infrastrukturu.

Textilní průmysl, který dříve charakterizoval Ústí nad Orlicí, ustupuje, aby uvolnil místo nové identitě – kvalitní kultuře, umění a soudobé architektuře. Tato proměna je pro město mimořádnou příležitostí stát se novým kulturním centrem regionu s aspirací se zařadit mezi instituce evropského významu.

Blízké sousedství unikátního Roškotova divadla vyvolala touhu vytvořit pro Ústí nad Orlicí další odvážnou ikonu reprezentující architektonický jazyk i téma 21. století. Nebourat, ale transformovat. Očišťovat nežli nahrazovat. Citlivě doplňovat nezbytné. Tyto principy jsou materializovány s nezbytnou přesností do otisků a vlysů na fasádě, ale i formou novotvarů jenž dotváří celkovou prostorově materiálovou koláž.

Hlavní roli zde hrají historické hodnoty a dědictví textilní továrny Perla, kterým návrh vzdává hold symbolickou cestou. Komín, jakožto odkaz průmyslové minulosti, s nově přidanou reflexní vrstvou se stává majákem kulturního centra, viditelným z širokého okolí. Aktivace místa je jedna ze stěžejních priorit návrhu. Místo je obohaceno dvěma novými veřejnými prostory: vnitřním nádvořím a piazzetou uličního nároží. Tyto dvě prostranství propojuje kavárna – živé spojení mezi hlavní ulicí a zklidněným městským vnitroblokem.


Strategicky umístěné nové průchody - průřezy umožňují plynulou cirkulaci mezi jednotlivými veřejnými prostory a vytvářejí tak pro návštěvníka nečekaný zážitek. Navržené uspořádání tvoří živý, multifunkční komplex, který je veřejnosti k dispozici v jakoukoliv denní dobu. 

Cílem je představit komplex budov, které svou osobitostí vzbuzují zasloužený zájem a iniciativu. Tento počin by se nemohl uskutečnit bez vyzdvihnutí základních hodnot a identity města. Strategická poloha továrny v centru komorního města je velkou šancí, jak zdůraznit důležitost přetváření podobných areálů a to v mezinárodním kontextu.

Tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz