Gigon/Guyer, Prime Tower, Curych

Gigon/Guyer, Prime Tower, Curych

(3. 1. 2012) Doposud nejvyšší budova, jakou Gigon a Guyer postavili.

 
 
 
 

Gigon/Guyer, Prime Tower, Curych

Doposud nejvyšší budova, jakou Gigon a Guyer postavili.

Prime Tower – kancelářská výšková budova, s připojenými budovami Cubus a Diagonal
Místo: Curych, Švýcarsko
Klient:: Swiss Prime Site AG, Olten
Architektura: Annette Gigon / Mike Guyer a spolupracovníci
Dodavatel: ARGE (Arbeitsgemeinschaft) konzorcium Prime Tower

Soutěž: 2004, 1. cena
Projekt: 2005 - 2011
Realizace: 2008 - 2011
Hrubá podlažní plocha (SIA 416): Prime Tower 49 121 m2, Cubus 6206 m2, Diagonal 2759 m2, suterény 11 200 m2
Foto: Heinrich Helfenstein, Walter Mair, Thies Wachter (restaurace)

Prime Tower: (výška 126 m, 36 podlaží) vstupní hala, pobočka banky, gastronomie, různé typy kanceláří, restaurace a konferenční centrum v nejvyšších patrech
Cubus: kanceláře, obchody
Diagonal: památkově chráněná průmyslová budova; umělecké galerie, restaurant, kanceláře

Název přesně ukazuje, o co jde: o investiční projekt. A ve skutečnosti je 126 metrů vysoká Prime Tower opravdu první  - první mezi více věžemi, které se v nadcházejících letech objeví ve čtvrti Zürich-West. Prime Tower je částí projektu obnovy města, která by měla Curych obohatit o druh jakéhosi Mini-Mannhattanu. Alespoň podle urbanistů a investorů. 

Se svými 36 patry je Prime Tower nejen nejvyšší budovou v Curychu, ale také v celém Švýcarsku. Věžák je lehce dráždivý, protože v něm vyrůstá jiná forma: přízemí jsou v principu dva diagonálně propojené obdélníky, které dodávají stavbě mírně krystalický tvar. Tato forma je zdůrazněna v množství různých projekcí a kompenzací.Přízemí 10. podlaží
24. podlaží 35. podlaží

Věž je ovšem jen jednou částí - byť spektakulární - celého nového souboru budov. Sokl definují tři další sedmipatrové budovy. U kolejí leží zubatý objem kancelářské budovy „Platform“ se zelenou transparentní fasádou. Vztah k věži je tu zcela jasný. "Cubus", přibližně trojúhelníková budova vzadu má přísně rastrovanou světlou fasádu s tmavými okenními tabulemi. Od železničního mostu za věží leží ještě třetí budova, zvaná „Diagonal“, která jako jediná zbyla z bývalé průmyslové zástavby tzv. Maagu.

Za 300 mil. Euro vzniklo zatím 70 000 m2 nájemní plochy, převážně pro kanceláře. Protože byly už skoro všechny pronajaty - alespoň podle investora - může se optimisticky doufat také v další stavby. Na západní části pozemku by mělo vzniknout asi 200 bytů, tzv. "Maaghof". Do roku 2015 by měl vzrůst počet obyvatel ve čtvrti Zürich-West z nynějších 3000 na 7000 a počet pracovních míst by se měl zvýšit z dnešních 20 000 na 30 000. Z restaurace v nejvyšším patře Prime Tower si lze budoucí výstavbu dobře představit.

www.primetower.ch

Zdroj: baunetz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz