Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí

Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí

(19. 12. 2022) CHYBIK + KRISTOF

   
 
 
 
 

Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí

CHYBIK + KRISTOF zvítězili ve veřejné architektonické soutěži na návrh nové galerie v centru města Ústí nad Orlicí, která se má stát významnou uměleckou a kulturní dominantou nadregionálního významu. Bývalá textilní továrna se promění v živé multifunkční centrum s galerijním prostorem, veřejně přístupným nádvořím, kavárnou a nezbytným zázemím.

Po letech prosperity ukončila v roce 2009 textilní továrna Perla v Ústí nad Orlicí svůj provoz. Její prostory se od té doby postupně redukovaly až do dnes, kdy z ní zůstaly zachovány jen ty nejcennější části – původní výrobní budova navržena Pavlem Janákem, kancelářská část bloku a kotelna s trafostanicí z 19. století. Právě tyto prostory se nyní díky iniciativě místní radnice promění v galerii moderního umění - nový symbol města nacházející se v těsné blízkosti historického centra, který výrazně podpoří již existující místní kulturní infrastrukturu.

Textilní průmysl, který dříve charakterizoval Ústí nad Orlicí, ustupuje, aby uvolnil místo nové identitě – kvalitní kultuře, umění a soudobé architektuře. Tato proměna je pro město mimořádnou příležitostí stát se novým kulturním centrem regionu s aspirací se zařadit mezi instituce evropského významu.

Blízké sousedství unikátního Roškotova divadla vyvolala touhu vytvořit pro Ústí nad Orlicí další odvážnou ikonu reprezentující architektonický jazyk i téma 21. století. Nebourat, ale transformovat. Očišťovat nežli nahrazovat. Citlivě doplňovat nezbytné. Tyto principy jsou materializovány s nezbytnou přesností do otisků a vlysů na fasádě, ale i formou novotvarů jenž dotváří celkovou prostorově materiálovou koláž.

Hlavní roli zde hrají historické hodnoty a dědictví textilní továrny Perla, kterým návrh vzdává hold symbolickou cestou. Komín, jakožto odkaz průmyslové minulosti, s nově přidanou reflexní vrstvou se stává majákem kulturního centra, viditelným z širokého okolí. Aktivace místa je jedna ze stěžejních priorit návrhu. Místo je obohaceno dvěma novými veřejnými prostory: vnitřním nádvořím a piazzetou uličního nároží. Tyto dvě prostranství propojuje kavárna – živé spojení mezi hlavní ulicí a zklidněným městským vnitroblokem.


Strategicky umístěné nové průchody - průřezy umožňují plynulou cirkulaci mezi jednotlivými veřejnými prostory a vytvářejí tak pro návštěvníka nečekaný zážitek. Navržené uspořádání tvoří živý, multifunkční komplex, který je veřejnosti k dispozici v jakoukoliv denní dobu. 

Cílem je představit komplex budov, které svou osobitostí vzbuzují zasloužený zájem a iniciativu. Tento počin by se nemohl uskutečnit bez vyzdvihnutí základních hodnot a identity města. Strategická poloha továrny v centru komorního města je velkou šancí, jak zdůraznit důležitost přetváření podobných areálů a to v mezinárodním kontextu.

Tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

2. 12. 2023 13:12:15. PŘEVOD PŮJČKY DO 60 MINUT. Petr Zuzanek

 
 
 
 

2. 12. 2023 13:12:15. PŘEVOD PŮJČKY DO 60 MINUT. Petr Zuzanek

  PŘEVOD PŮJČKY DO 60 MINUT
Spolehlivá půjčka, výhoda od 30 000 do 15 000 000 Kč. Jsme tu, abychom vám poskytli naši půjčku. Vyberte si způsob splácení, moje sazba je 3% ročně, možnost splácení po dobu 30 let. Jsem dostupný
E-mail::::::: Petrzuzanek3@gmail.com
Whatsapp: +420774960233

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz