GaP/Galerie a prostor

GaP/Galerie a prostor

Kollárova 27, Znojmo

(21. 2. 2020) Studio ORA

ORA

   
 
 
 
 

GaP/Galerie a prostor

Na začátku byla idea vytvořit ve Znojmě místo pro vystavování současného umění, a tím je zpřístupnit široké veřejnosti. Zároveň jsme navrhli prostor, který bude sloužit jako základna pro místní spolek, prostor pro pořádání komunitních workshopů, komorního divadla nebo přednášek. Součástí je i malá kavárna, která zajišťuje udržitelnost projektu. Jednotlivé funkce se v interiéru prolínají a ovlivňují, hranice jsou vyznačené jen odstínem materiálu – tmavá část pro kavárnu, světlá pro galerii. Zatímco interiér kavárny je zhusta vyplněný policovým systémem pro vystavování kvalitního českého designu, galerie je prázdná a univerzální.
Protože jde o prostor veřejné služby, navrhli jsme výrazný vstupní portál s kšiltem z ohýbaných ocelových plechů, který je sám o sobě kultivovaným poutačem a zve k prozkoumání.
Galerie se promítá díky velkým výlohám do ulice, člověk nemusí vstoupit, může jen nakukovat.
Autorská zpráva

Záměrem GaP je přispívat k osvětě uměleckých témat a k udržování zájmu o umění ve městě. GaP provozuje spolek Umění do Znojma, jeho snahou bylo vytvořit jakousi sousedskou komunitu, jež se bude intenzivně setkávat (nejen) nad vizuálním uměním. Kulturní program je nabitý a různorodý. Kromě výstav tu probíhají koncerty, divadelní představení, výtvarné kurzy pro děti i dospělé, přednášky, promítání filmů, poslechové večery, autorská čtení ad. GaP chce být otevřen veřejnosti, přitom držet linku a stanovenou úroveň kulturních akcí. Kromě dvou výstavních sálů je zde také kavárna, ateliér, coworking, knihovna a design shop nabízející prvotřídní značky jako Rückl či Dechem.
GaP hned ze začátku představuje zvučná jména české umělecké scény. Výstavu zde měli Vladimír Houdek, Milan Cais či studenti ateliéru Mileny Dopitové z AVU. Na podzim tu vystaví malíř Jan Gemrot svoji „Cestu k nadvědomí“, obrazy z cyklu Morphosis. Do budoucna je v plánu prezentovat mladé i začínající umělce, stejně tak jako etablovaná jména umělecké scény.
Cesta ke GaPu nebyla snadná. Spolek Umění do Znojma usiloval o zázemí k pořádání kultury několik let. Nakonec ve spolupráci s městem Znojmem získal atraktivní prostory na nároží Kollárovy ulice, tedy při samém vstupu do historického centra města. Na rekonstrukci a realizaci se složilo velké množství donátorů a sponzorů. Spolek oslovil spřátelené architektonické studio ORA a společně vytvořili funkční platformu, která je připravena přinášet současné umění do skvělého města.

Andrea Krejčí, umělecké vedení GaP
Foto: BoysPlayNice


 

Autor: Studio ORA – Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser; spolupráce Barbora Ochotná, Matyáš Cigler
Podlahová plocha: 162 m2
Klient: Umění do Znojma, z.s.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz