Giorgi Khmaladze: Čerpací stanice + McDonalds

Giorgi Khmaladze: Čerpací stanice + McDonalds

(10. 4. 2013) Novostavba pavilonu pro benzinovou čerpací stanici a občerstvení McDonalds se nachází v nově urbanizované části pobřežního města Batumi, Gruzie.

 
 
 
 

Giorgi Khmaladze: Čerpací stanice + McDonalds

Novostavba pavilonu pro benzinovou čerpací stanici a občerstvení McDonalds se nachází v nově urbanizované části pobřežního města Batumi, Gruzie.

Místo: Batumi, Gruzie
Klient: Socar
Architekt a projektant: Khmaladze Architects
Hlavní architekt: Giorgi Khmaladze
Statika: Capiteli
TZB: Gulfstream
Mcd Standardy: Archange & Schloffer
Plocha: 1200 m2
Realizace: 2013Pavilon se odráží ve vodní ploše, která ho ze tří stran obklopuje. Program zahrnuje čerpací stanici, parkoviště a občerstvení. Vzhledem ke své centrální poloze projekt získává na významu. Proto jsme se rozhodli vrátit městu co největší plochu pro možnou rekreaci a omezit půdorys vlastní stanice a nutných dopravních komunikací. Výsledkem je jediný objem pro všechny funkce zadané projektu. Prostor je uspořádán tak, aby dva hlavní programy – obsluha automobilů a jídelna – byly vzájemně izolované, a to jak fyzicky tak vizuálně. Na provoz benzinky není z restaurace vidět.

Protože jsme předem stanovili malý půdorys, jsou všechny obslužné funkce a zázemí soustředěny v přízemí, aby byly blízko všech technických a infrastrukturních vstupů.


Do veřejného prostoru restaurace se vstupuje zvláštním vchodem v přízemí přes menší vestibul. Odtud pokračuje stupňovitý prostor jídelny až do horního patra. Z části jídelny je vidět ven na okolní bazén, další část hladce přechází do otevřeného patia v horní úrovni. Patio je ze všech stran uzavřené, takže jeho interiér je chráněn před hlukem. Nabízí se zde příjemné a klidné posezení uprostřed města. Obří vykonzolovanou markýzu pokrývá vegetační vrstva, která působí esteticky a přidává terase hodnotu „ekologické ochrany“.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz