GROUPE H, Décalaage Architecture: Chata Refuge du Goûter

GROUPE H, Décalaage Architecture: Chata Refuge du Goûter

(20. 6. 2013) Schneider Electric: Ekologická chata pod vrcholem Mont Blanku funguje díky slunci a rostlinnému oleji

 
 
 
 

GROUPE H, Décalaage Architecture: Chata Refuge du Goûter

Schneider Electric: Ekologická chata pod vrcholem Mont Blanku funguje díky slunci a rostlinnému oleji


Jak nocují horolezci na nejvyšší hoře Evropy? Zdolat 4 810 metrů vysoký Mont Blanc není jen tak. Pro horolezce je připravena řada útočišť, jedno z nejunikátnějších se nachází v nadmořské výšce 3 835 metrů. Jedná se o úctyhodnou stavbu zvanou Refuge du Goûter, která je zcela ekologická a soběstačná a nachází se v přírodně chráněné oblasti. V provozu ji udržuje slunce a také rostlinný olej (jako jeden ze zdrojů energie) díky řešení Schneider Electric.


Výjimečná stavba si vyžádala investici ve výši 6,5 miliónu eur (přibližně 169 miliónů korun). Nová chata Refuge du Goûter byla postavena 300 metrů od původní chaty, která již byla nevyhovující a nyní bude šetrně zlikvidována. „Náročný projekt je vybaven inteligentními technologiemi, aby splnil náročná kritéria na nezávislost a ochranu životního prostředí,“ vysvětlil Guy Dufraisse, prezident francouzské pobočky společnosti Schneider Electric, která je světovým lídrem na technologie pro úsporu energií. Navíc je hlavním patronem projektu Refuge du Goûter.

Jak chata, která v létě pojme 120 horolezců a v zimě 20, funguje? Instalovány jsou fotovoltaické panely a kogenerační jednotky, které jsou poháněny mimo jiné rostlinným olejem. Díky těmto zdrojům pak hybridní systém Xantrex XW (v režimu off-grid), v takzvaném ostrovním režimu, vyrábí elektrickou energii a umožňuje nezávislý provoz objektu. Chata navíc využívá speciální software pro správu EcoStruxure, který umožňuje monitorování a řízení výroby elektrické energie z jednotlivých zdrojů. Dále udržuje dohled nad spotřebou elektrické energie.

„Projekt Refuge du Goûter byl technicky velmi náročný. Stavba se nachází na poměrně nebezpečném místě, kde rychlost větru přesahuje 300 km/h a teploty jsou velmi nízké. Chata je v podstatě odříznutá od světa – více než polovinu roku je nepřístupná. Nejvhodnějším řešením se tak logicky stal vzdálený dohled. Jedině díky němu lze zajistit, aby zaměstnanci nebyli na jaře nepříjemně překvapeni, když dorazí do zamrzlé chaty bez elektrického proudu,“ prozradil Dufraisse, proč chata nepotřebuje mít trvale svého údržbáře.

Ekologická chata Refuge du Goûter:

  • Nadmořská výška: 3 835 metrů
  • Lokalita: Mont Blanc, Francie
  • Cena projektu: 6,5 miliónu eur/169 miliónů korun
  • Kapacita: 120 lidí v létě, 20 lidí v zimě
  • Použité technologie: fotovoltaické panely a kogenerační jednotky poháněné benzínem a rostlinným olejem vyrábí elektrickou energii, která je řízena off-grid (ostrovním) systémem Xantrex XW a na dálku ovládána softwarem pro správu EcoStruxure.

tisková zpráva
Doplněno Stavbaweb:
Architekti: GROUPE H  - www.groupe-h.com, Décalaage Architecture - www.decalaage.com
konstrukce dřevěného rámu : CHARPENTE CONCEPT - www.charpente-concept.com

Stavba nové chaty Du Gouter vyrostla na francouzské straně Mont Blanc nedaleko staré chaty, je nejvyšší obhospodařovanou chatou ve Francii. Chata vydrží nápory vichřice do rychlosti větru 250 km/hod. Na dřevěné konstrukci je vnější obal smontovaný z dílů z nerezavějící oceli.

Budova s celkovou plochou 650 m² má kapacitu 120 míst ve čtyřech úrovních.
Chata byla uvedena do provozu 30. srpna 2012.

www.refugedugouter.fr

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz